Nagy változás jön a szálláshelyeken

hotel szoba szálláshely vendég
A hotelszobák karanténként funkcionálnak - illusztráció
Vágólapra másolva!
Megszavazta az Országgyűlés azt a törvénymódosítási csomagot, amely a jövőben - a szakma kérésének megfelelően - megszünteti a papíralapú vendégkönyvek használatát. A szálláshely-szolgáltatók által régóta várt intézkedéssel tovább csökken bejelentkezéskor az adminisztráció, megszűnik a kétszeres nyilvántartás-vezetési kötelezettség. Az intézkedés 2023. január 1-én lép hatályba - áll a Magyar Turisztikai Ügynökség közleményében.
Vágólapra másolva!

A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) 2019-es elindításának egyik célja volt, hogy a szálláshely-szolgáltatói szektort a teljeskörű digitalizáció útjára állítsa.

Mintegy három évvel a rendszer elindítása után ma már a 46 ezer hazai szálláshely mindegyike szálláshelykezelő szoftvert használ,

a foglalásait digitálisan adminisztrálja és rögzíti a szoftverében. A szálláshelyek online adatrögzítése és adatszolgáltatása mára már stabil rendszerré vált, így a szektor digitalizációja és adminisztrációs terheinek csökkentése tovább folytatódhat.

Illusztráció Forrás: Pixabay / Készítette: ming dai

Bár 2020 óta minden hazai szálláshely-szolgáltató szálláshelykezelő szoftvert használ ‒ hiszen ez a működés egyik alapfeltétele ‒, számos önkormányzat ma is rendeletben írja elő a papíralapú vendégkönyv vezetését. Ez a szálláshely-szolgáltatóknak kettős nyilvántartást, a vendégeknek pedig dupla adminisztrációt jelent. Az Országgyűlés által most elfogadott törvénymódosítások ‒ összhangban a turisztikai szektorban érvényesülő, átfogó digitalizációs törekvésekkel ‒ ezt a helyzetet rendezik. A papíralapú vendégkönyv kötelező használatának kivezetésével

a szálláshely-szolgáltatókat a jövőben már nem terheli kétszeres nyilvántartás-vezetési kötelezettség,

amelynek köszönhetően gyorsabbá válik a vendégek bejelentkezése is.

A törvénymódosítási csomag hatályba lépését követően a szálláshelyeken az idegenforgalmi adó (IFA) bevallásával kapcsolatos adminisztrációt a szolgáltató kizárólag a szálláshelykezelő szoftverében vezeti majd. Így januártól a jegyzők is kizárólag a szoftverekben lévő adatok alapján ellenőrizhetik az egyes szálláshely-szolgáltatók 2023-as és későbbi évekre vonatkozó IFA-bevallásainak adatait.