Elkészült az Országos Munkaügyi Tanács alapszabálytervezete<br/>

Vágólapra másolva!
Az Országos Munkaügyi Tanács alapszabálytervezete szerint új munkabizottságokat hoznak majd létre, és ezzel hatékonyabb munkát tudnak majd kifejteni, mint a szervezetet megelőző Érdekegyeztető Tanács.
Vágólapra másolva!

Elkészült a kormányzati javaslat az Országos Munkaügyi Tanács (OMT) alapszabálytervezetére, amelyet a szociális partnerek a tervek szerint április 21-én az Érdekegyeztető Tanácsot (ÉT) felváltó új
egyeztető fórum alakuló ülésén vitatnak meg.
A Szociális és Családügyi Minisztériumban elmondták, hogy a Gazdasági Minisztériummal közösen átadták a szociális partnereknek a tervezetet és kezdeményezték a 21-i találkozót. A kormányzati javaslat szerint akkor tartanák meg az ÉT záró ülését is.
A társadalmi párbeszéd új intézményrendszerének első fóruma, a Gazdasági Tanács (GT) már megalakult, a közelmúltban megtartotta első ülését. A kormány hamarosan kezdeményezi az OMT-n kívül a Nemzeti ILO Tanács, valamint az Európai Integrációs Tanács létrehozását is. E fórumok szolgálnának arra, hogy a szociális partnerek véleményt cseréljenek a nemzetközi munkaügyi egyezményekhez történő csatlakozásról, az ILO programjairól, illetve az uniós csatlakozás
feladatairól.
Az OMT a kormányzati szándék szerint a munkaügyi jogszabályokról egyeztet majd, illetve több témakörben, így például az országosan kötelező minimálbér emeléséről, a munkanapok áthelyezéséről megállapodásokat is kötnének a partnerek. A fórum munkájában az ÉT-ben is helyet foglaló kormányzati, munkavállalói, munkaadói képviselők vesznek majd részt.
A kormányzati javaslat szerint az ÉT-gyakorlathoz képest következetesebben kell majd számon kérni az érdekképviseletek támogatottságát. Ez különösen azokra a képviseletekre vonatkozna, amelyek nem csupán konzultációs, hanem megállapodási joggal vesznek majd részt a tárgyalásokon.
Az OMT az ÉT-hez hasonlóan munkabizottságokat hoz majd létre. Így például szakmai testületekben egyeztetnek előzetesen a kormányzati, munkavállalói, munkaadói szakértők a bérről, a munkaerőpiaci, a munkajogi, a szakképzési, az informatikai témakörökről és külön szakmai testület foglalkozik a kollektív szerződésekkel.

(MTI)

Ajánló:

Szervezeti felépítés, intézmények, szervezetek