Népességrobbanást idézhet elő a cigányság hiányzó integrációja <br/>

Vágólapra másolva!
Ha két-három évtizeden belül sikerül integrálni a hazai cigányságot a magyar társadalomba, a következő ötven évben "csupán" megkétszereződik mostani, szakértői becslések szerint 550-600 ezer fős létszámuk - derül ki a Népességkutató Intézet becsléséből.
Vágólapra másolva!

Az integrációt zászlajára tűző középtávú cselekvési terv végrehajtására azonban nincs elegendő pénz - véli Farkas Flórián, az Országos Cigány Önkormányzat elnöke. Ezért ismét személyes találkozót kért a miniszterelnöktől.

Még ma is 12 ezer cigány család él telepszerű környezetben, mindenféle infrastruktúra nélkül - derül ki az FVM megbízásából készült, még feldolgozás alatt álló kutatásból. A romák szegénységi rátája jelenleg három és félszer nagyobb, mint a nem roma népességé. A Tárki monitorjelentése szerint 1999-ben megközelítette a 70 százalékot, szemben az átlagos 19 százalékos értékkel.

- Ha két-három évtizeden belül jelentős előrehaladás történik a cigányság társadalmi integrációja terén, úgy 50 éven belül legfeljebb megkétszereződik a romák jelenlegi 550-600 ezerre tehető létszáma - mondta lapunknak Hablicsek László, a Népességkutató Intézet igazgatóhelyettese. Befejezés előtt álló kutatásukban figyelembe veszik, hogy a cigány polgárok átlagosan 8-10 évvel hamarabb halnak meg, mint az átlaglakosság, ugyanakkor a romák között egy nőre 2,5-3 gyermek jut, az átlagos 1,5-del szemben. Az előrebecslés szerint 2050-re a lakosság 10-15 százalékáig is megemelkedhet a roma lakosság részaránya, a mostani 5-6 százalékkal szemben. Ha a megkezdett oktatási és foglalkoztatási programok hamarabb hoznak eredményt, az jelentősen lerövidítheti azt az időszakot, amíg a roma társadalom demográfiai folyamatai megközelítik a többségi társadalomét.

Szakértők azonban túlzónak tartják az oktatási miniszter korábbi kijelentését, miszerint szeptemberben az elsős diákok 30 százaléka roma lesz. Havas Gábor szociológus elmondása szerint 1994-ben a teljes általános iskolai népesség 9 százaléka volt roma. Az elsősök között ugyan mindig magasabb az arány, mint nyolcadikban, ám így sem haladhatja meg a 12 százalékot. Becslése szerint így szeptemberben az elsősök között 12-15 százalék lesz a romák aránya.

Önálló pénzügyi alapot szeretne az OCÖ

Tavaly a kormány felújította a cigányság élethelyzetének javítására vonatkozó 1997-ben elfogadott középtávú cselekvési tervet. Az előző akcióprogram nyomán megkezdődött néhány feladat előkészítése, ám azt maga a kisebbségi hivatal is úgy értékelte: ötvenszázalékos eredménnyel zárult. A tavalyi terv néhány szempontból előrelépést jelentett, így konkrétabb, határidőhöz kötött feladatokat határoz meg az oktatás, a kultúra, a foglalkoztatás, a mezőgazdaság, a térségfejlesztés, az egészségügy és szociálpolitika, a kommunikáció és a diszkrimináció elleni küzdelem terén. A minisztériumok konkrét cselekvési terveket is kidolgoztak az idei évre vonatkozóan, amelyekből azonban költségvetési okokból igencsak lefaragtak. A minisztériumok részletes költségvetései egyelőre nem publikusak, így azt sem lehet tudni, pontosan mennyi pénzt szánnak a tervek végrehajtására. Annyi azonban bizonyosnak látszik, kevesebbet, mint korábban ígértek s mint amennyit az Országos Cigány Önkormányzat elfogadhatónak tartana.

- A költségvetés elfogadott számai nagyfokú visszalépést jelentenek a tárcák és a miniszterelnök által ígértekhez képest is - nyilatkozott lapunknak Farkas Flórián, az Országos Cigány Önkormányzat elnöke (OCÖ). Kevesebb pénz jutott a cigány művelődési központra, a szociális lakásépítésre pedig egyetlen fillér sincs elkülönítve. Az Országos Területfejlesztési Tanáccsal folytatott egyeztetések azonban biztatóan alakulnak, s van rá esély, hogy a térségfejlesztésre ígért - százmillióra csökkentett - kétszázmillós támogatást mégis megkaphatja az OCÖ. A kisebbségi vezető a költségvetés számai miatt ismét személyes találkozót kért Orbán Viktor miniszterelnöktől. Egyúttal sajnálatosnak tartotta, hogy tavalyi találkozójuk alkalmával nem fogadta el a miniszterelnök, hogy önálló cigányügyi alapot hozzanak létre a válság kezelésére.

A Miniszterelnöki Hivatalba megérkezett Farkas Flórián levele, jelenleg azonban egyeztetés alatt áll, hogy lesz-e találkozó, s ha igen, mikor - tudtuk meg Navracsics Tibortól, a MEH kommunikációs főosztályának vezetőjétől.

Lényegesen nagyobb anyagi ráfordítást lát szükségesnek Horváth Aladár, a Roma Polgárjogi Alapítvány vezetője is, ám szerinte nem az OCÖ-nek kellene nagyobb és nagyobb összegeket biztosítani, hanem gondoskodni arról, hogy a források valóban elérjék a rászorultakat. Némely területen, például a kisvállalkozási programok terén van ugyan előlépés, azonban összességében folyamatosan romlik a romák helyzete - szögezte le a kisebbségi vezető. A romákkal kapcsolatos kormányzati dokumentumok szakmai színvonala az utóbbi időben emelkedett ugyan, de ez nem segít azon, hogy a végrehajtás várat magára. Hozzátette: a politikai hatalomnak el kell jutnia arra a felismerésre, hogy az ország előtt álló egyik legfontosabb feladat a romák társadalmi integrációja.

Csaknem kétmilliárd a fedezet

A tervekhez képest valóban kevesebb, a korábbi évekhez viszonyítva viszont több pénzt fordít idén a cigányság helyzetének javítására a kormány - mondta lapunknak Doncsev Toso, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal (NEKH) elnöke. A középtávú intézkedési csomag feladatainak végrehajtására nevesítetten 1,68 milliárd forintot terveztek a tárcák költségvetésükben. Emellett nem nevesített forrásként a hátrányos helyzetűeket érintő programok keretei is rendelkezésre állnak. Ennek nagyságrendjéről a szaktárcák a Cigány Tárcaközi Bizottság februári ülésén számolnak be. A hivatal vezetője kiemelte: komoly eredmény egyrészt az Igazságügyi Minisztérium fejezetében szereplő százmillió forint, amelyet a közép- és felsőfokú képzésben részt vevő cigány tanulók ösztöndíjára, illetve külföldi részképzésének támogatására szánnak, másrészt a Belügyminisztérium 300 millió forintos intervenciós kerete, amely a forráshiányos kisebbségi iskolák megsegítésére fordítható. Emellett a kisebbségi hivatal is rendelkezik egy 130 millió forintos keret felett, amiből - sikeres pályázat esetén - a roma társadalmi integrációs PHARE-program önrészét finanszírozzák. Doncsev Toso kiemelte: az Oktatási Minisztérium két roma kollégium építésére 336 millió, a roma kollégiumi férőhelyek bővítésére pedig százmillió forintot szán. Doncsev úgy fogalmazott: a rendelkezésre álló pénzt nem tartja elegendőnek, ám elfogadja, hogy jelenleg ennyit tud biztosítani a költségvetés. Hozzátette: az Európai Unió az egy éven belül teljesítendő feladatok között jelöli ki a középtávú cselekvési terv végrehajtásának megkezdését. - Mi azonban nem elkezdeni fogjuk, hanem már csináljuk - fogalmazott a hivatal vezetője, hozzátéve: szeptember 15-éig Európában elsőként hosszú távú romastratégiát dolgoz ki a hivatal.

Kulcskérdés az oktatás

A helyzet kezelésében az oktatást pártállástól függetlenül mindenki kulcskérdésnek tekinti. Környei László, az Oktatási Minisztérium közoktatásért felelős helyettes államtitkára arról tájékoztatott: több olyan intézkedést is hozott a tárca, amely a romák oktatását igyekszik elősegíteni. Az iskolába belépő korosztályt érinti, hogy indokolt esetben egy évvel tovább lehet óvodában maradni, s egy éven keresztül iskolai keretek között úgynevezett nulladik évfolyamban készülhetnek fel a kicsik a tanulásra. Ez az intézkedés számos cigány gyermeket is érinthet, akárcsak az, hogy szeptembertől az alsó tagozatot saját haladási ütemben is elvégezhetik a kisdiákok, s csak negyedik év végére kell beérni társaikat. Hozzátette: a tanárképző felsőoktatási intézményekben a cigány népismeret bekerül az órarendbe. Az oktatás terén elmozdulást eredményezhet, az a több mint kétmilliárd forint, amit az oktatási és a szociális minisztérium közös PHARE-pályázata során fordítanak a hátrányos helyzetű, elsősorban roma tanulók oktatásának támogatására.

Prioritást élvez a telepfelszámolás

A tavaly elfogadott középtávú cselekvési terv mintegy ötven programpontjának többsége 1999. december 31-ei határidővel lejárt. Az általunk megkérdezett minisztériumok - elmondásuk szerint - a feladatok többségét teljesítették, vagy folyamatban van a teljesítés. Az Egészségügyi Minisztérium részéről Bognárné Várfalvi Mariann arról számolt be: kidolgozták a romák egészségi állapotának országos felméréséhez szükséges kutatási programot. Emellett önálló keretet hoztak létre a szűrő-gondozó szolgálatok támogatására és a hátrányos helyzetűek egészségi állapotának javítására.

A szociális, valamint a vidékfejlesztési minisztérium folytatja a szociális földprogramok támogatását, ugyanakkor sok önkormányzat köztartozása miatt nem tud részt venni az akcióban - mutatott rá Miklósy Endre, a földművelésügyi minisztérium főtanácsadója. Idén kiépül a falugazdász hálózat, a Sapard-program keretében pedig romák is részt vesznek a térségfejlesztési képzésekben. Miklósy elmondta: elkészült a telepfelmérés, ennek feldolgozása jelenleg folyamatban van. A fent említett 12 ezer telepszerű lakás infrastruktúrával történő ellátása a decentralizált alapok elbírálása során prioritást élvez - mutatott rá. Azok a települések pedig, amelyek romákat is érintő pályázatokat nyújtanak be, 10 százalékkal magasabb támogatást kaphatnak.

A szociális minisztériumban módszertani füzet készült a foglalkoztatási programokról, cigány közösségfejlesztő asszisztenseket képeztek, s megkezdődött a munkaügyi mentori hálózat kiépítése is - tájékoztatott Mohos László helyettes államtitkár. A képesítés nélkülieknek szervezett közhasznú munkák esetében a munkaügyi központok az átlagos 70 százalékkal szemben a bérek 90 százalékát vállalják magukra.

Nagy Ildikó Emese

(Magyar Hirlap)

Ajánló:

(Magyarországi romák lapja.)

Korábban:

(2000. január 11.)