Kiterjedt delegálási jogokat kaphat a kétfős frakció<br/>

Vágólapra másolva!
Felboríthatja a parlamenti viszonyokat a kétfős frakció megalakulása. Szabó Attila és Cseh Sándor képviselőcsoportja ugyanis a törvény szerint jogosult például tagokat delegálni a médiatestületekbe. Ezzel megszűnhetnének a csonka kuratóriumi elnökségek. Az MSZP nem fogadja el ezt a megoldást.
Vágólapra másolva!

A kétfős frakció, vagyis Szabó Attila és Cseh Sándor nemcsak jelentős összegű juttatásokra jogosultak, hanem tagokat delegálhatnak különböző intézményekbe, testületekbe is. A jogszabályok nem tesznek különbséget a frakciók között nagyságukat tekintve, így a Szövetség Kelet-Magyarországért elnevezésű párt - bár nem a választásokon került be a parlamentbe - kétfős képviselőcsoportja ugyanarra jogosult, mint például a 135 fős MSZP. Bár Áder János házelnök korábban azt nyilatkozta, hogy nincs jogi akadálya a frakció megalakulásának, az csak akkor válik hivatalossá, ha az Országgyűlés ügyrendi bizottsága megvizsgálta és érvényesnek találta a benyújtott iratokat.
A törvény szerint az ORTT-be, a közszolgálati médiakuratóriumok elnökségébe, a Magyar Távirati Iroda Tulajdonosi Tanácsadó Testületébe egy-egy tagot küldhet az új párt új frakciója. Jogosultak több közalapítvány kuratóriumába delegálni, helyet kell kapniuk a Honvédelmi Tanácsban, az ÁPV Rt. felügyelőbizottságában és részt vehetnek például az alkotmánybíró-jelölésben is. Az MSZP már jelezte: elfogadhatatlannak tartják a helyzetet. A csonka médiakuratóriumok elnöksége most kiegészülhetne, hiszen a törvény szerinti minimum négy ellenzéki helyre kötelezően megválasztandó négy jelölt lenne: minden ellenzéki frakció egy-egy delegáltat nevezhetne meg. A szocialisták azonban vagy a kurátoronként eltérő szavazati arány bevezetésében, vagy egy nagyobb, a parlamenti erőviszonyokat tükröző testület felállításában látják a megoldást.
Az új frakció azzal indokolta a megalakulást - amelyet a házszabály hiányossága tesz lehetővé -, hogy független képviselőként nincs annyi lehetőségük, mintha frakciótagok lennének. Így viszont felszólalhatnak napirend előtt, interpellálhatnak, azonnali kérdést tehetnek föl, s lényegesen hosszabb idejük lesz véleményük kifejtésére.
A képviselők jogállásáról szóló törvény alapján évi mintegy hárommillió forintból fedezhetik működési költségeiket, kapnak az Országgyűlés Hivatalától irodákat, műszaki felszerelést, továbbá nyolc köztisztviselőt és két személyi titkárt is alkalmaz nekik a parlament. A frakcióvezetői pótlék, a két bizottsági tagság, az utazási költségtérítési átalány összesen mintegy 650 ezer forintot tesz ki a hódmezővásárhelyi Szabó Attila esetében. A budapesti Cseh Sándor frakcióvezető-helyettesi pótlékával és szintén két bizottsági tagságával körülbelül 500 ezer forintot kap kézhez havonta.

(Magyar Hirlap)

Korábban:

(2000. április 13.)