Megosztja az Orbán-levél a parlamentet<br/>

Vágólapra másolva!
Egyelőre csak a Fidesz és a MIÉP támogatja a kormányfő javaslatát, hogy az Országgyűlés vizsgálja ki az előző kormány tagjainak kapcsolatát az olajügyekkel. Orbán Viktornak a házelnökhöz írott levelét az MSZP cinikusnak tartja, az SZDSZ szerint pedig ez egy újabb lépés a banánköztársasággá válás felé. A kormányszóvivő szerint azonban a kormányfő csak a kialakult helyzet megoldására tett javaslatot a levélben.
Vágólapra másolva!

A miniszterelnök azt javasolta a házelnöknek írt levelében, hogy vizsgálják meg a rendvédelmi szervek és a nemzetbiztonsági szolgálat előző kormány alatti esetleges érintettségét olajügyekben. Amennyiben a parlament úgy dönt, hogy ezt a vizsgálatot a mostani kormány végezze el, készen állunk erre - írta Orbán Viktor. A kormányfő megfontolásra ajánlja, hogy a Horn-kormány miniszterelnökét, belügyminiszterét, pénzügyminiszterét és nemzetbiztonsági ügyekért felelős miniszterét érintő vizsgálatot az Országgyűlés folytassa le.

Nincs okuk arra, hogy ellenezzék a parlamenti vizsgálatra vonatkozó javaslatát - nyilatkozta Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese, aki szerint az Orbán-levél csak feltételes megfogalmazásokat tartalmaz, a döntés az országgyűlésé. Ahhoz, hogy a parlament kivizsgálja az előző kormány politikai felelősségét az olajügyekben, határozati javaslatra van szükség, amelyre szerinte van esély.

Az FKGP-nek nem tiszte két közjogi méltóság levelezését kommentálni - jelentette ki Bánk Attila. A frakcióvezető hozzátette: ha felkérést kapnak, kialakítják álláspontjukat a kérdésben. Az MDF továbbra sem tartja indokoltnak az előző kormányok tagjainak meghallgatását. Balsai István frakcióvezető azt mondta: a miniszterelnök levelének egy részletét a múlt heti házbizottsági ülésen ismertette Áder János.

A kormányfő levele az MSZP határozati javaslatában szereplő egyik ponthoz kapcsolódott, nevezetesen, hogy vizsgálják meg, a titkosszolgálatok érintettek-e az olajügyekben - vélte Balsai István.

Az előző kormány miniszterelnökével és minisztereivel szembeni parlamenti vizsgálatot kezdeményező levelet cinikusnak tartom - jelentette ki Kovács László, hozzátéve: a kezdeményezést nem tudja másként értékelni, mint egy ugyanolyan figyelemelterelő hadműveletet, mint amilyet épp két éve, az állítólagos megfigyelések ügyében tett, s amellyel megkérdőjelezte saját szavahihetőségét. Nem az előző kabinet, hanem a jelenlegi idején kapott - Nógrádi Zsolt állítása szerint - titkosszolgálati dokumentumokat és segítséget a bizottság koronatanúja - hangsúlyozta Kovács László.

Kuncze Gábor, az SZDSZ frakcióvezetője szerint Orbán Viktor figyelmen kívül hagyja saját belügyminisztere, pénzügyminisztere és igazságügyi minisztere megállapítását, akik elismerték, hogy 1996-ra lezárultak az olajjal történő visszaélések lehetőségei. Ha a miniszterelnök komolyan gondolta javaslatát, újabb elmozdulást tett az ország a banánköztársaságok irányába - tette hozzá.

A MIÉP támogatja a miniszterelnök javaslatát, hogy vizsgálják ki az előző kormány tagjainak olajügyekkel való kapcsolatát - közölte Csurka István, elnök-frakcióvezetője tegnapi sajtótájékoztatóján.

A kormányfő levele végén megfontolásra ajánlja javaslatait a házelnöknek, aki azonban nem állíthat fel bizottságot és nem adhat be határozati javaslatot, ezért csupán a Fidesz léphet az ügyben - mondta lapunknak Altorjai Anita, az országgyűlési sajtóiroda vezetője.

Az olajügyekben nemcsak jogi, hanem politikai felelősségről is szó lehet, s ezt csak az Országgyűlés vizsgálhatja - mondta lapunknak Borókai Gábor. A kormányszóvivő a Magyar Hírlap kérdésére válaszolva hangsúlyozta: a miniszterelnök értelemszerűen nem prejudikáló szándékkal írta a levelet, hanem a kialakult helyzet kezelésére tett javaslatot. A házelnök eldönti majd, hogy megfogadja-e a levélben írtakat - tette hozzá.

A miniszterelnök tehet javaslatot az Országgyűlésnek vagy a házelnöknek, azonban az semmire sem kötelez, mert a vizsgálóbizottság felállításáról csak a T. Ház dönthet - mondta Halmai Gábor alkotmányjogász, egyetemi tanár.

(Magyar Hirlap)