Demszky Gábor határozott SZDSZ-politikát ígér<br/>

Vágólapra másolva!
Demszky Gábor szabad demokrata főpolgármester a héten dönt arról, indul-e a pártelnöki posztért. Amennyiben indul, és megválasztják, egy határozottan politizáló SZDSZ-t akar felépíteni, amely a Fidesztől és az MSZP-től egyformán távolságot tart. Demszky egyik legfontosabb célja, hogy 2002-ben valamennyi választókörzetben saját jelöltet indítson a párt.
Vágólapra másolva!

Demszky Gábor főpolgármester még nem döntötte el, indul-e az SZDSZ pártelnöki posztjáért. Jelenleg azt méri fel, mekkora a támogatottsága az SZDSZ-ben és a párton kívül. "Fontos kérdés számomra, hogy mi lesz a főpolgármesterséggel. Végig akarom ezt vinni, tovább akarom folytatni a várospolitikát. Arra keresem most a választ, hogyan lehet összeegyeztetni ezt a kettőt" - mondta az [origo]-nak Demszky.

Amennyiben a jelenlegi főpolgármester lesz a pártelnök, markáns politikai arculatot akar megvalósítani. "A liberalizmust bátran vállalni kell, nem lehet a párt egy vitaklub. Nem kell két rossz - az MSZP és a Fidesz - között sem választani" - mondta. Demszky csak úgy hajlandó vállalni a pártelnökséget, ha ugyanazt a pártstratégiát vallja valamennyi vezető párttisztviselő. "Nem lesz jelentős vezetőváltás, de azt szeretném, hogy Böhm András, az SZDSZ fővárosi frakcióvezetője és Rajk László például a testület tagja legyen" - közölte.

Demszky azt is kritériumnak szabná, hogy a 176 egyéni választókörzetben mindenhol állítsanak saját jelöltet 2002-ben. "A küldöttgyűlésnek ezt el kell fogadnia. Nincs kivétel, erről világosan dönteni kell" - tette hozzá.

A pártban jelenleg többen is úgy gondolják - például Bauer Tamás és Fodor Gábor -, hogy az MSZP-vel együttműködve kellene tovább működnie a pártnak. Demszky őket nem szívesen látná a vezetők között. "Nincs értelme annak, hogy a vezető testületben eltérő álláspont legyen jelen. Állítsanak azok is jelöltet, akik a baloldali együttműködést akarják, és mérettessék meg a két álláspont. Ha megfelelő támogatottságot kapok, akkor elvállalom a pártelnöki tisztséget. Jelenleg azonban nincs erős másik irányzat, a többségnek szimpatikus az, amit képviselek " - mondta Demszky az [origo]-nak.

Demszky szerint a párton belül feszültséget okoz a jelenlegi helyzet, "a párttagságnak elege van a helybenjárásból", de nem tart pártszakadástól. Az [origo] által korábban megkérdezett szabad demokraták szintén bíznak a helyzet gyors és minél zökkenőmentesebb rendezésében. "Kiváló vezetők állnak a párt élén, de az SZDSZ mégis lefelé megy. Demszky nem jobb liberális, mint Magyar, de van hite és kitartása, ami nélkülözhetetlen egy pártelnöknél. Magyar elvesztette a hitét abban, hogy fel tudja még hozni a pártot" - mondta Eörsi Mátyás.

Eörsi szerint azonban nem túl okos dolog Demszkytől azt mondani, hogy egyenlő távolságra állnak az MSZP-től és a Fidesztől. "Az SZDSZ nem simulhat oda az MSZP-hez, de nagyobb a távolság a Fidesszel" - állítja. Eörsi azzal is egyetért, hogy frissíteni kell a pártvezetők között. "Az ismeretlenek, ha jól dolgoznak, megismerik őket. A sikertelen időszakban vezetők pedig nem lehetnek a megújuláskor is az élen" - mondta az [origo]-nak.

Mécs Imre és Horn Gábor szerint csak olyan emberek kerülhetnek a vezető posztokra, akik már bizonyítottak. Horn a városvezetés néhány SZDSZ-es emberét is szívesen látná, míg Mécs kételkedik abban, hogy például Böhm az önkormányzati feladatai mellett részt tudna venni a párt vezetésében.

Fodor Gábor neve is felmerült a pártelnöki posztért indulók között. "Fenntartom, hogy megfontolom, induljak-e a pártelnöki posztért, ha érzem magam mögött a támogatást" - mondta korábban az [origo]-nak. Fodort úgy tartják számon a párton belül, mint aki az MSZP-vel való együttműködés híve. "A mostani kormány leváltását tartom a legfontosabb kérdésnek, és ebben együtt kell működni más pártokkal is" - mondta.

A megkérdezett képviselők egyike sem gondolja azt, hogy a párton belüli viták pártszakadáshoz vezetnének.

Kapcsándi Dóra

Ajánló:

Korábban:

(2000. október 10.)