Törvénysértéssel vádolják a gyógyszergyártókat<br/>

Vágólapra másolva!
Többmilliós bírsággal sújtott három gyógyszergyártói szövetséget a Gazdasági Versenyhivatal tegnap, mivel a testület árkartellnek minősítette, hogy a szervezetek júliusra egyidejű áremelési szándékot jelentettek be. A gyógyszerárak idén nem emelkednek.
Vágólapra másolva!

Eredeti - összesen 110 millió forintos - terveihez képest jelentősen kisebb - 11 milliós - bírsággal sújtott a Gazdasági Versenyhivatal (GVh) három gyógyszergyártói szövetséget. A versenytanács tegnapi határozatában árkartell létrejöttét állapította meg, mivel idén nyáron a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (Magyosz), az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete, illetve a Generikus Gyógyszergyártók és Forgalmazók Magyarországi Érdekvédelmi Egyesülete ugyanazon időre jelentették be tagjaik gyógyszerár-emelési szándékát. A Magyoszt és az innovatívokat 5-5 millió, míg a generikusok szervezetét egymillió forintos bírság megfizetésére kötelezte a hivatal. A döntés ellen harminc napon belül lehet fellebbezni.

Mint arról már korábban beszámoltunk, május végén a gyógyszergyártói szövetségek egységesen 8,5 százalékos áremelési szándékot jelentettek be július 1-jével. Tették mindezt azért, mert a kormányzat az első fél évben nem hirdette meg a szokásos ártárgyalásokat. A versenyhivatal árkartell gyanújával indított eljárást a szövetségek ellen, majd június második felében javasolta az áremelés megakadályozását. A kormány június 20-án döntött arról, hogy fél évre befagyasztja a gyógyszerek árát. Azóta lezajlottak a fix támogatotti körbe sorolt készítmények tárgyalásai, azonban az alacsonyabb árak kihirdetésére - a befagyasztás ellenére erre lenne lehetőség - mind ez idáig nem került sor. Ennek oka, hogy az augusztus elejére lezárult tárgyalásokon nyitva maradt vitás kérdésekről döntő szakbizottság, a tátb csupán az elmúlt hetekben tartotta első üléseit. A körülbelül négyszáz, még döntést igénylő ügyben információink szerint egyelőre nincs előrelépés.

A versenyhivatali döntéssel kapcsolatban az Innovatív Egyesület jogi szakértői úgy látják, annak indoklása szakszerűtlen volt. Székely Krisztina, a szervezet elnöke jelzésértékűnek véli, hogy az eredetileg rájuk kiszabni kívánt 58 millió forintos bírság összege csaknem tizenketted részére csökkent a határozatban.

Buzás László a Magyosz részéről úgy nyilatkozott: a versenyhivatal döntése meghozatalakor figyelembe vette a gyógyszerár-támogatási rendszer sajátosságait, hiszen a hazai gyakorlatban a kormányzati befolyás olyan mértékű a medicinák árképzésében, hogy az kvázi hatósági árnak fogható fel. - Konkrét ármeghatározási folyamatot kell jogszabályba foglalni, mert az idei esztendő azt mutatja: a sokéves szokásjog nem mindig működik, az nem garancia az éves ártárgyalásokra - tette hozzá Buzás László.

A december 28-ig tartó árbefagyasztás miatt idén egyetlen támogatott gyógyszer ára sem emelkedik. A már megtartott árcsökkentési tárgyalások végleges lezárásának elhúzódásával azonban az árcsökkentésekre is egyre kevesebb az esély. Kérdés, mi történik december 28-a után. A gyártóknak - elmondásuk szerint - az elmúlt időszakban 30-40 százalékkal növekedtek gyártási költségeik, amelyeket az áremelés lehetőségének híján nem tudtak kompenzálni a hazai piacról. Nyilván minden gyártó örömmel emelné január elsejével árait, azonban az egészségügyi kormányzatnak egészen más szándékai vannak.

Már megkezdődtek a gyártókkal azok az egyeztetések, amelyek alapján egy hosszabb távú, két-három éves szerződés megkötését ígérik az érdekelt minisztériumok. A Pénzügy- és az Egészségügyi Minisztérium által előterjesztett javaslat egyik lényegi pontja szerint a szerződött gyártó minden évben a hivatalosan tervezett infláció 70 százalékával emelhetné gyógyszereinek árát. Az ajánlat szerint az ötszáz forintnál alacsonyabb dobozárú készítményeknél az áremelkedés ennél magasabb is lehetne. Ha az infláció magasabb, mint a tervezett, akkor a következő évben a különbség 70 százaléka érvényesíthető a következő áremelésben.

A gyártók szeretnék elérni, hogy a szerződésekben biztosítékot kaphassanak arra, hogy kihirdetésre kerülnek azok a készítmények, amelyek már több éve piackészen várják az Egészségügyi Minisztérium zöld jelzését. Ez különösen fontos, mivel a gyógyszergyártók jó része ma már - még a hazaiak is - a külföldi értékesítésekből, exportból kénytelen profitot termelni. A hazai telephelyű gyártóknak azonban addig nem exportálhatók a termékei, amíg azokat a magyar piacon nem vezetik be. Ehhez pedig elengedhetetlenül szükséges a már törzskönyvezett, bizonyított hatású gyógyszerek kihirdetése, amit számos készítmény esetében több éve halogat az egészségügyi vezetés.

Így a kormánynak a jövő év eleji drasztikus gyártói áremelés elkerülésének érdekében, a gyártóknak pedig termékpalettájuk szélesítése miatt fontos, hogy mielőbb megköttethessenek a hosszú távú szerződések. Arra a kérdésre, hogy mi lesz a szerződést alá nem író gyártókkal, egyelőre, úgy tűnik, senki nem tudja a választ.

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(2000. augusztus 7.)