Megelőzte az ügyészség az olajbizottságot<br/>

Vágólapra másolva!
A Fővárosi Ügyészség nyomozó hivatala vasárnap délelőtt őrizetbe vette a KBI egyik volt főnyomozóját. Sándor István - akit "Papa" néven ismertek - olaj- és leszámolási ügyekben nyomozott, s munkája közben beépült az alvilágba. Alig egy éve ment nyugdíjba, ma pedig a parlamenti olajbizottság akarta kihallgatni. Hivatali visszaéléssel és vesztegetéssel gyanúsítják. Őrizetbe vételekor megtagadta a vallomást, de azt mondta, akár bilincsben is elmegy az olajbizottság ülésére.
Vágólapra másolva!

A testület meghívóját egyébként Orbán Péter rendőr altábornagy, országos rendőrfőkapitány és Ferenczi László rendőr dandártábornok sem fogadhatja el, mert mindketten külföldön vannak.

A testület ülésén így várhatóan Kiss Ernő rendőr dandártábornokot, Tonhauser László nyugalmazott rendőr ezredest, Kacziba Antal nyugalmazott rendőr vezérőrnagyot és Ignácz István rendőr dandártábornokot hallgathatják meg. Ugyancsak meghívták Homoki Jánost, a Honvédelmi Minisztérium kisgazda politikai államtitkárát.

A testület többek között arra keresi a választ, hogy a rendőrség miért bánt egyes bűnözői csoportokkal "megengedőbben", miközben másokkal szemben példás szigorral lépett fel a kilencvenes évek második felében. Az olajbizottság eddigi ülésein ugyanis több képviselő is szóvá tette, hogy a testület birtokába jutott, titkos minősítésű dokumentumok alapján úgy tűnik: a rendőrség szelektíven lépett fel egyes bűnözőkkel szemben. Erre utalt hét végi nyilatkozatában Kóródi Mária, az olajbizottság szabad demokrata tagja is, aki szerint ezekre a meghallgatásokra azért is szükség van, mert tudható, hogy a rendőrségnek 1995-ben szinte már minden információ a birtokában volt az olajszőkítésről.

Homoki Jánostól arra várnak választ: mit értett azalatt, hogy magánvádalkut kötött egy olajügyben elítélt személlyel, s mire alapozta azt a kijelentését, hogy a belügyminiszter maga manipulálta az iratok nyilvánosságra kerülését. Az SZDSZ képviselője szívesen megismerné a miniszterelnök véleményét is arról, hogyan látja azt a kormányt, melyben államtitkárokkal és miniszterekkel szemben (Homoki János és Pintér Sándor példáját említette) súlyos vádakat fogalmaznak meg. - Elmarad azonban a reagálás, nem történik semmilyen kivizsgálás. Sőt a súlyos vádakkal illetett kormánytagokat a kormányfő megerősíti pozíciójukban - mondta Kóródi Mária. Érdekes és furcsa jelzés ez a kormányzat erkölcsi állapotairól - tette hozzá a szabad demokrata képviselő. Úgy vélte: nem csoda, ha odáig fajultak a közállapotok, hogy egy képviselőt tetten lehet érni korrupciós pénz átvétele közben. Az olajbizottság munkájának közelgő megszüntetéséről szólva kijelentette: most már nagyon sok információ van a bizottságnál, melyek egymásra vetítéséből következtetésre lehetne jutni. Igaz, ehhez szükség volna az úgynevezett tulajdonosi hálóra, melyet az ügyészség az olajügyek igazi haszonélvezőinek feltárására elkészített, de - személyiségi jogokra hivatkozva - a mai napig nem adott át a vizsgálóbizottságnak.

(Népszava)

Korábban:

(2000.02.27.)