Vágólapra másolva!
Miután az FKGP frakciójából szerda este kizártak hat képviselőt, 192-re csökkent a koalíciós frakciók együttes létszáma. A többséghez 194 szavazat kell. A kormány akarata így már csak akkor érvényesülhet, ha a frakción kívüli kisgazdák vagy a MIÉP megadja támogatását. A kizárásokat Torgyán puccskísérletnek tartja, és felszólította a frakciót, hogy ne használják az FKGP nevet.
Vágólapra másolva!

Szentgyörgyvölgyi Péter

A képviselők a többség álláspontja szerint kormányellenes tevékenységet végeztek. Pallag és Atyánszky ellen még azt hozták fel, hogy pereket veszítettek, "márpedig a frakciónak nem lehet olyan tagja, aki ellen eljárás indul" - mondta Szentgyörgyvölgyi.

A frakció arról is döntött, hogy visszahívják a parlament alelnöki tisztségéből Gyimóthy Gézát, és a helyére Bánk Attilát jelölik. A honvédelmi bizottságba Atyánszky helyett Balogh Gyulát javasolják. A környezetvédelmi bizottságban Danka Lajost Tóth Imre válthatja fel. Felvették a frakcióba Cseh Sándort, a Kisgazda Szövetség elnökét, aki a MIÉP-ben ült korábban, valamint visszavették a januárban kizárt Csúcs Lászlót. Cseh Sándort Szabadi Béla helyett az informatikai bizottságba, Csúcsot az alkotmányügyi bizottságba javasolják.

Szentgyörgyvölgyi közölte: ezekről a kérdésekről egymaga is dönthetett volna mint az elnökség képviselője, ám ő ezt nem vállalta magára, és inkább kikérte a frakció véleményét.

Áder János az Országgyűlés elnöke a házbizottság utáni sajtótájékoztatón bejelentette, hogy elfogadja a kisgazda frakció döntését, amelyet Szentgyörgyvölgyi Péter frakcióvezető szabályosan bejelentett. Az ügyrendi bizottság határozata szerint a bejelntés szabályosságán túl a házelnöknek nincs joga mérlegelni a frakciók döntését. A kizárásokat a jövő heti ülésen jelenti be a parlamentben. A döntés értelmében Gyimóthy Gézát viszahívták országgyűlési alelnöki tisztségéből és a helyére már a jövő héten kedden megválaszthatják Bánk Attilát a frakció jelöltjét.

Torgyán József hívei körében

A kormánytöbség hiánya elvben csak a legfontosabb döntések, például kölségvetési szavazás esetén okozhatna gondot, amikor elképzelhető, hogy minden képviselő az ülésteremben van. A kormánypártok azonban már tavaly elfogadták a kétéves költségvetést, így a szokásos évenkénti szimbolikus bizalmi szavazás a kormány mellett az idén elmarad. Igaz, a tavalyi költségvetési beszámoló elfogadásakor, illetve egyúttal a többletbevételek miatt tervezett - és nyáron odaígért - kiadásokról is szavazni kell ősszel, ami a költsegévetéssel hasonlatos fontos pillanat lesz az Országgyűlésben.

A legtöbb parlamenti szavazásnál nincs olyan kiélezett helyzet, ami a kormány akaratának meghiúsításához vezet. Általában a képviselők negyede nincs bent az ülésen, persze ebben a helyzetben nagyobb fegyelemre lehet számítani. A döntések nagy része a jelen lévő képviselők többségének támogatását igényli. Az ellenzék gyakran kihasználja, hogy kevéssé súlyos ügyekben váratlanul nagy számban vesz részt az ülésen, és - például a napirend elfogadásánal - kellemetlen helyzetbe hozza a koalíciós frakciókat. A többség elvesztését elméleti síkra tereli, hogy legalább hat független kisgazda képviselő támogatja a kormányt.

A döntés jelképesen teljesen a függetlenek kezében van. Az ellenzéki oldalon MSZP és az SZDSZ együtt 160, de még a MIÉP-pel kiegészülve is csak 172 képviselőt tud felmutatni, ami távol van a többségtől.

A kizárások hírére Torgyán József az FKGP elnökségének csütörtök délelőtti rendkívüli ülése után sajtótájékoztatót tartott, amelyen csupán egy nyilatkozatot ismertetett, kérdésekre nem volt hajlandó válaszolni. Egy maroknyi csapat puccsszerű kísérletének nevezte a frakció döntéseit, amelyet nem tart érvényesnek. Azt kéri Áder János házelnökhöz írt levelében, hogy ne vegye figyelembe a szerda esti döntéseket. Torgyán József felszólította a Szentgyörgyvölgyi Péter vezette képviselőcsoportot, hogy ne használják a kisgazdapárt nevét és szimbólumait. A pártelnök ismertette a kisgazdafrakció névsorát az ő verziója szerint, amely csak az ő támogatóinak nevét tartalmazza.

Torgyán József követelésével kapcsolatban Áder János elmondta, hogy egyetlen pártelnök sem tehet javaslatot az Országgyűlés működésére és különösen nem tehet kötelező érvényű javaslatot, magyarán utasítást. Ez alapján tehát továbbra is FKGP néven működik majd a kisgazdafrakció.

Az Országgyűlés hivatalos honlapján már átvezették a szerdai döntéseket, a hat kizárt képviselő neve már a függetlenek között szerepel.

[origo]

Korábbi cikkünk:

Kizártak a frakcióból hat FKGP-képviselőt