Elfogyott a hadsereg a honvédelmi vezetés alól

Vágólapra másolva!
A jelenleg hatályos parlamenti határozat előírta, hogy tavaly év végéig 45 ezerre kell zsugorítani a tárca és a honvédség békelétszámát, mondván, így finanszírozhatóbb lesz a haderő. A leépítés megtörtént. A létszámadatok azt mutatják, a honvédelmi vezetés alól elfogyott a hadsereg.
Vágólapra másolva!

A honvédség exparancsnoka, Végh Ferenc vezérezredes kinevezésekor azt mondta: ha nem dönti el a politika, milyen célra kívánja a magyar haderőt alkalmazni és anyagi megfontolások miatt csak a létszám további csökkentésében gondolkozik, hazánknak operetthadserege lesz. A szakemberek állítják, közel járunk ehhez.

A 45 ezres létszámról szóló parlamenti határozatból kiderül, a minisztériumban az engedélyezett tiszti létszám 2650, illetve 1250 zászlós és tiszthelyettes tevékenykedhet a szervezetben. Ez a létszám 2100 közalkalmazottal bővül, ha a tárca hivatalainak és a háttérintézményeinek a dolgozóit is számba vesszük. Így a minisztérium állományába 6 ezer ember tartozik, de nem lehet tudni, hogy ezek közül hányat lehetne hadra fogni. Ugyanezt a kérdést fel lehetne tenni a felsőoktatási tanintézetek 1500 hallgatójával kapcsolatban is.

Annyi bizonyos tehát, hogy a parlament határozatát végrehajtotta a minisztérium, és létrehozott egy 45 ezres létszámú, integrált szervezetet - minisztérium és vezérkar -, de a szakértők szerint az összetétel enyhén szólva aggályos. Nem csak azért, mert még mindig sok a vezető és kevés a vezetett. A tiszti létszám igényelt látványos csökkenését sajnos az magyarázza, hogy a haderő-átalakítás tavalyi periódusában sok tiszt került tiszthelyettesi állományba. Azért is aggasztó a formálisan kezelt létszámhelyzet, mert a katonai és a tárca politikai vezetői által is elismerten roszszak a haderő feltöltöttségi mutatói. A szárazföldi erőknél még a 30 százalékot sem éri el, a légierőnél csak 50 százalékos.

Kérdés, honnan fogja az átcsoportosításra törvényi felhatalmazással rendelkező szakminiszter pótolni a hiányzó szakkatonákat, ha a szerződéses állományt a járandóság idei jelentős emelése ellenére sem sikerül növelni. Kérdés az is, mi lesz a fél év óta "lebegtetett" katonaorvosi és szakasszisztensi állománnyal. Ezzel a mintegy 2000-2200 emberrel nem számolt tavaly az Országgyűlés, emiatt jelenleg is "törvényen", azaz létszámon kívüliek.