Nem nyomoznak Csillebérc-ügyben

Vágólapra másolva!
A rendőrség megszüntette a nyomozást a Csillebérci vadászház eladása ügyében folyó nyomozást. A fideszes Rogán Antal jelentette fel az úttörőszövetséget hűtlen kezelés miatt, mivel a százmillió forint értékű ingatlant 15 millióért adta el a szervezet vezetője.
Vágólapra másolva!

A rendőrség megszüntette a nyomozást a volt csillebérci úttörőtábor területén lévő vadászház értékesítése ügyében, amelyet az úttörőszövetség 1999 tavaszán jóval áron alul, 15 millió forintért adott el - közölte Rogán Antal, a Fidelitas alelnöke, aki korábban az Országos Rendőr-főkapitánysághoz (ORFK) fordult feljelentéssel, mert megítélése szerint a több mint 100 négyzetméter alapterületű épületet, csaknem 1.700 négyzetméteres telekkel és mintegy 40 négyzetméteres garázzsal a valós értéket tekintve nevetséges összegért, 15 millió forintért értékesítette a Magyar Úttörők Szövetsége (MÚSZ).

Az ORFK - Rogán Antal által az újságíróknak kiosztott, december 2-i keltezésű - határozata szerint az ingatlan eladáskori értéke a kirendelt igazságügyi szakértő szerint 96,8 millió forint volt. A felek a 15 millió forintos vételárat kölcsönösen alakították ki. A nyomozás során ugyanakkor megállapították, hogy a MÚSZ ügyvezető elnöke által megrendelt ingatlanforgalmi szakértői vélemény készítőjének a területre kiadott építési engedélyről nem volt tudomása. Az építési engedély megkérésének ügyét a MÚSZ ügyvezető elnöke magához vonta.

A határozatban foglaltak szerint az ORFK megállapította azt is, hogy a MÚSZ országos ügyvivő testületének tagjai a felhatalmazás megadásakor nem voltak tudatában az építési engedély mint értéknövelő tényező meglétének. Az ORFK szerint a vizsgált bűncselekmény során az említett építési engedély eltitkolása alkalmas lehet a csalás megvalósítására. A határozat szerint ugyanakkor "a nyomozás során beszerzett adatok nem alkalmasak annak alátámasztására, hogy az ügyben eljáró ügyvezető elnök tudatában volt az építési engedély szakértő által megállapított mértékű értéknövelő hatásának, és ezen ismeret birtokában tévesztette meg a döntéshozó testület azért, hogy a vevőnek így jogtalan hasznot, illetve a tulajdonosnak egyúttal kárt okozzon". Az indoklásából kiderül, a csalás bűncselekménye azért nem állapítható meg, mert az ügyben a hivatalos szervek nem találtak "jogtalan haszonszerzési célzatot".

Az ingatlan eladását követően nem sokkal kiderült, hogy a vadászházba Rácz Péter, a MÚSZ ügyvezető elnöke költözött - mondta Rogán Antal, hozzátéve: talán Rácz Péternek megvolt az oka arra, hogy ilyen olcsón értékesítette a vadászházat, amibe ő maga költözött be a későbbiekben, ezért úgy éreztem, hogy feljelentést kell tennem. Az alelnök tájékoztatása szerint arra kérte a rendőrséget, illetve az ügyészséget, hogy vizsgálja meg: felmerül-e ilyen esetben a hűtlen kezelés gyanúja.

Az ORFK nyomozást megszüntető határozata azért nagyon sajátos, mert ugyanabban a négy oldalban egyébként az is benne foglaltatik, hogy a gyanú megalapozottnak bizonyult - vélekedett Rogán, akinek elmondása szerint a rendőrség szakértői megállapították ugyanis, hogy 1999 márciusában, az eladás időpontjában 96 millió 800 ezer forint volt az ingatlan értéke. Rogán Antal különösen elgondolkodtatónak mondta, hogy azt is kiderült: az úttörőszövetség elnökségét és az eladás előtt értékbecsléssel megbízott szakértőt sem tájékoztatta arról a tényről Rácz Péter, hogy az ingatlanra már fél évvel korábban építési engedélyt adott ki a XII. kerületi önkormányzat, ami nagymértékben, a rendőrség szerint többszörösére növelhette értékét.

Rogán Antal szavai szerint határozatában a rendőrség még Rácz Péter felelősségét is megállapítja, hiszen ő titkolta el a tényeket saját tagtársai és az ügyvezető elnökség előtt. Ennek ellenére a rendőrség azzal az indokkal szüntette meg a nyomozást, nem állapítható meg, hogy az eladásból Rácz Péternek haszna, az úttörőszövetségnek pedig kára származott volna - mondta Rogán Antal. A Fidelitas alelnöke elmondta: az ügyben további lépéseit attól teszi függővé, hogy a belügyminiszter és az országos rendőrfőkapitány jogosnak érzi-e, avagy felülvizsgálja a nyomozást megszüntető határozatot.

Rogán Antalnak is tiszteletben kellene tartania az Országos Rendőr-főkapitányság Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának a Csillebérci vadászház ügyében hozott döntését, amelyben a hivatalos szerv nem állapított meg bűncselekményt, és megszüntette a nyomozást - reagált a Magyar Úttörők Szövetsége ügyvezető elnöke, Rácz Péter Rogán Antal által elmondottakra. Közlése szerint mind a rendőrség, mind pedig az ügyészség is egyértelműen megállapította, hogy nem történt jogszabályba ütköző bűncselekmény, ezért - mint mondta - pontot kellene tenni az ügy végére, és a feljelentőnek elnézést kellene kérnie azoktól, akiket alaptalanul megvádolt.

A MÚSZ vezetője szólt arról is, úgy látja, inkább arról kellene beszélni: miért kerülhetett a szervezet abba helyzetbe, hogy eladja a számára fontos ingatlanrészt. Ez pontosan annak a Fidesz-kormányzásnak a következménye, amely megpróbálta ellehetetleníteni és tönkretenni a legnagyobb magyar gyermekszervezetet - jelentette ki.