Deutsch: elestünk egy jó üzlettől

Vágólapra másolva!
A jelenlegi kormány úgy gondolja, hogy 2012-ben Budapest nem lesz olyan fejlett, mint Barcelona volt 1992-ben. Ezt Deutsch Tamás, a Fidesz alelnöke mondta a Napkelte pénteki adásában azzal kapcsolatban, hogy szerdán kiderült: a kabinet nem ad pénzügyi garanciát a 2012-es olimpiai játékok megvalósításához. Jánosi György sportminiszter szerint ugyanis az olimpiai pályázat előtt fel kell újítani a sportlétesítményeket és rendezni kell az utánpótlás-nevelést biztosító egyesületek helyzetét is.
Vágólapra másolva!

A volt sportminiszter, Deutsch Tamás szerint a döntés azt jelenti, hogy a kormány a közelgő európai uniós csatlakozás, a nagy célkitűzések és a tervezett kemény munka ellenére sem bízik a komoly fejlődésben.

Arra a felvetésre, hogy a megvalósíthatósági tanulmány csak bizonyos kritikus súlyponti feltételek - így például több mint 4 százalékos éves GDP-növekedés - megvalósulása esetén látja megrendezhetőnek az olimpiát 2012-ben, Deutsch úgy reagált: a növekedésért az aktuális kormánynak tennie is kell valamit. "Egy alkalmas kormány képes a feltételeket előteremteni, egy alkalmatlan képtelen" - jelentette ki.

A fejlettséggel kapcsolatban jelezte, hogy például Lipcse is pályázik, márpedig a keletnémet város a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által elsősorban vizsgált szempontokat tekintve semmivel sem tart előrébb, mint Budapest. "Azért jelentkeznek, mert úgy vélik, hogy a közép-európai régiónak esélye van a rendezési jog megszerzésére" - fogalmazott.

Deutsch megismételte, hogy az olimpia nem cél, hanem eszköz, amellyel 25 helyett 10-12 év alatt történhetne meg a felzárkózás. Kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a pályázat 3-5 milliárd forintos költségének a többszöröse jött volna vissza beruházásokban vagy az idegenforgalomban. "Egy jó üzlet lehetőségétől estünk el, de nem örökre" - mondta.

Jánosi György sportminiszter szerint viszont csak a fővárosi és vidéki sportlétesítmények felújítása és megerősítése, valamint az utánpótlás-nevelést biztosító egyesületek finanszírozási nehézségeinek megoldása után lehet Magyarország olimpiai pályázatáról gondolkodni.

Jánosi közölte, hogy szerinte az emberek el tudják dönteni: az a kormány alkalmatlan-e, amelyik felismerve a realitásokat úgy dönt, megvizsgálja, hogy milyen későbbi időpontban lehet olimpiát rendezni, vagy pedig az, amelyik előbb veti fel az olimpia gondolatát és kezd aláírásgyűjtési akcióba, s csak ez után méri fel a lehetőségeket.