Vágólapra másolva!
Ne higgyenek azoknak, akik az európai uniós tagságot valamiféle "természeti katasztrófának" állítják be - mondta Kovács László, a Magyar Szocialista Párt elnöke egy szombathelyi választási fórumon. Kovács szerint Magyarország a következő másfél évben 1,4 milliárd eurós, vagyis nettó 370 milliárd forintnak megfelelő uniós támogatásban részesülhet.
Vágólapra másolva!

Ne higgyenek azoknak, akik az európai uniós tagságot valamiféle "természeti katasztrófának" állítják be - mondta Kovács László, a Magyar Szocialista Párt elnöke szombaton Szombathelyen, az MSZP európai parlamenti listáját népszerűsítő választási fórumán."Ellenfeleink álságos, kétkedő kérdésfeltevéseikkel igyekeznek elbizonytalanítani az embereket (...) holott csak az a legnagyobb bajuk, hogy nem ők írták alá a csatlakozási szerződést" - hangoztatta az MSZP elnöke, európai parlamenti listájának vezetője.

Kovács szerint Magyarország a következő másfél évben 1,4 milliárd eurós, vagyis nettó 370 milliárd forintnak megfelelő uniós támogatásban részesülhet, 2007 után pedig az egyebek mellett infrastruktúra fejlesztésére fordítható támogatás a többszörösére emelkedhet. Az MSZP elnöke úgy gondolja, hogy ezért nem igazak azok az állítások, hogy Magyarország rövidesen nettó befizető országgá válhat.

Kovács László az előző, Fidesz vezette kormány és a jelenlegi szocialista vezetésű kormány külpolitikáját összehasonlítva úgy fogalmazott, hogy a Fidesz egyetlen dologban jobb náluk, ugyanannyi idő alatt sokkal több országgal képes összeveszni. A külügyminiszter példaként hozta fel a magyar-orosz kapcsolatokat, rámutatva, hogy amíg a Fidesz az előző négy évben valójában "nem volt hajlandó szóba állni" Oroszországgal, addig a jelenlegi kormány 40 százalékkalnövelte a magyar exportot. "Nem az a nemzeti érdek, hogy minél többországgal legyünk haragban, hanem az, hogy minél több országgal ápoljunk jó kapcsolatokat".

Kérdésekre válaszolva az MSZP elnöke elmondta, hogy az unió további bővítésében Magyarország főként szomszédjai vonatkozásában érdekelt, a jelentkező országok csatlakozási kritériuma a felkészültség lesz. A magyar katonák iraki jelenlétével kapcsolatban Kovács László kijelentette, hogy a magyar katonáknak addig kell Irakban maradniuk, amíg a feladatuk ellátására szükség van, és amíg a biztonsági helyzetük azt lehetővé teszi. "Az igazi nyereség az lenne, ha az ENSZ határozatban állapítaná meg a katonák mandátumának lejártát, ha ugyanis az ENSZ venné át az irányítást, arab ENSZ katonák is megjelenhetnének a térségben, ami jelentősen oldhatná a feszültséget" - tette hozzá.