Huszonnyolcan vannak a mohikánok

Vágólapra másolva!
Huszonnyolc olyan képviselő maradt az Országgyűlésben, aki az 1990-es, első szabad választás óta megszakítás nélkül rendelkezik mandátummal.
Vágólapra másolva!

Közülük 12-en a Fidesz soraiban ülnek, igaz, csak 8-an voltak 1990-ben is fideszesek, négyen(Balsai, Kelemen, Medgyasszay, Salamon) akkor még az MDF soraiban ültek. Az SZDSZ soraiban 8 ősképviselő található, ők mindannyian végig SZDSZ-esként szerepeltek. Ketten, a pártelnök Dávid Ibolya és a veterán Csaopody Miklós 1990 óta megszakítás nélkül az MDF-et képviselik. Az MSZP-nek hét ilyen képviselője van, de érdekesség, hogy míg a Fidesz és az SZDSZ esetében ez a rendszerváltó generáció még most is jellemzően a párt vezetésének közelében van, addig az MSZP-nél egy sincs közöttük, aki ma is komoly szerepet játszana a politika alakításában.

A névsor:

Fidesz: Áder János, Balsai István, Deutsch-Für Tamás, Kelemen András, Kósa Lajos, Kövér László, Mádi László, Medgyasszay László, Németh Zsolt, Orbán Viktor, Salamon László, Varga Mihály

SZDSZ: Béki Gabriella, Eörsi Mátyás, Hankó Faragó Miklós, Kis Zoltán, Kuncze Gábor, Magyar Bálint, Pető Iván, Világosi Gábor

MDF: Csapody Miklós, Dávid Ibolya

MSZP: Gál Zoltán, Horn Gyula, Katona Béla, Suchman Tamás, Vastagh Pál, Vitányi Iván

Érdekes, hogy a fenti listán hiába keresnénk azt a képviselőt, aki a legtöbb időt töltött el eddig a parlamenti képviselőként a jelenleg is aktívak közül. Ő ugyanis Filló Pál erzsébetvárosi MSZP-s képviselő, aki 1990-ben nem lett képviselő, csak egy évvel később, időközi választáson futott be, viszont ő már a rendszerváltás előtt, 1985 és 1990 között is tagja volt az akkor még nem demokratikus Országgyűlésnek.

Sok olyan képviselő van, akinek voltak kisebb megszakítások a képviselői karrierjében, de már az első ciklusban is ott volt. Visszatért az Országgyűlésbe Bencsik János Tatabánya polgármestere, aki 1990-től az SZDSZ színeiben volt képviselő, majd lemondott és most hosszabb szünet után a Fidesz színeiben került ismét a Házba. Ellenkező utat járt Fodor Gábor, akinek csupán öt hónapnyi képviselőség maradt ki a 16 év alatt: az az öt, ami a Fideszből való, 1993 végi kilépése, a képviselőségről való lemondása és a következő választásokon, 1994 májusában, már SZDSZ színekben történt újbóli megválasztása között telt el. Szintén alig néhány hónapot hagyott ki a 16 év alatt Mécs Imre, aki most négy ciklusnyi SZDSZ-képviselőség után, MSZP-színekben szerzett mandátumot.

Már az első ciklusban is - és azóta folyamatosan - képviselők voltak, de egy vagy két év késéssel, 1991-ben, illetve 1992-ben kerültek be az Országgyűlésbe Tabajdi Csaba, Géczi József Alajos, Jánosi György, Keleti György, Tompa Sándor és Kiss Péter szocialista képviselők.

Horváth Balázs - akkor MDF-es, ma fideszes - képviselő 1990-ben belügyminiszter is volt, de aztán egy ciklust kihagyott, így megtört a folyamatosság. Ugyanígy járt Gulyás József SZDSZ-es képviselő, aki csak 1998 és 2002 között nem volt tagja az Országgyűlésnek. Csak egy ciklust hagyott ki Hörcsik Richárd (Fidesz, korábban MDF) is.

Az előző ciklushoz képest komolyan csökkent az ilyen veterán képviselők száma, elsősorban azért, mert néhányan (Szájer József, Szent-Iványi István, Kósáné Kovács Magda, Glattfelder Béla, Surján László) az Európai Parlament tagjai lettek és így magyar képviselői mandátumuk 2004-ben megszűnt. Isépy Tamás és Varga László, egykori kereszténydemokrata - később fideszes - képviselő elhunyt, Wekler Ferenc és Kóródi Mária SZDSZ-es, illetve Frajna Imre és Rockenbauer Zoltán fideszes képviselő pedig most először nem jutott be az Országgyűlésbe. Szintén most először nem lesz tagja az Országgyűlésnek a rendszerváltás meghatározó, de immár tíz éve partvonalon lévő politikusa, az előbb az SZDSZ, majd a Fidesz színeiben képviselősködő Tölgyessy Péter.