Tárki: Az SZDSZ be se jutna a parlamentbe

Vágólapra másolva!
A Tárki júliusi felmérése szerint az MSZP támogatottsága, a teljes felnőtt lakosság körében már csak 23 százalék, vagyis a választások óta egyre kevesebben szavaznának a nagyobbik kormánypártra. A közvéleménykutató cég szerint a Fidesz 30 százalék körüli eredményt érne el most, és a két nagy párt mellett, csak az MDF kerülne be a parlamentbe, 8 százalékkal. A Századvég és a Forsense kutatási eredménye szerint a Fidesz 32, az MSZP 24 százalékon áll, az MDF és az SZDSZ pedig egyaránt 3 százalékot kapna.
Vágólapra másolva!

A Tárki közvélemény-kutatása szerint tovább csökkent a kormánypártok támogatottsága júliusban. A Magyar Szocialista Párt népszerűsége, a felnőtt lakosság és a pártot választók, valamint a biztos szavazó pártválasztók körében is nagymértékben csökkent az elmúlt hónapokhoz képest. Most 23 százalékon áll az MSZP, vagyis május óta 15 százalékot vesztett támogatottságából a párt. Az SZDSZ pedig nem is kerülne be a parlamentbe a jelenlegi helyzet szerint: csak 2 százaléknyian szavaznának a kisebbik kormánypártra a teljes lakosság körében.

A Fidesz támogatottsága az utóbbi időben 30-31 százalékon stagnál. A két nagy párton kívül, egyedül az MDF kerülne most be a parlamentbe, a párt támogatottsága egy hónap alatt megduplázódott, most 8 százalékot kapna a demokrata fórum.

A Tárki megjegyzi, hogy míg az előző hónapban a csökkenés nem az ellenzéki pártokat támogatók arányát növelte, hanem a bizonytalan választókét, addig júliusban növekedett az ellenzéki pártokat támogatók tábora.

Kiderült az is a kutatásból, hogy továbbra is sok a bizonytalan. A lakosság egyharmada nem volt biztos a pártválasztásban vagy megtagadta a választ a pártpreferenciát vizsgáló kérdésre. Tovább csökkent a választásokon való részvételi hajlandóság is: áprilisban még 69, májusban 64, júniusban 60, míg júliusban mindössze 55 százalék állítja, hogy biztosan elmenne szavazni, ha most vasárnap lennének a parlamenti választások.

Az adatfelvétel 2006. július 7. és július 19. között zajlott, ezer ember megkérdezésével. Az egész népességre vonatkozó, becsült arányok hibája 95 százalékos megbízhatósággal nem több, mint 3,1 százalék.