Összevissza beszélnek a robbantásos veszélyről

Vágólapra másolva!
Mégis elhalasztja szombatra tervezett nagygyűlését a Fidesz - jelentette be Kövér László, a párt választmányi elnöke, aki a kormányt hibáztatta azért, amiért a rendezvény lefújására kényszerültek. A politikus állítása szerint kaptak tájékoztatást várható provokációról és készülő robbantásos merényletekről is. Két miniszter szerint azonban nem pont ilyesmiről volt szó.
Vágólapra másolva!

Orbán Viktor szerdán még dacolt a kormánypártok követelésével, és azt mondta, megtartják a szombatra tervezett nagygyűlést a Hősök terén. Csütörtökön ugyanakkor a párt országos választmányának elnöke, Kövér László bejelentette, a párt elnöksége egyhangúan úgy döntött, az önkormányzati választások utáni időpontra halasztják el a nagygyűlést. Hogy pontosan mikorra, azt nem közölte. A tervezett nagygyűlést többen azért is nagy jelentőségűnek tartották, mert így Orbán Viktor visszatért volna híres 1989 júniusi beszédének színhelyére.

Kövér azt mondta, döntésükben fontos szerepe volt, hogy Szilvásy György kancelláriaminisztertől és Petrétei József rendészeti minisztertől és a titkosszolgálat vezetőjétől olyan tájékoztatást kaptak, hogy konkrét információk vannak arról, provokáció készül a nagygyűlésen. Kövér azt mondta, robbantásos merényletek tervezéséről is kaptak figyelmeztetést.

Orbán Viktor is azt mondta a Magyar Rádiónak adott interjújában, hogy két miniszter szerdán délután arról tájékoztatta az Országgyűlés nemzetbiztonsági és rendészeti bizottságának kereszténydemokrata, illetve fideszes elnökét, tudomásuk van róla, hogy a Fidesz szombatra tervezett rendezvényén robbantásos merényleteket hajtanak majd végre.

Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium sajtóosztálya azonban arról tájékoztatta az [origo]-t, hogy Petrétei Józsefnek nincs tudomása arról, hogy a Fidesz eredetileg szombatra tervezett tömegrendezvényén bármiféle provokációra, vagy esetleg robbantásos merényletre készültek volna. Szilvásy György kancelláriaminiszter pedig csütörtök délután újságírók kérdésére azt mondta, nem elsősorban robbantásos merényletek merültek fel kockázati tényezőként, hanem szélsőséges, sokszor alvilági elemek fellépése volt elképzelhető. Mint mondta, ezek akár szervezettek is lehetnek.

Megkerestük a Nemzetbiztonsági Hivatalt is, amelynek szóvivője Vajda Péter az állítólag készülő robbantásos merényletekről nem közölt részleteket, de elmondta: "A Fidesz vezetői az illetékesektől átfogó információt kaptak arról, hogy rendzavarásra, vagy azon túlmutató konkrét fenyegetésre vonatkozó információk érkeztek." A szóvivő elmondása szerint arról is tájékoztatták a pártot, hogy bizonyos szélsőséges csoportok vezetésébe köztörvényes bűnözők is bekapcsolódtak, akik régóta ismertek a sportpályákról, mint rendzavarások szervezői. "Ilyen körülmények közt sem a rendezők, sem a rendvédelmi szervek erőfeszítése nem tudják garantálni az esemény békés lefolyását." - tette hozzá Vajda.

Kövér László az állítólagos fenyegetések mellett a kormányt hibáztatta azért, hogy le kellett fújni a rendezvényt. Szerinte az állam és a kormány nem tudja, nem akarja biztosítani a gyülekezési jog feltételeit. A Fidesz szerdán kezdeményezte egy úgynevezett operatív munkacsoport felállítását, amelynek feladata annak biztosítása lett volna, hogy a rendezvény biztonságban lebonyolódjon. Ebbe a munkacsoportba meghívták a kormányt és az illetékes szervek - pl. rendőrség, katasztrófavédelem - képviselőit.

A kormány már szerdán közölte, mivel nem ért egyet azzal, hogy a feszült közhangulatban nagygyűlést tartson a Fidesz, ezért nem vesz részt a munkacsoportban. Felkérte viszont a biztonsági szerveket, működjenek együtt a párttal. Kövér tájékoztatása szerint azonban a munkacsoport csütörtöki ülésén egyedül a mentőszolgálat képviselői jelentek meg.

Az igazságügyi tárca közlése szerint a rendőrség azért nem képviseltette magát a munkacsoportban, mert nem politikai szervezetről van szó. Oravecz Éva, az igazságügyi tárca sajtófőnöke elmondta, hogy Petrétei József levélben hívta fel a párt figyelmét arra, a nagygyűlés rendjéért szervezőként ők felelősek. Az igazságügyi miniszternek aggályai voltak, mert a százezres létszámú tömegrendezvény esetén a hatóság lehetőségei eleve korlátozottak - közölte a sajtófőnök, de hozzátette: ennek ellenére a rendőrségi vezetőket a kormány utasította, hogy működjenek együtt a Fidesz gyűlésének szervezőivel.

Dobson Tibor, a katasztrófavédelem szóvivője az [origo] kérdésére azt mondta, hogy bár elmenni valóban nem tudtak a munkacsoport ülésére, de minden szükséges információt megadtak a pártnak. "Levélben tájékoztatta a fővárosi polgári védelmi főigazgató a szervezőket arról, hogy mire kell a résztvevők védelme érdekében figyelni a rendezvény előkészítése során" - számolt be a szóvivő. Ezenkívül egy katasztrófavédelmi kapcsolattartó tisztet is kijelöltek, aki a Fidesz segítségére lett volna a szervezés során. "Ha a katasztrófavédelem munkatársai elmentek volna a megbeszélésre, akkor is ugyanezt tudták volna elmondani" - tette hozzá Dobson Tibor.

Vajda Péter, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok szóvivője azt mondta, a Nemzetbiztonsági Hivatal megítélése szerint nem volt szükség a részvételükre, ugyanis a szolgálatok nem foglalkoznak demonstrációk biztosításával.

A kormánypártok egyébként üdvözölték a Fidesz döntését, hogy elhalasztja a rendezvényt. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök csak annyit mondott: a Fidesz az egyetlen helyes döntést hozta meg. A kormánypártok már a hétfő esti Szabadság téri erőszakos események után kérték a Fideszt, fújja le a nagygyűlést. Sólyom László köztársasági elnök pedig Gyurcsánnyal és Szili Katalin parlamenti elnökkel közös nyilatkozatot adott ki, amelyben az állt: "minden tömegrendezvény szervezőinek mérlegelnie kell, hogy a saját rendezőik és a rendőrség képesek-e biztosítani, hogy a résztvevők nem lépik át a törvényesség határát".