Éjjel magolja az orvosi adatokat Gyurcsány

Vágólapra másolva!
Apróbb döccenőkkel 2008-ra léphet életbe a mindenki számára jobb ellátással kecsegtető egészségügyi rendszer - ígérte a Magyar ATV-n sugárzott négyszer egyórás interjújának második részében Gyurcsány Ferenc kormányfő. Az általunk megkérdezett elemző szerint elhangzottak tévedések és torzítások a műsorban, amelyet meg is nézhet az [origo]-n.
Vágólapra másolva!

Az egészségügyi reform került terítékre kedden annak a hétfőn indult interjúsorozatnak a részeként, amelyet Friderikusz Sándor készített Gyurcsány Ferenc kormányfővel. A beszélgetést az őszödi beszédnek az a része vezette fel, ahol a miniszterelnök többek között azt mondta: "Mióta az anyámnak ismerik a nevét Pápán és Gyurcsány Katusnak hívják, azóta neki is jobb jut a kurva életbe. Nem tudta, hogy mi történt. Megjavult az egészségügyi rendszer, fiam? Mondom: egy lószart, mama. Az az igazság, hogy fölismerik a nevedet."

Az egyórás interjú első felében a kormányfő azt szedte össze, hogy miért van szükség a reformokra. Statisztikai adatokkal azt magyarázta, hogy jelenleg lakóhelytől és iskolai végzettségtől függ, hogy ki milyen ellátásban részesül. Gyurcsány szerint a másik fő probléma, hogy évente közel 500 milliárddal költünk többet egészségügyre, mint ami járulékokból befolyik. Amikor a műsorvezető elismerő hangon megkérdezte, hogy honnan tud ennyi adatot fejből, a miniszterelnök azt felelte: "az a dolgom, hogy éjszaka olvassak".

Az interjúban sok új érv nem hangzott el, a kormányfő egyszerűen a reform legnagyobb vitákat okozó lépéseit próbálta megindokolni, ahogy azt tette már korábbi beszédeiben és interjúiban is. Gyurcsány szerint függetlenül attól, hogy egy- vagy több-biztosítós finanszírozási modellt vezetnek-e be, bizonyos lépéseket meg kell tenni. Többek között meg kell jelennie a személyes felelősségnek az egészségügyben, ezt a célt pedig a vizitdíj bevezetése szolgálja. A kormányfő szerint ez arra jó, hogy az emberek megértsék, mindennek ára van, így az egészségügynek is. Azzal kapcsolatban, hogy miért nem elég csak járulékot fizetni, a kormányfő azt felelte: nem fizetni kell, hanem ki kell fizetni a számlát.

A több ezer ágy megszüntetésével járó kórházátalakítást azzal magyarázta, hogy jelenleg sok kórház van, ahol alacsony színvonalú ellátást kapnak a betegek. A miniszterelnök szerint ezzel szemben az lenne a cél, hogy kevesebb kórház legyen, de ott mindenki a legjobbat kapja. Gyurcsány elismerte, hogy átalakítások nehézségekkel járnak. Ezzel kapcsolatban azt mondta: minden olyan orvostól kap panaszkodó telefont, aki legalább egyszer kezelte őt.

A miniszterelnök szerint a számtalan kritika és ellenállás dacára a reform sikeres lesz. A reform további lépeit között említette annak eldöntését, hogy egy vagy több egészségbiztosító legyen-e, valamint a háziorvos rendszer átalakítását. Gyurcsány szerint az új rendszer 2008-tól lép életbe. Hozzátette: apróbb korrekciók lehetnek az induláskor.

Csúsztatások, bakik

Többször csúsztatott és tévedett a miniszterelnök a keddi interjúban - mondta az [origo]-nak Sinkó Eszter, a SOTE Egészségügyi Menedzserképző Központjának munkatársa. Az elemző szerint az egyik legjelentősebb csúsztatás volt, amikor a kormányfő azt állította, hogy az egészségügyi finanszírozás hiányát az okozta, hogy a Fidesz-kormány 10 százalékponttal csökkentette a járulékok arányát. Sinkó szerint ez igaz, de arról nem beszélt Gyurcsány, hogy az egészségügyi kiadásokat évi 150 milliárd forinttal növelte az, hogy a Medgyessy-kormány 50 százalékkal emelte az egészségügyi dolgozók bérét. A hiányért a kettő együttesen felelős.

A szakértő szerint nem megfelelően foglalkozott a kormányfő az úgynevezett potyautasokkal sem. Sinkó szerint a járulékfizetést elmulasztók valójában nem jelentős összeggel, évente legfeljebb 30-40 milliárd forinttal rövidítik meg az államot. Ezt a hiányt azonban a foglalkoztatás növelésével lehetne pótolni, a potyautasok kiszűrése ugyanis az esetek többségében valószínűleg a munkanélküliséget fogja növelni.

Téved a kormányfő Sinkó szerint abban, hogy a reformoktól azt várja, hogy mindenki egyenlő ellátást kap majd. Az elemző úgy véli, a vizitdíj nem fogja megszüntetni a hálapénzt, így a kerülő utak továbbra is megmaradnak. A paraszolvencia miatt pedig az orvosok a továbbiakban is végzenek majd felesleges műtéteket. A szakértő szerint a rendszerbe nem került bele olyan ösztönző, amely megaladályozná ezt. Sinkó szerint az egyenlő ellátást nem garantálják a kiemelt kórházak sem, azok teljesítménye ugyanis jelenleg is eltérő. Így a jobb színvonalú ellátás továbbra is néhány kórházba fog koncentrálódni.

Az elemző szerint előfordult az is, hogy pontatlanul idézett adatokat a miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc azt mondta: amíg Magyarországon 100 ezer lakosra 600 ágy jut, addig Németországban 400. Sinkó azonban állítja: a németeknél 600 ágynál több jut 100 ezer lakosra. A SOTE elemzője szerint azonban a régi uniós tagok átlagának megfelel a kormányfő által idézett adat. Az elemző megjegyezte: problémát okozhatott a nézőnek, hogy a miniszterelnök meglehetősen sok adatot, számot sorolt fel.

Szabó András