Vágólapra másolva!
Távozik a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatója, Galambos Lajos. Az okokat nem közölték, de az NBH az utóbbi hónapokban több ügy miatt is magyarázkodásra kényszerült. A napokban több más rendvédelmi vezető is távozott.
Vágólapra másolva!

Felmentését kérte a miniszterelnöknél Galambos Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatója - tudta meg az MTI hétfőn. Gyurcsány Ferenc május 31-i hatállyal elfogadta a főigazgató lemondását. Az utód kinevezéséig megbízottként Laborc Sándor ezredes, a főigazgató műveleti helyettese irányítja a Nemzetbiztonsági Hivatal munkáját - közölte a Kormányszóvivői Iroda.

Az MTI úgy tudja: Galambos Lajos elsősorban azzal az indokkal kérte a felmentését, hogy az utóbbi időben többször érte jogos kritika az NBH-t. A távozó főigazgató véleménye szerint összevonásokra és átszervezésre van szükség a szervezet racionálisabb, ésszerűbb és hatékonyabb működése érdekében és csökkenteni kell a vezetők számát is - értesült a távirati iroda, amely úgy értesült, ezt az átalakítást már nem ő akarta levezényelni, inkább átadta a helyét egy fiatalabb vezetőnek.

Túlságosan beleszólt a politika a szolgálatok munkájába - magyarázta az [origo]-nak Demeter Ervin, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának fideszes tagja, hogy szerinte miért távozott az NBH főigazgatója. Demeter - aki az Orbán-kormány idején előbb államtitkárként, majd tárca nélküli miniszterként felügyelte a polgári titosszolgálatokat - úgy véli, Galambos felismerte, hogy a szolgálatok problémái felette álló okokból erednek, ezért "felcsapta a kezét" és távozik (a főigazgató felett csak Szilvásy György kancelláriaminiszter és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök áll).

Varju László, az MSZP parlamenti frakcióvezető-helyettese nem kívánt véleményt mondani Galambos Lajos távozásáról. Arra a kérdésre, hogy az NBH-nál két vizsgálat is folyik, és ezek vezettek-e a főigazgató lemondásához, a szocialista politikus közölte: erről az érintettek tudnak felvilágosítást adni. Arra a felvetésre, lesznek-e egyéb következményei annak, hogy sajtóinformációk szerint az Egymásért Egy-Másért Alapítvány ügyében érintett a kancelláriaminiszter két testvére, Varju László az MTI-vel közölte: ha létrejön a Fidesz által kezdeményezett vizsgálóbizottság, akkor ezt a pontos tények ismeretében meg lehet ítélni. Hozzátette: azt gondolja, ma ilyen érintettségről nem lehet beszélni.

A napokban több más magas rangú rendvédelmi vezető is távozott. A rendőrséget érintő sorozatos botrányok miatt mennie kellett az országos és a budapesti rendőrfőkapitánynak, az elitegységnek tartott Rendészeti Biztonsági szolgálat parancsnokának, és a miniszterelnök elfogadta Petrétei József rendészeti miniszter távozását is.

A Nemzetbiztonsági Hivatalnak több olyan ügye is volt az utóbbi hónapokban, amelyek miatt magyarázkodásra kényszerült. Kiderült például, hogy a milliárdos áfacsalással összefüggésbe hozott Egymásért Egy-Másért Alapítványban helyet foglalt az NBH több egykori és jelenlegi munkatársa. Sőt, részt vett az alapítvány munkájában a titkosszolgálatot felügyelő kancelláriaminiszter, Szilvásy György egyik testvére is.

Korábban pedig fegyelmi vizsgálat indult az NBH-nál, amikor a titkosszolgálat munkatársai felkeresték a Magyar Nemzet egyik újságíróját, aki még januárban érdeklődött Szilvásy Lesencefalun épülő házáról.

Több lap arról írt, hogy az ügy miatt távoznia kellett az NBH műveleti igazgatójának, a hivatalnál azonban csak a távozás tényét erősítették meg, az okot nem. Az [origo]-nak is azt mondta azonban a parlament nemzetbiztonsági bizottságának egyik, név nélkül nyiklatkozó tagja, hogy a távozás és az újságírók faggatása között nagy valószínűséggel összefüggés van.

[origo]/MTI