Az uniós országvezetők csütörtök kora délután megérkeztek az EU-csúcs brüsszeli helyszínére, ahol Orbán Viktor miniszterelnök is rövid doorstep nyilatkozatot tett.
Nagyon közel vagyunk ahhoz, hogy jó megállapodást érjünk el az Európai Unió egysége érdekében, ma nemcsak az unió győzelméért, hanem a józan ész győzelméért is küzdünk
- jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök Brüsszelben, az uniós tagállamok vezetőinek kétnapos tanácskozását megelőzően csütörtökön.
A miniszerelnök aláhúzta, hogy fontos tárgyalások várhatók a csütörtökön kezdődő brüsszeli uniós csúcson.
Ma közös kontinensünk egységéért küzdünk. Ami pedig még fontosabb, nemcsak az Európai Unió győzelméért, hanem a józan ész győzelméért is küzdünk, mert nyilvánvaló, hogy arra nemzeteinknek és sokmillió embernek szüksége van a járvány és annak gazdasági következményei miatt.
Észszerűen kell viselkednünk, és meg kell találnunk a megbízható megoldásokhoz és a józan ész győzelméhez vezető utat
- fogalmazott Orbán Viktor.
Elmondta, az előkészületek sok időt, heteket vettek igénybe,
de már csak néhány centire van a megállapodás elérése.
Orbán Viktor azt is mondta, hogy biztosítani kell, hogy a koronavírus-járvánnyal összefüggő egészségügyi szolgáltatásokat maradéktalanul nyújtani tudják a rászorulóknak, azok az országok pedig pénzügyi támogatáshoz jussanak, amelyeknek valóban szükségük erre az emberek megsegítéséhez.
Nagy reményeink vannak a mai nappal kapcsolatban
- emelte ki a kormányfő.
Az uniós tagállamok vezetői kétnapos találkozójukon egyebek mellett az unió hétéves keretköltségvetéséről, a koronavírus-járvány utáni helyreállítást szolgáló alapról és a hozzájuk kapcsolni kívánt jogállamisági mechanizmusról, valamint a járvánnyal kapcsolatos további koordinációról, az éghajlatváltozásról, a biztonságról és a külkapcsolatokról tárgyalnak.
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök Brüsszelben szintén intézett pár szót az európai polgárokhoz a Magyar Nemzet szerint. „Világos, hogy Európának mielőbb szüksége van a keretköltségvetésre. Ezzel egy időben viszont jogbiztonságra is" – mondta a varsói kormányfő, megerősítve: a tegnap nyilvánosságra hozott, feltételrendszert illető kompromisszum egyértelműen kijelöli a demarkációs vonalat az uniós pénzügyi érdekek védelme, illetve a szerződésekben már lefektetett, követendő jogállamisági eszközök között.
„A kettő ötvözése veszélyes, politikailag motivált helyzetet teremtene. Bármely tagállam támadások áldozatává válhatna. Ma mi, a lengyelek tartunk attól, hogy igazságtalanul támadnak bennünket, de a közeljövőben Portugália, Olaszország vagy akár Spanyolország, Görögország, Franciaország, Ausztria, Csehország és Magyarország is a céltáblán találhatják magukat" - érvelt Morawiecki.