Csúcstechnológiás lélegeztetőgéphez jutott a Szegedi Tudományegyetem az Operatív Törzs jóvoltából

Szegedi Tudományegyetem, lélegeztetőgép
Vágólapra másolva!
A legnagyobb szükség idején jutott csúcstechnológiás lélegeztetőgéphez a Szegedi Tudományegyetem az Operatív Törzs jóvoltából. A dél-alföldi régióban első ECMO (teljes nevén extra corporális, vagyis testen kívüli membrán oxigenátor) készülékkel a COVID-járvány legyőzését követően számos területen lehet életmentő beavatkozásokat elvégezni, így például csecsemőket is megmenthetnek az SZTE szakorvosai - írja az egyetem sajtóközleményében.
Vágólapra másolva!

A Szegedi Tudományegyetem a régió legjobb egészségügyi-ellátó intézménye, európai mércével is kimagasló szolgáltatást nyújt. Az intézmény nagy hangsúlyt fektet a legjobb gépek beszerzésére – így került az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központjára az a lélegeztetőgép is, amelynek használata komoly szakmai felkészültséget igényel. Prof. Dr. Lengyel Csaba, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ elnöke szerint

ilyen gépet oda érdemes telepíteni, ahol megfelelően magastudású a szakembergárda

és az ellátás olyan sokrétű, hogy folyamatosan nagy kihasználtsággal működtethető a drága csúcstechnológiás berendezés.

Forrás: SZTE

Az új készülék a koronavírus-fertőzöttek és a csecsemők életét is megmentheti, mivel a szívet és a tüdőt akár egyszerre, hetekig tudja helyettesíteni.

Prof. Dr. Babik Barna, az SZTE SZAKK Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézet igazgatója elmondta:

Dr. Fendler Judit, az SZTE kancellárja hangsúlyozta:

Prof. Dr. Varga Albert, az SZTE SZAKK Kardiológia Klinika vezetője szerint a gép beszerzése az első lépés egy kiválósági centrum létrehozása felé. A terv egy európai szintű metodika a betegellátásnak ebben a speciális szegmensében.

Ennek egyik pillére a műszaki felszereltség, a másik pedig a szakképzett egészségügyi személyzet.

A legjobb gépek beszerzése mellett cél a humánerőforrás fejlesztése is ifjú tehetségek, az SZTE-n végzett diákok és tapasztalt, akár külföldről hazatérő szakemberek által.

Forrás: SZTE

Prof Dr. Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora kiemelte, a gép a pandémiás időszak után új lehetőségeket biztosít.

Olyan műtéteknél is ki tudják majd használni, amelyeknél eddig nem volt erre lehetőség.

Segíthet csecsemőkori fejlődési rendellenességek, szívműtétek esetében. A rektor emlékeztetett arra, hogy az ország legjobb hibrid műtője is az SZTE-n működik, az egészségügyben jól felhasználható 3D nyomtatót néhány hete adták át.

Forrás: SZTE

Az ECMO egy "műtüdő", amely a testen kívülre vezetett vér oxigéntelítésére és a szén-dioxid eltávolítására szolgál. A készülék segítségével intenzív osztályos ellátást igénylő súlyos tüdőbetegségben vagy szívbetegségben szenvedő újszülöttek, csecsemők, gyermekek szervpótló kezelését is el tudják végezni. A berendezés segíthet jelentősen csökkenteni a tartós szövődmények kialakulását is a kis betegeknél.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!