Orbán Viktor: 3 milliárd forintnyi dollár állt szemben 3 millió szavazóval, az utóbbiak győztek

kormányinfó, 2022. 12. 21., Karmelita kolostor, Miniszterelnök, ORBÁN Viktor, GULYÁS Gergely, KOVÁCS Zoltán, rendezvényterem
Vágólapra másolva!
Mintegy hárommilliárd forintnyi dollár állt szemben hárommillió szavazóval, és az utóbbiak győztek az áprilisi választáson - jelentette ki a miniszterelnök a Kormányinfó keretében tartott nemzetközi sajtótájékoztatóján szerdán Budapesten. Orbán Viktor az idei rendkívüli teljesítmények között említette a tavaszi országgyűlési választást, amelyet úgy értékelt, a magyarok "nem kértek a külföldi beavatkozásból, nem kértek a dollárbaloldalból, és nem hiszem, hogy ez egyhamar megváltozik Magyarországon". A miniszterelnök arról is beszélt, a rendszerváltás óta ez volt az ország legnehezebb éve, Magyarország mégis rendkívüli teljesítményt nyújtott. Sikerült megőrizni a munkaalapú társadalmat, soha nem dolgoztak még annyian Magyarországon, mint ebben az évben, harmincéves csúcson van a foglalkoztatás, az emberek 74,6 százaléka dolgozik. Bár 2022 választási év volt, mégis sikerült csökkenteni a költségvetési hiányt, ami nagyon ritka az európai politikában, de Magyarországon nem példátlan, 2018-ban is így történt. Közben visszakapták az idősek a 13. havi nyugdíjat, a családosok adójuk tekintélyes részét és bevezették a 25 év alattiak adómentességét - idézte fel a kormányfő. A miniszterelnök rendkívüli teljesítménynek tartja azt is, hogy a liberális világban uralkodó "hungarofóbiát" leküzdve sikerült az EU-val megállapodni, reményei szerint az erről szóló megállapodásokat a következő egy-két napban alá is írják.
Vágólapra másolva!

A rendszerváltás óta ez volt Magyarország legnehezebb éve, de a nehéz években nyújtott teljesítményt az ember mindig kétszeres súllyal értékeli, és ezért nem túlzás azt mondani, hogy 2022-ben Magyarország rendkívüli teljesítményt nyújtott – mondta Orbán Viktor miniszterelnök évzáró nemzetközi sajtótájékoztatóján.

– mondta Orbán Viktor.

Orbán Viktor: Nagyon fontos a stabilitás Fotó: Polyák Attila - Origo

Első helyen Magyarország

Nincs még egy olyan ország az Unióban, ahol 1990 óta ne lettek volna előrehozott választások, ezért kimondható, hogy stabilitás és kiszámíthatóság szempontjából Magyarország az első helyen áll. "Az is felértékeli a választási teljesítményt, hogy nyilvánvaló, hogy Brüsszel és a liberálisok baloldali kormányt akartak" – mondta a miniszterelnök. Orbán Viktor szerint ez abból is látszik, hogy a választás előtt semmiképp nem akartak pénzt juttatni Magyarországnak, ezért nem sikerült már 2021-ben megkötni az újraindítási alapról szóló szerződéseket. "Ugyanez a cél most Lengyelországban is" – mondta.

A kormányfő szerint a magyarok nem kértek a külföldi beavatkozásból, és nem kértek a dollárbaloldalból sem. "És nem hiszem, hogy ez egyhamar megváltozna Magyarországon."

Aki fegyvereket szállít, aki katonákat képez, aki finanszírozza az egyik felet – ahogy az Európai Unió –, az benne van már a háborúban.

Csak remélni tudjuk, hogy ennél jobban nem keveredünk bele – hangsúlyozta Orbán Viktor. Magyarország teljesítette keresztényi kötelességét, amikor megindította történetének legnagyobb humanitárius akcióját az Ukrajnából menekültek megsegítésére.

Ellen tudtunk állni a migrációnak

A harmadik nagy teljesítmény az volt, hogy a migrációs nyomásnak továbbra is ellen tudtunk állni. Hazánk helyzete azért is speciális, mert keletről és délről is nyomás alatt áll.

Negyedik rendkívüli teljesítménye Magyarországnak, hogy tudta finanszírozni a megnövekedett energiaárakat. Ugyanazért a mennyiségű energiáért 10 milliárd euróval többet kellett fizetni, mint korábban, és mindezt úgy sikerült megvalósítani, hogy az emberek továbbra is részesülnek a rezsicsökkentésből, ami körülbelül havi 180 ezer forintot jelent.

Az ország továbbra is ellen tud állni a migrációnak Forrás: police.hu

A foglalkoztatottság a csúcson jár

Az ötödik nagy teljesítménye Magyarországnak idén az volt, hogy a munkaalapú társadalmi modellt fenn tudta tartani, soha ennyien nem dolgoztak még hazánkban – emelte ki a kormányfő. A foglalkoztatottság a csúcson jár, most 74,6 százaléka dolgozik az embereknek.

Sikerült mindez úgy, hogy visszaadták a 13. havi nyugdíjat, bevezették a 25 év alattiak szja-mentességét, a családok pedig adó-visszatérítést kaptak.

A hatodik nagy teljesítményünk, hogy sikerült megállapodnunk az Európai Unióval a liberális, hungarofób ellenszél ellenére is.

Orbán Viktor rögzítette:

A kormányfő beszélt arról is, hogy a kormányülésen szó lesz arról, hogy a 25 év alattiak szja-mentességét kiterjesztik a 30 év alatti anyákra is. A tervek így néznek ki, a céljainkat nem adjuk fel, szuverenitás, szabadság, teljes foglalkoztatás és családtámogatás, ezeket nem akarjuk feladni – zárta tájékoztatóját Orbán Viktor.

A baloldali média és a baloldali pártok között nincs különbség

Kérdésre elmondta Orbán Viktor: nem lát különbséget a baloldali média és a baloldali pártok között. Az egyiknek vagy a másiknak jutott támogatások ugyanannak minősülnek, politikai támogatásnak.

A miniszterelnök szerint miután Magyarország is része az EU-nak, nem szabad kívülállóként tekintenünk a dologra, még akkor sem, ha az ember elsőként ezt tenné. „Bagoly mondja verébnek" – fogalmazott a miniszterelnök.

Orbán Viktor kiemelte: közvélemény-kutatások bizonyítják, hogy a magyarok többsége azt szeretné, ha felszámolnák az Európai Parlamentet a jelenlegi formájában, és helyette nemzeti parlamentek működnének. Jobb lenne, ha a közvetlen választás helyett inkább a nemzeti parlament által delegált képviselőket küldhetnénk az EP-be. „A mocsarasodás ellen egyetlen orvosság van: a mocsarat le kell csapolni!" – hangsúlyozta Orbán Viktor.

"A mocsarasodás ellen egyetlen orvosság van: a mocsarat le kell csapolni" Fotó: Polyák Attila - Origo

Nem okafogyott a kerítés

A Frankfurter Allgemeine Zeitung kérdésére, miszerint vannak beszivárgások a kerítés ellenére, Orbán Viktor elmondta, hogy ugyan a déli határon felhúzott kerítés nem tökéletes, de ha összevetjük a beszivárgás jelenségét a 2015-öshöz képest, amikor százezrek jöttek be, akkor a különbség nyilvánvaló. A kerítés nem zár légmentesen, tette hozzá, de több mint 250 ezer határátlépési kísérletet megakadályoztunk. A kerítés tehát nem okafogyott – hangsúlyozta a miniszterelnök.

Arról is szót ejtett, hogy mit tehet még az ügyben a magyar kormány. Mint elmondta, támogatjuk Horvátország schengeni tagságát, ezzel át tudunk vezényelni élőerőt a szerb határra. Megemlítette továbbá a magyar-szerb-osztrák tengelyt, mely egy határvédelmi szövetség. Ismertette, hogy a jövőben inkább az északmacedón–szerb határ védelmére helyezné a hangsúlyt a szövetség.

Orbán Viktor: Ez folyamatosan fenyegeti a demokráciát

„Mennyiben lát a miniszterelnök úr párhuzamot a között, hogy a baloldal emberei külföldi pénzt kaptak és külföldi érdekeket képviseltek "– erről kérdeztük Orbán Viktort. A miniszterelnök elmondta, jó lenne azt mondani, hogy a korrupció kizárólag a baloldali pártokra jellemző, de ez nem igaz. Mint mondta, az Európai Parlamentben egyre nő azoknak a száma, akikről kiderül, hogy törvénytelen pénzt kaptak. Hozzátette:

A kormányfő ismertette, hogy az általános vélemény az volt eredetileg is, hogy Brüsszelben korrupció van. Hol voltak az oknyomozó újságírók Brüsszelből? – tette fel a kérdést Orbán Viktor. Mint mondta, a legfontosabb, hogy a korrupciós mocsarat csapoljuk le.

Nem akarunk belesodródni a háborúba

A Financial Times az orosz-ukrán háborúban betöltött magyar viszonyrendszerről kérdezte a kormányfőt. Orbán Viktor válaszában elmondta, hogy folyamatosan egy dilemmával kell szembesülnünk.

Az, hogy Unió csomagban kezel bizonyos kérdéseket, például most az ukrán segélyezést olyan ügyekkel, ami nem oda tartozik, az nem helyénvaló a miniszterelnök szerint. Nem tárgyaltunk csomagban, minden ügyet külön tárgyaltunk, de a döntést a cseh elnökség egy napra tette, ehhez kellett alkalmazkodnunk.

A háborúból mindenképpen ki kell maradnunk Forrás: AFP/Sergey Bobok

18 milliárd euró nem lesz elég, és az ukránok sose fogják ezt kifizetni

Magyarország rossz megoldásnak tartja, hogy Ukrajnát nem államközi alapon támogatják, hanem az Unió egészeként. Az első javaslat szerint hitelt kellett volna felvenni, ami egy adósságközösséget jelent, hiszen ha egy adott tagállam nem törleszt, akkor a többieknek kell állniuk a számlát. Ezt sikerült kivédeni, de a magyar álláspontot sem fogadták el. Ehelyett egy köztes megoldásként az uniós költségvetésbe betett pénzeket hitelalapként használva vesznek fel hitelt, majd ezt odaadják Ukrajnának.

18 milliárd euró nem lesz elég, és az ukránok sose fogják ezt kifizetni, és ez a vita 2024-ben legkésőbb újra terítékre fog kerülni.

Ukrajna saját magát védi, hősiesen, Magyarországot a honvédség és a NATO

A lengyel viszonyt firtató kérdésre válaszolva elmondta, hogy Magyarország és Lengyelország között megalapozott történelmi sorsközösség van, egy különleges kapcsolat. A háború ügyében a stratégiai célokban egyetértés van: szükség van egy szuverén Ukrajnára, el kell érni, hogy Oroszország ne jelentsen biztonsági fenyegetést. Ezekben egyetértünk. Amiben nem értünk egyet, az a háborúhoz való hozzáállás. A lengyelek szerint az ukránok az ő szabadságukat védik, szerintünk a magyarok szabadságát és biztonságát nem az ukránok, hanem a honvédség védi.

Ukrajna saját magát védi, saját magáért harcol hősiesen, nem Magyarországért. Magyarországot Ukrajna soha nem fogja megvédeni, minket a honvédség és a NATO véd meg.

Marad a rezsicsökkentés jelenlegi formája

A miniszterelnök kérdésre, miszerint a kormány felülvizsgálja-e a 144 köbméteres, rezsicsökkentéssel támogatott gázfogyasztás mértékét, kifejtette: ez a rendszer fennmarad a jövőben is. A kormány elemzései azt mutatják, hogy a magyar háztartások 75 százaléka belül marad ezen a rezsivédelmi kereten.

Hangsúlyozta, hogy a magyar energiaárakat a kormány „sosem rángatta".

A kormány megállapított egy átlagárat, emiatt módosítani kellett a rezsivédelmi rendszert, de azt a (nemrég végrehajtott módosításokkal) rendszert most már megtartaná a kormány.

Marad a rezsicsökkentés mai formája Fotó: Polyák Attila - Origo

Emelni kell a tanárok fizetését

A Magyar Tudományos Akadémiának a demonstráló tanárok melletti állásfoglalására a miniszterelnök leszögezte: tiszteli az Akadémiát és annak tagjait. Ugyanakkor megjegyezte: olyat még nem látott az elmúlt 32 évben, hogy az Akadémia nyíltan törvénymódosításra szólítsa fel a kormányt. A törvénymódosításnak megvannak a maga törvényes formái.

Magyarországon – például Németországgal ellentétben – lehet sztrájkolni.

„Nagy tisztelettel megkérem a pedagógusokat, hogy válasszák a tiltakozás törvényes formáit" – mondta a miniszterelnök.

A kormányfő megjegyezte, támogatja a pedagógusokat, hogy emelni kell a tanárok fizetését. Megjegyezte ugyanakkor: az, hogy a jelenlegi tanári életpálya nem működik jól, az nem a mostani kormány hibája. A tanári életpálya ugyanis a korábban, a pedagógus szakszervezetek közötti megállapodás nyomán jött létre. Megismételte, hogy idén és jövőre is biztosan lesz 10 százalékos pedagógus-béremelés. A magyar kormány jelenleg ennyit tud biztosan vállalni.

A sztrájkra visszatérve kifejtette, ha valaki bejelenti, hogy sztrájkolni kíván, az a törvényes módja a tiltakozásnak. Ha viszont valaki „beüzen, hogy nem megy be dolgozni", az törvénytelen – tette hozzá Orbán Viktor.

A gazdasági helyzet nehézsége általános jelenség

Orbán Viktor a Matolcsy György jegybankelnök „éles kijelentéseit" firtató kérdésre azt mondta: a gazdasági helyzet nehézsége nem egy magyar jelenség. Szakmailag nagyon nehéz kérdés, hogy sikerül-e kimaradni az európai recesszióból – tette hozzá. Nagyon régen volt olyan nehéz helyzetben jegybankelnök, mint most, ugyanis az infláció 20 százalék felett van. A magas kamatok ellehetetlenítik a vállalkozói rétegeket, ezért megérti, hogy a jegybank elnöke „unortodox módon viselkedik mostanság" – fogalmazott Orbán Viktor.

A Bloomberg arra vonatkozó kérdésére, hogy ha Magyarország is működési támogatást nyújt Ukrajnának, akkor miért mondta azt, hogy az ország kimarad a háborúból, Orbán Viktor elmondta, hogy az „Európai Unióban 27-en vagyunk, ha egyedül lennénk, holnap már békét ajánlanánk". Hozzátette: Magyarország az oroszok és az ukránok szerint is kívül maradt a háborún. Ez azért jelent valamit – emelte ki a kormányfő. Az Ukrajna területi integritását firtató kérdésre Orbán azt mondta, hogy szuverén ország csak akkor létezhet, ha van területi integritás. De mielőtt erről beszélnénk, a tűzszünet felé kell lépéseket tenni, hogy „ne haljon meg több ember". Aztán pedig „legyenek tárgyalófelek, hogy látni lehessen, mik a pozíciók" – tett hozzá a miniszterelnök.

– hangsúlyozta Orbán Viktor. A forint fix árfolyamon való rögzítéséről pedig kijelentette: nincs ilyen terve a kormánynak.

Energetikai kérdésekben lehet egyezés a V4-ek között Forrás: Hárfás Zsolt

Elkötelezettek a V4-tagok, hogy legyen energetikai együttműködés

A Visegrádi Négyek egy esetleges energetikai együttműködéséről is kérdezték a kormányfőt. A miniszterelnök szerint az energetika egy kiemelt terület a V4-ek számára. Hozzátette: hosszabb távon elkötelezettek a tagok, hogy legyen energetikai együttműködés. Az is kiderült, hogy Orbán Viktor Katarban tett látogatása során energetikai együttműködésről szóló megállapodást kötött, illetve további katari befektetésekről tárgyalt.

Orbán Viktor egy kérdésre elmondta, hogy a pedagógusvilágot belülről is látja, hiszen a családban van, aki ezt a szakmát űzte. A kormány elgondolása, hogy külön akarta választani a szakszervezeti típusú kérdéseket és a szakmai kérdéseket.

2007-ben súlyos szabadságjog-sérelem történt

A tiltakozásokat firtató kérdésre azzal reagált, amit egy korábbi kérdésre válaszolva elmondott: vannak a tiltakozásnak törvényes és nem törvényes formái, különbséget kell tenni ezek között. A kordonbontás ügyében a kormányfő elmondta: 2007-ben ők nem a fizetésükért tüntettek, hanem azért, mert egy súlyos szabadságjog-sérelem történt az akkori balliberális kormány részéről.

Az ársapka a szegény embereket védi, nem a bankárokat

A miniszterelnök az ársapkákat firtató kérdésre elmondta, hogy az árszabályozás ellen a bankárok mindig tiltakoznak, ugyanakkor az ársapka a szegény embereket védi, nem a bankárokat.

Az Associated Press (AP) hírügynökség a nemrég Katarral és Ománnal aláírt energiaellátási megállapodásokkal kapcsolatban kérdezte a kormányfőt. Orbán Viktor kifejtette: a kormány célja, hogy „leszokjon" az importenergiáról. Szerinte a kérdés az, hogy önellátók tudunk-e lenni vagy sem. Kiemelte, rossz érzései vannak a Paks 2 erőművel kapcsolatban, ugyanis még 2014-ben született kormányhatározat az atomerőmű megépítéséről – ha az mostanra készen lenne, most nem lenne gondunk.

Orbán Viktor reméli, hogy a Paks 2 erőmű ellen tevékenykedők elgondolkodnak tettükön.

Úgy fogalmazott: „Sokat szoktam gondolkozni azon, vajon nem kellett volna-e valamit másképp csinálni, hogy (a Paks 2 erőmű) mostanra már működjön? A tervek szerint 2023-ban kezdődhetett volna a nukleáris energia termelése Pakson." A kormányfő megjegyezte: reméli, hogy azok az újságírók és politikusok is elgondolkoznak most ezen, akik „mindent megtettek, hogy elgáncsolják" a projektet.

Hozzátette, Magyarország például horvátországi kikötőkkel tárgyal arról, hogy ott tudják fogadni a hazánk számára szállított cseppfolyósított gázt (LNG). Mindez az orosz energiafüggőség megszüntetését célozza.

Arra a kérdésre, hogy jelen állás szerint milyen akadályok vannak a Paks 2 projekt begyorsulása előtt, Orbán Viktor így válaszolt: a nukleáris energia kis híján felkerült az EU szankciós listájára, eddig ezeket a kísérleteket visszavertük, a további sikerek pedig attól függenek, hogy meg tudjuk-e védeni ezt.

Orbán Viktor: Fotó: Polyák Attila - Origo

A nagyhatalmak és a harcoló felek még nem szánták el magukat

Az orosz-ukrán tárgyalások Budapesten való megtartásáról a miniszterelnök elmondta, a felajánlás állandó, és nem a helyhiány gátolja a tárgyalásokat. A nagyhatalmak és a harcoló felek még nem szánták el magukat – tette hozzá. Amerikai és orosz tárgyalásokra van szükség – hangsúlyozta Orbán –, ha ők nem tárgyalnak, nem lesz béke.

A forint árfolyamának ingadozására irányuló kérdésre azt válaszolta,

Az euró bevezetésével kapcsolatban szerinte a dilemma az, hogy az euró ugyan stabilitást adhatna jelen helyzetben, „van is érv emellett" – tette hozzá, de ha a magyar gazdaság fel akar zárkózni, akkor nem érdemes belépni az eurozónába. Az Európai Néppártba való visszatérésről kijelentette, nincs visszaút a Fidesz számára. „Már máshol vagyunk" – hangsúlyozta.

Magyarország a blokkosodás ellen van

A BBC újságírójának kérdésére a miniszterelnök elmondta, ahhoz, hogy ésszerű módon lehessen tárgyalni, különbséget kell tenni az elszigeteltség és a nem egyetértés között. A kormányfő a magyar történelmet felidézve elmondta, hogy Magyarország az államalapítástól kezdve külföldi kapcsolatokat kötött más országokkal, a „connectivityben hitt".

Kifejtette, hogy annak ellenére, hogy Magyarország az Európai Unió része, a blokkosodás ellen van. Mint mondta, Magyarország mindig vesztese a blokkosodásnak.

Ha beáll a blokkosodás, Magyarország a nyugati világ perifériájává válik, amikor nincs, akkor a világ közepévé

– emelte ki Orbán Viktor.

A munkát terhelő adók alacsonyan tartása a lényeges

Orbán Viktor elmondta, hogy a kormány csökkenti az adókat, ezzel az embereknek több pénze lesz, így könnyebben tudnak bármilyen költséget kifizetni. A kormány filozófiája szerint a munkát terhelő adók alacsonyan tartása lényeges. Orbán Viktor szerint a kormány mindent megtett, amit tudott, a Bizottság pedig újabb feltételeket szabott, nem a régieket változtatta meg. Ezt a magyar kormány végrehajtja.

– hangsúlyozta Orbán Viktor. A fekete-tengeri áramvezeték kapcsán emlékeztetett, hogy éveket vesz igénybe a beruházás, ezért azonnali megoldást nem jelent, a baj viszont itt és most van, nem pedig lesz. Szerkezeti átalakítást Paks tud hozni.

Orbán Viktor: Ez a legfontosabb feladat

Orbán Viktor kérdésre azt mondta a magyar oktatás állapotáról, hogy arról a diákok, a szülők, a tanárok és a munkaadók tudnak pontos képet adni. Az oktatás terén az oktatási miniszter a leginkább illetékes, és a szakemberek nem szorulnak a miniszterelnök segítségére – akiket egyébként személy szerint tiszteletben tart. Elmondta: segíteni szeretne a pedagógusoknak abban, hogy előremozdítsák az oktatás állapotát. Hangsúlyozta, hogy

A kormány politikája, hogy válságos időkben beruházásokkal serkentse a termelést, a gazdaság teljesítményét

Orbán Viktor válaszában kiemelte, hogy a kormány nem megszüntetett lakossági kedvezményeket, hanem ilyeneket vezetett be.

A kormány vezette vissza a 13. havi nyugdíjat, számos családnak nyújtott kedvezményt. A magyar kormány politikája, hogy válságos időkben beruházásokkal serkentse a termelést, a gazdaság teljesítményét.

Orbán Viktor emlékeztetett rá, hogy 2022-ben beruházási rekordot állított fel a kormány. Ezek az újságírói kérdéssel szemben nem elvonások vagy megszorítások – ellenkezőleg: ezekkel új munkahelyeket hoztak létre.

2022-ben beruházási rekordot állított fel a kormány Fotó: Polyák Attila - Origo

Arra a kérdésre, hogy mikor beszélt utoljára Vlagyimir Putyinnal, kifejtette: személyesen február közepén, a miniszterelnök moszkvai látogatásán, telefonon pedig szeptember elején, Mihail Gorbacsov temetése alkalmából.

A DPA német hírügynökség azon kérdésre, hogy Magyarország a forrásmegvonások, a kizárások, a nyomásgyakorlás és a hungarofóbia hatására kilépne-e az EU-ból, a miniszterelnök röviden azt válaszolta, „hozzászoktunk ezekhez".

A nyugdíjasok számíthatnak a kormányra

Orbán Viktor elmondta, a jegybank inflációs előrejelzései alapján emelik a nyugdíjakat folyamatosan. Hozzátette: ha az infláció a vártnál magasabb lesz, akkor évközi nyugdíjemelést tartanak.
„A nyugdíjasok számíthatnak a kormányra" – jelentette ki Orbán Viktor.

Ukrajnában több mint száz iskolát diszkriminálnak folyamatosan

Orbán Viktort az Ukrajnában érvényben lévő kisebbségi törvényről is kérdezték. A miniszterelnök elmondta, 2015-ig volt egy szabályozás Ukrajnában, amely mindenkinek megfelelt, majd utána az új törvénnyel diszkriminálták a kisebbséget. A kormányfő aláhúzta, hogy Magyarország nem tudja segíteni Ukrajna európai integrációját, ameddig ez a kisebbségi törvény érvényben van.

Orbán Viktor kérdésre elmondta, hogy minden szankciót ellenzünk, a szankciós politikát úgy, ahogy van, ellenezzük. Megszavaztuk, de nem értettünk egyet.

A jogállamisági építmény, amit Brüsszel kigondolt, elhibázott – jelentette ki Orbán Viktor. A joguralomhoz, azaz a rule of law elvéhez kigondolt, definiált fogalmak kellenek. Azonban nincsenek egységes sztenderdek, ezért olyasmit számonkérni Magyarországon, amit másokon nem, az nem helyes. Németországban például az igazságügyi miniszter alá van rendelve az ügyészség, míg Magyarországon az ügyészség önálló hatalom. „Ez egy szög az EU koporsójában. Ki kéne onnan szedni" – fogalmazott Orbán Viktor.

Mi is akarunk menni és beruházni Kínába

Orbán Viktor kérdésre elmondta, a külföldi befektetések területén Kína és Dél-Korea vált a vezetővé az elmúlt években Magyarországon. A legveszélyesebb folyamat a világban az elszigetelés, és egyesek Kína irányába is ezt szeretnék. Mindent meg kell tenni, hogy Kína és Európa között a legszélesebb gazdasági kapcsolatok legyenek - tette hozzá.

- ismertette a kormányfő. Ha nem ismerjük a keleti gazdaság tudását, akkor nem tudunk ebből profitálni, mert ott akarunk lenni a keleti gazdaságban is - mondta egy másik kérdésre.

Egy liberális politikai rendszer nagyon nehezen tudja elkerülni a hipokrita álláspontot - mondta egy másik kérdésre Orbán Viktor. Nem egyszerű liberálisnak lenni, akik állandóan a saját igazukat akarják bizonygatni, és megpróbálják megmagyarázni a megmagyarázhatatlant - mondta a kormányfő.
Kína mellett az az érvünk van, hogyha Európa nem működik vele együtt, akkor Magyarország elveszti a versenyképességét.

Orbán Viktor kérdésre elmondta, örült az izraeli választás végeredményének, mert Benjamin Netanjahu idején kiemelkedő szintre jutott a két ország kapcsolata. Várjuk, hogy megalakuljon a kormány, és amint meghívás érkezik, akkor természetesen elmegyünk - tette hozzá.