A rászoruló igénylők helyett
a saját körének adhatott ki önkormányzati lakásokat Pécs szocialista hátterű polgármestere.
A keddi testületi ülésen Péterffy Attilát Hencsei Zsolt, a baloldali Tiszta Kezek frakció képviselője szólította fel annak tisztázására, hogy milyen alapon döntött arról, kik legyenek az ingatlanok kedvezményezettjei.
A független képviselő egyebek mellett arra volt kíváncsi, hogy
a P. A. monogramú pécsi lakos azonos-e Nyőgéri Lajos szociális területekért felelős alpolgármester volt feleségével, s ha igen, akkor mi indokolta, hogy Péterffy a pandémiás időszakban, saját hatáskörben eljárva meghosszabbítsa a nő bérleti szerződését a szóban forgó lakásra.
Hencsei Zsolt azt is firtatta, hogy a polgármester meggyőződött-e arról, hogy a kedvezményezett rászorult-e az önkormányzati lakás használatára, illetve, hogy a sorban álló igénylők közül nem lett volna-e indokolt másnak adni bérbe az ingatlant.
További kérdésem, hogy az említett lakást a szerződéses időszakban, vagyis idén március 31-ig életvitelszerűen használta-e a P. A. monogramú személy, akinek rászorultsági alapon kiadták, illetve üzleti célra, vagy üzleti céllal másnak kiadták-e? Netán lehetséges, hogy ez az ingatlan véletlenül kimaradt az ellenőrzöttek közül?
– érdeklődött az önkormányzati politikus.
A baloldali polgármester köre és az MSZP közti szokatlan pénzmozgások kapcsán Hencsei egy másik ingatlanról is kérdezte Péterffy Attilát.
Vajon Gy. L.-né pécsi lakos azonos Nyőgéri Lajos alpolgármester jelenlegi feleségének üzlettársával? Amennyiben igen, milyen jogosultság alapján kapott lakást a hölgy úgy, hogy a sajtóban feltárt információk szerint a közös cégükhöz csak az MSZP-től 15 millió forint folyt be ugyanebben az időszakban, tanácsadás jogcímen? Gy. L.-né milyen dokumentumokkal igazolta a kérelmét, és a lakásgazdálkodási csoport mi alapján terjesztette azt a népjóléti bizottság elé?
A polgármester – aki arra sem volt hajlandó válaszolni, hogy a monogramok a kérdezett személyeket takarják-e – időt kért, így 15 napon belül, írásban kell felelnie a kérdésekre.
Amint a Magyar Nemzet korábban megírta,
Tóth Bertalan, az MSZP egykori társelnöke 26 hónap alatt összesen épp 15 millió forintnyi tanácsadói megbízást adott a Dolgozó Vidék Betéti Társaságnak, amely részéről az ugyancsak Gy. L.-né monogramú cégvezető, Gyenis Lajosné volt az aláíró.
A Baksán bejegyzett bt. mindössze húsz kilométerre fekszik Pécstől, ahol Tóth Bertalan született és alpolgármestere is volt a baranyai vármegyeszékhelynek. A Dolgozó Vidék Bt.-t 2020. április végén jegyezték be a cégbíróságon, első szerződését pedig alig pár nappal később kapta a szocialistáktól négy és fél millió forint értékben.
A cég adatai szerint a főtevékenységük a tanácsadás, de foglalkoznak lakó- és nem lakóépületek építésével és bontásával is. A bejegyzésekor a Dolgozó Vidék Bt. jegyzett tőkéje százezer forint volt.
Tavaly ősszel robbant ki a vesztegetési ügy a baloldali többségű pécsi önkormányzatnál, s az ügyészség vizsgálódik a pécsi Polgármesteri Hivatalban, azon belül is a lakásgazdálkodási csoportnál.
A gyanú szerint az utóbbi egy-két évben kenőpénzért, több százezer forintért biztosítottak önkormányzati lakásokat – soron kívül – azoknak, akik fizettek. A Kaposvári Regionális Nyomozó Ügyészség közlése alapján a Bama.hu írta meg nemrégiben, hogy a hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette miatt elrendelt nyomozás jelenleg is folyamatban van.
A lap szerint az egyik, az ügyben a nyomozók látókörébe került személy tavaly szeptemberben már nem dolgozott a hivatalban, ahol addig bizalmas, a városvezetők rendkívül szűk köréhez kapcsolódó, alpolgármesteri referensi munkakört tölthetett be.
Bár a Bama.hu forrásai nem neveztek meg konkrét személyt, azt sejtették, hogy az egyik szóban forgó illető Fogarasi Gábor, a lakásügyekben illetékes Népjóléti Bizottság jobbikos elnöke lehet. A másik személyről annyit tudni, hogy a Pécsi Ellátó Központ munkatársa volt, hiszen ennyit korábban a polgármester is elárult.