Kutatók Európában 2005 - Kutatók Éjszakája

Vágólapra másolva!
 
Vágólapra másolva!

2005. június 8-án indította útjára az EU a Kutatók Európában 2005 című, egész Európát érintő kampányt. A projekt célja, hogy közvetlenebb kapcsolat jöjjön létre a tudósok és a nagyközönség között, hogy utcai rendezvényekkel, színházi előadásokkal, kiállításokkal népszerűsítsék a tudományos kutatást és növeljék a pályaválasztó fiatalok körében a tudományos pályák vonzerejét.

A 2005 júniusa és novembere között zajló rendezvénysorozat fő eseménye az Európai Kutatók Éjszakája lesz: 2005. szeptember 23-án huszonöt európai országban egyszerre zajlanak majd a tudományos kutatást népszerűsítő programok.

A belga rendezvény Brüsszelben négy helyszínen zajlik. A Halles Saint-Géry ad otthont a rendezvény fénypontjának számító Asimo robot bemutatásának, valamint változatos tudományos-szórakoztató előadásoknak és kísérleteknek: a szöges ágyon való fekvés trükkjei, az ívelt boltozatok titka, léglabdák, piramisépítés tekegolyókból. Azok számára, akik a Királyi Természettudományi Intézetet keresik fel, egyedülálló alkalom kínálkozik a nagyközönség előtt zárva tartott laboratóriumokba és archívumokba való bepillantásra. A Brüsszeli Szabadegyetem tudósai a közönséggel karöltve figyelhetik meg a tüskés hal szokásait, tehetnek utazást önnön koponyájuk mélyébe és segíthetnek a Cheshire macskának megtalálni csíkjait. A Planetáriumba látogatóknak pedig alkalmuk nyílik megcsodálni a déli félteke éjszakai égboltjának legcsodálatosabb csillagképeit.

A bolgár nagyközönség részt vehet a Ruszei Egyetem által megrendezett Fiatal Kutatók Bálján, meghallgathatja M. Todorov professzor üdvözlő beszédét és az egyetem központi épületében megtekintheti a tudományos könyvekből és publikációkból rendezett kiállítást.
A prágai rendezvényt választó cseh közönséget a Cseh Tudományos Akadémia Csillagászati Intézete látja vendégül a csillagvizsgálóban, Dél-Bohémia pedig egy fergeteges rock-bulira vár mindenkit, aki a tudósokból és egyetemi előadókból álló együttesek zenéjére szeretne szórakozni. Emellett az érdeklődők megtekinthetnek egy a növények és állatok mikrokozmoszát bemutató fényképekből és mikrofényképekből álló kiállítást is.

A kopenhágai közönség biotechnikai, számítástechnikai és robottechnikai szakemberekkel folytathat informális beszélgetést a technológia és a társadalom fejlődése közötti kapcsolatokról, valamint megvitathat a technológiát és a társadalmat érintő számos érdekfeszítő kérdést is.

A finn rendezvény elsősorban a középiskolásokat célozza meg. Egy Helsinkiben felhúzott ünnepi sátorban a mágia és a zene fogja elbűvölni a fiatalokat. Helyet kapnak a tudósokkal készülő rövid interjúk és egy izgalmas fizikai kísérletsor is.

Franciaország három helyszínen is várja az érdeklődőket. Lille városában zajlik a 'Doctoriales', egy szeminárium, melynek célja a PhD-diplomával rendelkező kutatók támogatása a munkaerőpiacon való részvételben. A Párizsban megtartott "Digitális Doktorátusi Disszertációk Éjszakáján" bemutatkozik az a tíz kutató, akik a technikai művészet, a digitális kultúra és az örökség számítógépesítése témák alapján meghirdetett tudományos vetélkedő döntőjébe jutottak. A 2005 augusztusában megnyitott és a radioaktív hulladékot, valamint a nukleáris energia hasznosítását bemutató Visiatome tematikus park műhelymunkákat és csoportos látogatásokat kínál az érdeklődőknek.

Görögországban az Athéni Nemzeti Csillagvizsgálóban megrendezésre kerülő Csillagparti várja a közönséget, aminek keretén belül lehetőség nyílik az éjszakai égbolt megfigyelésére, valamint előadásokon és koncerteken való részvételre. A krétai Thalassokosmos Akvárium elsősorban a gyermekeket és a fiatalokat várja az akvárium látogatásával, koncertekkel és ismeretterjesztő filmek megtekintésével egybekötött programjain.
Az olaszországi Telese városában a "Tudományjog és civil társadalom" elnevezésű rendezvény várja az érdeklődőket. A Camerinoi Egyetem filmestet szervez a tudósok szerepének és tevékenységének alakulásáról az évszázadokon keresztül.

A lengyel közönség a VI Kielcei Tudományos Fesztivál keretén belül számos előadáson vehetnek részt olyan területekről, mint az orvostudomány vagy a fizika. A Wroclawi Egyetem is hasonló témájú előadásokkal, kiállításokkal, műhelyekkel vár gyermekeket és felnőtteket egyaránt.

Portugália előadássorozatokkal, kiállításokkal, gyermekek számára előadott színdarabbal és tudósokkal folytatott informális beszélgetésekkel készült az eseményre.

A Szlovén Tudásalapítvány alkalmat teremt az érdeklődők számára, hogy kötetlen beszélgetések folytán megismerkedhessenek neves szlovén tudósokkal, kutatókkal.
Barcelonában mintegy 100 fiatalt látnak vendégül tudósokkal, politikusokkal, újságírókkal egy asztalnál, hogy a tudományról és ennek mindennapi életre való kihatásáról beszélgessenek.

Stockholmban szintén különböző tudományterületek kutatói beszélgetnek majd a fiatalokkal az őket körülvevő világról és a tudomány természetéről. A Lundi Tudományos Karnevál alatt a beszélgetéseken kívül számos tudományos és szórakoztató programon, előadáson, vetélkedőn vehetnek részt az érdeklődők.

A Mindentudás Egyeteme / ENCOMPASS a Puskás Tivadar Távközlési Technikummal és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Fizika Tanszékével közösen rendezi meg a kutatók éjszakája hazai programsorozatát szeptember 23-án délután 15.30-tól a BMGE Informatikai épülete Kozma László előadósjában (XI. Magyar tudósok körútja 2/b). A rendezvény célja az egészen fiatal és a szenior oktató-kutató generációk találkozása, együttes megmutatkozása egy összeurópai program részeként. A Fizika Éve miatt a témák zömmel eköré a tudományterület köré csoportosulnak, különféle korosztályokat szólítva meg.

A szórakoztató tanórákon kívül a kutatók bemutakozásai az interdiszciplinaritás szellemében kalauzolnak el bennünket az alkalmazott tudományok területére. Az estét záró vitafórum a tudomány és áltudomány(ok) elhatárolását tematizálja. Kiindulpontunk az a tény, hogy az áltudományt nem zavarja, ha nem tartják tudománynak. Másrészről tudjuk, leírta ezt már több tudós, hogy a tudományos felfedezés első momentuma nem feltétlenül racionális, utólag válik azzá, s a totális megismerés sem feltétlenül racionális dolog. Hol kereszteződnek és hol kapcsolódnak a tudományosság és az intuíció útjai, s hol válik el mindkettő a léleknek is ártó sarlatánságtól? Ezekre a kérdésekre keressük együttesen, a közönség aktív részvételével, a válaszokat a Kutatók éjszakáján.