Fidzsi új miniszterelnöke változatos összetételű kabinetet alakított<br/>

Vágólapra másolva!
A Fidzsi-szigetek első indiai származású miniszterelnökének, Mahendra Chaudhrynak 17 tagú kormányába 11 fidzsi születésű politikus kapott meghívást. A kormányfő ezzel a lépésével a megosztott dél-csendes-óceáni országban faji harmóniát kíván teremteni. A kormány másik különlegessége, hogy a választási küzdelemben ellenfélnek tekintett két politikus miniszteri tárcát kapott.
Vágólapra másolva!

Chaudhry eskütételének másnapján, miután kihirdette az új kormányt, így nyilatkozott:" Úgy vélem, ez egy nagyon jó csapat ".
A kormányba Chaudhry meghívta Adi Kuini Speedet - az 1987-es puccsban megbuktatott néhai Dr Timoci Bavadra korábbi feleségét -, aki az ország egyik miniszterelnök-helyettese lesz. Speed, aki Chaudhry koalíciós partnerének a Fidzsi Szövetség Pártnak az elnöke, lesz az ország belügyminisztere is. A miniszterelnök másik helyettese Chaudhry indiai többségű pártjának a Fidzsi Munkáspártnak fidzsi származású tagja, Tupeni Baba.
Meglepő fordulattal Chaudhry két miniszteri posztot szánt a választási kampányban ellenfélnek tekintett két politikus, Poseci Bunének – aki az 1987-es puccs egyik vezetője volt - és Adi Koila Mara Nailatikaunak – aki a jelenlegi elnök Ratu Sir Kamisese Mara lánya. Az elnök hatalma alapvető szövetséget jelenthet bármelyik kormánynak.
Bune pártja (VLV) egy hónappal a választások előtt alakult és a korábbi miniszterelnök ellen küzdött, mondván: a fidzsi érdekeket kiszolgáltatta az indiaiaknak az általa hozott fajellenes alkotmányával. Az új alkotmány visszaállította az indiaiak politikai hatalmát.
A Chaudhry vezette indiai-fidzsi koalíció a parlament 71 helyéből 52-t birtokol, így kisöpörheti a régi politikai pókhálót. A kormányfő vezette munkáspárt 37 képviselőjével, egyedül szerezte meg a kormányalakítás jogát.
"Szórakozzunk és vigyük Fidzsit előre!"- jelentette ki Bune azután, hogy elfogadta a felkínált miniszteri tárcát.
Chaudhry, az 1987-ben Rabuka által politikai puccsal megdöntött indiai többségű kormány korábbi pénzügyminisztere, azonban számos fontos miniszteri posztot fenntartott magának.
Az 56 éves volt szakszervezeti vezető lesz a miniszterelnök és a gazdasággal, vállalatokkal, cukoriparral és információval foglalkozó miniszter is. A cukoripar - mely főleg az indiaiak kezében van - és a turizmus Fidzsi gazdaságának alapkövei.
A gazdasági vezetők aggodalommal tekintenek az új kormány gazdaságpolitikája elé, mert az értéktöbbletadó 10 százalékos emelése, magasabb fizetések és az adórendszer reformja áll a kormány feladatainak középpontjában. Az üzletemberek ugyanis féltik a turizmusból és a cukornád ültetvényekből származó hasznaikat.

Š Copyright Reuters Limited. Š Hungarian translation Origo. Minden jog fenntartva.
A jelen képernyő Reuters-tartalmának a Reuters írásbeli engedélye nélkül történő közzététele vagy terjesztése kifejezetten tilos.



Ajánló:

Információk a csendes-óceáni szigtekről. (angolul)

Korábban:

A választás különlegessége, hogy először vett részt a csendes-óceáni szigetek minden népcsoportja. (1999.05.18.)