Orbán Viktor nyilatkozata a Duna TV-ben <br/>

Vágólapra másolva!
- A magyarok ügyét nem lehet kihagyni a rendezésből - jelentette ki Orbán Viktor a koszovói békekötés kapcsán a Duna Televíziónak adott pénteki interjújában.
Vágólapra másolva!

A kormányfő fontosnak nevezte, hogy Mátyás király óta először egy olyan nemzetközi esemény történt, amelyben Magyarország nemcsak a győztesek, hanem a jó ügy oldalán áll.
- Most hogy a fegyverdörgésnek vége, azon kell gondolkodnunk, hogy miként élünk együtt a kivérzett szomszéddal, Jugoszláviával - szögezte le Orbán Viktor. A kormányfő rámutatott arra, hogy Magyarország és Jugoszlávia diplomáciai kapcsolatai könnyen és gyorsan regenerálódhatnak, de az sok gondot okozhat, ha egy ország "valamely szomszédja sokkal szegényebb, elmaradottabb, rosszabb és reménytelenebb állapotban van, mint ő maga".
A vajdasági magyarok jövőjével kapcsolatban Orbán Viktor bizakodó. Meglátása szerint a világ és a nyugati hatalmak tudják: nem mulaszthatják el annak lehetőségét, hogy egy olyan nemzetközi rendezés valósuljon meg, amely nemcsak a koszovói bajokat oldja meg, hanem megpróbálja az egész térséget demokratikusabbá, az európai értékekhez és életminőséghez közelítővé tenni.
- Ez azt jelenti, hogy olyan megoldást kell találni, amely megakadályozza, hogy ilyen konfliktusok újra bekövetkezzenek a Balkánon. Ez pedig azt jelenti, hogy nem lehet a magyarok ügyét kihagyni a rendezésből.
Orbán Viktor közölte: a stratégiai cél az, hogy a vajdasági magyarok maguk határozhassák meg, milyen jogi forma mellett látják biztosítottnak életüket, s milyen módon akarnak eljutni oda, hogy maguk is megszerezhessék az Európa számos országában a kisebbségek által elért életminőséget.
A miniszterelnök rámutatott arra, hogy számos megválaszolatlan kérdés van még, így nem lehet tudni, milyen kormányzás következik Jugoszláviában, mi lesz a háborús bűnökkel és bűnösökkel, illetve képes lesz-e Nyugat-Európa arra, hogy a nyújtandó segélyt nem csak gazdasági, de politikai szempontok alapján is mérlegelje, vagyis "ne csak gazdaságot, de demokráciát, békét, emberi jogokat is építsen a Balkánon".
A kormányfő elmondta: a konfliktus idején a kabinet minden előre látható jó és rossz esetre is kidolgozott forgatókönyvvel rendelkezett.
A miniszterelnök közölte: a magyar kormánynak is megvolt a maga szerepe abban, hogy a szerbek egy pillanatig sem tudták komolyan megfontolni annak lehetőségét, hogy a konfliktust északi irányba kiterjesszék, és a magyarokkal szemben atrocitásokat engedjenek meg maguknak. Orbán Viktor a magyar politikai élet résztvevőinek magatartásával kapcsolatban arra mutatott rá, hogy egy ideig "a józan megfontolások kerekedtek felül minden párt vezetésében".
- De elérkezett egy nagyon nehéz pillanat, amikor a legnagyobb ellenzéki párt hátba támadta a magyar kormányt, és megpróbált nyomást gyakorolni ránk egy 93 százalékos többséggel elfogadott parlamenti döntés megváltoztatása érdekében - szögezte le a kormányfő.
A miniszterelnök szerint a nyomásgyakorlás célja az volt, hogy a kormány változtasson addigi stratégiáján, "kösse el szekerét a NATO-tól, ne a NATO-val együttműködve alakítsa külpolitikáját ebben a nagyon fontos és nehéz ügyben, hanem valami közbülső utat kezdjen el keresni".
Orbán Viktor szerint ez az álláspontnak a megfogalmazása nemcsak azért volt baj, mert politikailag, szakmailag és emberileg vállalhatatlan lett volna, hanem azért is, mert egyfajta hátba támadás volt, ami egy korábbi egyezség felrúgását jelentette.
- A helyzet nehéz volt, de a magyar kormány az őt támogató polgárok nagy többségével sikeresen oldotta meg ezt az ügyet - mondta a miniszterelnök. A kormányfő köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik hozzájárultak ahhoz, hogy sikerült az országot és a vajdasági magyarokat ebből a szorult helyzetből kijuttatni.
Orbán Viktor a határon túli magyarok jövőjét firtató kérdés kapcsán közölte: a kormány célja az, hogy minden magyar ott boldoguljon, ahová született, ahová kultúrája, ősei nyelve és származása köti.
- Mi nem bátorítjuk a Magyarországra való betelepedést, de nem is álljuk ennek útját - tette hozzá a miniszterelnök, emlékeztetve arra, hogy a magyar törvények - igaz a folyamatot lassító formában - lehetővé teszik a Magyarországra telepedést.

(MTI)