Gondatlan vasutasok is okozhatták a brühli vonatszerencsétlenséget<br/>

Vágólapra másolva!
Négy nappal a súlyos brühli vasúti baleset után kételyek merültek fel azzal kapcsolatban, hogy egyedül a mozdonyvezető felelőtlensége okozta volna a nyolc halálos áldozatot követelő tragédiát. Kiderült ugyanis, hogy a brühli állomás szolgálatvezetői gyakran megszegték a vasúti előírásokat, és valószínűleg ez történt vasárnap is.
Vágólapra másolva!

A vonat haladásának adatait rögzítő készülék egyértelműen kimutatta, hogy a kisiklás pillanatában a szerelvény 122 km/óra sebességgel haladt, noha az adott pályaszakaszon legfeljebb óránként 40 kilométer volt engedélyezett. Az utasok elmondása szerint a mozdonyvezető előbb csakugyan lassított (ezt rögzítette a készülék is), majd felgyorsított, és ezután következett egy erős fékezés, majd a szerelvény kisiklása.

A 28 éves mozdonyvezető, aki sokkos állapotba került a baleset után kórházba, most megpróbált magyarázatot adni a történtekre. Állítása szerint két úgynevezett "lassújelet" is figyelembe vett Brühl felé közeledve. A második lassújel után egy áthelyezhető jelzést látott, amely építkezésre hívta fel a figyelmet, s egyben 120 km/óra sebességet engedélyezett. Ezért gyorsította fel ismét a vonatot, amely az állomás előtt egy váltóhoz érve kiugrott a sínről.

Vasúti berkekből származó értesülés szerint a kölni vasútigazgatóság szolgálatvezetőinek körében bevett szokás volt, hogy a gyorsvonatokat - megszegve a vasút általános előírásait - a kitérővágány helyett az egyenes vágányon, teljes sebességgel hagyták átszáguldani a brühli állomáson (itt csak személyvonatok állnak meg). Ebben az esetben a vasárnapi Amszterdam-Bázel közötti nemzetközi gyors mozdonyvezetője valósággal csapdába rohant: bízva a tiltott, ám megszokott egyenes útvonalban, teljes sebességgel száguldott a kitérővágány felé. Amikor rájött, hogy a váltó kitérésre van állítva, megpróbált fékezni, de már késő volt.

A brühli vasúti balesetben nyolc német állampolgár vesztette életét, 149 utas megsebesült, közülük 89-et kórházba kellett szállítani. Egyikük még csütörtökön is válságos állapotban volt.

(MTI)

Korábban:

(2000.02.06.)