Oroszország ratifikálta az Amerikával kötött nukleáris fegyverzet csökkentéséről szóló egyezményt<br

Vágólapra másolva!
Az orosz alsóház pénteken ratifikálta a START-2 orosz-amerikai szerződést. Ennek értelmében 2007 végéig az Egyesült Államok és Oroszország nukleáris arzenálja egyaránt 3-3,5 ezer robbanótöltetre csökken.
Vágólapra másolva!

A nemzetközi szerződések ratifikálásához elegendő az egyszerű többség az orosz parlamentben: a 450 tagú állami dumában 288 képviselő szavazott a START-2 szentesítése mellett, 131 ellene - elsősorban a kommunista frakció -, s négy honatya tartózkodott.

A zárt ülésen jelen volt Vlagyimir Putyin ügyvezető államfő, kormányfő is, aki fel is szólalt a parlamentben. Az orosz alsóház egyben megszavazta a rakétaelhárító rendszerek korlátozásáról kötött ABM-szerződés kiegészítő dokumentumait is, elsöprő többséggel, 413 igen szavazattal.

A Borisz Jelcin orosz és George Bush amerikai elnökök által 1993. január 3-án Moszkvában aláírt START-2-t 1996-ban ratifikálta az amerikai szenátus, míg az orosz alsóház 1995 óta húzta-halasztotta a ratifikációs vitát. Előbb az iraki válság, majd a Jugoszlávia elleni NATO-akció miatt, de nem kis részben belpolitikai megfontolásokból. A kommunista parlamenti túlsúly azonban elkopott az orosz alsóházban a decemberi parlamenti választások nyomán, s a dumában a Kreml-párti erők jutottak meghatározó szerephez. Vlagyimir Putyin megválasztott orosz elnök a szavazással bel- és külpolitikai sikereket is elkönyvelhet, s ország-világ előtt bizonyította azt, hogy a törvényhozásban megfelelő támogatással rendelkezik.

A kommunisták pénteken több száz fős tüntetést szerveztek az orosz alsóház előtt, a START-2 ellen tiltakozva. Szerintük a szerződés aláássa Oroszország nemzetbiztonságát. A kommunisták érvei szerint az orosz nehéz rakéták leszerelése (a szerződés tiltja a több robbanótöltetet hordozó rakétákat) nehéz helyzetbe hozza Moszkvát. ugyanakkor úgy vélik, hogy Washington - amelynek a tengeralattjárókra telepített rakétáit kell jelentős mértékben csökkentenie - sokkal kedvezőbb feltételeket alkudott ki magának, s adott esetben gyorsan felfejlesztheti atomarzenálját.

Az orosz baloldalnak aggályai vannak a rakétaelhárító rendszerek korlátozásáról kötött ABM-szerződés megőrzése kapcsán is.

A START-2 ratifikálásának hívei szerint viszont Oroszország gazdasági lehetőségei nem teszik lehetővé a hatalmas nukleáris arzenál fenntartását. Szerintük ezért mielőbb neki kell látni a
robbanótöltetek számát 1500 darabra korlátozó START-3 szerződés előkészítésének, ennek azonban előfeltétele a START-2 ratifikálása.

(MTI)

Ajánló:

Az egyezmény szövege. (angolul)

Korábban:

(1999.07.28.)