Megtalálták a bécsi Gestapo 12 ezer áldozatának adatlapjait<br/>

Vágólapra másolva!
Bécsben megtalálták a bécsi Gestapóhoz került személyek nyilvántartási lapjait. Ezzel ismertté vált 12 ezer ember a nácizmus áldozatai közül. A fotókat, személyleírásokat és ujjlenyomatokat is tartalmazó A5-ös borítékok még eredeti dobozaikban vannak.
Vágólapra másolva!

A bécsi Gestapo hivatala a Hotel Metropolban

A szakértők sejtették, hogy a nyilvántartásnak meg kell lennie. Az Osztrák Ellenállás Dokumentációs Archívuma 30 éve hivatalosan is kérte keresését a belügyminisztériumtól és a rendőrségtől, akkor azonban mindkét szerv állította, hogy nem tud róla. Most a Bécsi Városi és Tartományi Levéltárban Thomas Mang történész akadt rá a nácizmus áldozatainak kárpótlásához készült tanulmányokat kidolgozó Történész Bizottság munkájának keretében: a levéltárba 1975-ben a rendőrségtől kerültek a dokumentumok.

A fotókat, személyleírásokat és ujjlenyomatokat is tartalmazó A5-ös borítékok még eredeti dobozaikban vannak. Valószínűleg olyan személyeket regisztráltak, akiket nem koncentrációs táborba küldtek, vagy megrovásban részesítettek, hanem akiknek az ügyét bíróságnak adták át. A borítékokon kívül 12 kategória és számos alkategória szerepel a regisztrált személy külső leírására, ami arra enged következtetni, hogy a hivatal a Hollerith-eljárás szerinti gépi adatkezelés bevezetésére készülhetett. A jobb profilt, szembőli képet és baloldali félprofilt mutató fotókhoz mellékelt kísérőlap tartalmazza az illetőnek felrótt bűnt: árulás előkészítése, államellenes tevékenység, tiltott határátlépés, tiltott érintkezés hadifoglyokkal, részvétel a spanyol polgárháborúban, kommunista tevékenység gyanúja, a monarchia híve, az ellenség előnyhöz juttatása, terhességmegszakítás, prostitúció, vagy munkaszerződés megszegése (kényszermunkásoknál). Egy másik változatban a kísérőlapon az is szerepelt, hogy az illetőt "megrögzött bűnözőként az album számára", vagy "cigányként" kell lefényképezni.

A felfedezésről beszámoló Profil hetilap megállapítja: "Az, hogy Bécsben a náci rezsim értelmében ilyen sikeres volt a Gestapo, azon is múlott, hogy a lakosság kész volt a vélt, vagy valós ellenfelet feljelenteni. A nyilvántartás sok ezer fotója erre is emlékeztet." A Profilban nyilatkozott a ma 85 éves Antonia Bruha, aki szerepel a fellelt nyilvántartásban. Elmondta: elvették három hónapos kisbabáját, s a gyerek megölésével fenyegetőzve próbálták társainak elárulására kényszeríteni. Bruha asszony koncentrációs táborba került, s az tartotta életben, hogy tanúságot akart tenni a történtekről. Szabadulása után megtalálta kislányát is: az úgynevezett Bécsi Gyermek-átvételi Központ főnővére értesítette a családot, hogy találjanak örökbe fogadó szülőt a gyereknek, a nácik ugyanis az "árja" üldözöttek gyerekeit a rezsimhez hű szülőknek adták. Antonia Bruha ma rendületlenül járja az iskolákat, hogy az új generációknak beszéljen arról, amit megélt.

(MTI)

Ajánló:

angolul