Macedónia: az albán gerillák nem adják fel <br/>

Vágólapra másolva!
A biztonsági erők és az albán szakadárok ma is összetűztek macedónia északkeleti részén, Tetovo körzetében. A macedóm biztonsági erők szerint a beharangozott offenzíva azért késik, mert az albánok túszként kezelik a lakosságot. A felekelők közölték: nem teszik le a fegyvert.
Vágólapra másolva!

A macedón hadsereg szóvivője Blagoja Markovszki szerint az albán fegyveresek az éjjel aknavetőkkel lőtték a hadsereg és a rendőrség Tetovo közelében levő állomásozó egységeit. A közszolgálati rádió beszámolója szerint a kormányerők a gerillák provokációira válaszul harci helikopterekkel támadták az albánok térségbeli állásait.

Az új macedón védelmi miniszter, Vlado Buckovszki bejelentette, hogy a hadsereg hamarosan átfogó támadást indít az albán szakadárok ellen Kumanovo térségében, hacsak a gerillák nem hajlandók letenni a fegyvert és kivonulni a körzetből. A macedón kormányerők hetek óta a készülő offenzíváról beszélnek és az, a hivatalos indoklás szerint, azért késik, mert a gerillák a helyi lakosságot élő pajzsként használják. Buckovszki egy interjúban kifejtette: a tervezett akcióban a rendőri erők vállalják a főszerepet, a hadsereg csak logisztikai segítséget nyújt.

A szakadár albán fegyveres csoport, a Nemzeti Felszabadítási Hadsereg (UCK) viszont közleményben tudatta, hogy nem követi a Dél-Szerbiában tevékenykedő gerilla-szervezet példáját: nem teszi le a fegyvert és nem oszlatja fel magát. "Mi nem vagyunk olyanok, mint a magát Presevo, Medvedja és Bujanovac Felszabadítási Hadserege (UCPMB), nincs semmi közünk hozzájuk, és ahhoz, ami a térségben zajlik" - jelentette ki kedden "Hoxha parancsnok", az UCK tagja.

"Hoxha parancsnok" az UCK önkéntes fegyverletételét firtató kérdésre leszögezte: "Először választ kell kapnunk követeléseinkre. Jelenleg folytatjuk a küzdelmet, s készek vagyunk a végsőkig harcolni." Az UCK gerillái a Macedóniában élő albán kisebbség ellen megnyilvánuló hátrányos megkülönböztetés felszámolását és a macedón állampolgárokkal azonos státus megadását követelik a balkáni országban élő albán nemzetiségűek számára.

Az UCPMB hétfőn kötelezettséget vállalt arra, hogy legkésőbb május 31-ig leszerel, átadja fegyvereit a nemzetközi közösség képviselőinek és feloszlik. Pieter Feith, a NATO-főtitkár dél-szerbiai különmegbízottja reményét fejezte ki, hogy "az üzenetet Macedóniában is érteni fogják".

(MTI)