Az al-Dzsazíra, az arab világ CNN-je

Vágólapra másolva!
A műholdas al-Dzsazírát 1996-ban alapították katari kormánypénzből, és rövidesen az arab világ legnézettebb tévéje lett. Hangvétele miatt több arab országban megtiltották sugárzását. Ezt a csatornát választja bejelentései közvetítésére mind Oszama bin Laden és a tálib vezetés, mind Szaddam Husszein. Mióta a térség ismét reflektorfénybe került, a nyugat is sokszor támaszkodik az al-Dzsazíra értesüléseire, melyet az arab világ CNN-jének tekintenek.
Vágólapra másolva!

Kabulban a katari al-Dzsazíra maradt az egyetlen tévéadó, amelynek információira a lakosság támaszkodhat. A tálibok is ezt az adót választják nyilatkozataik publikálására. A katari uralkodó családhoz közel álló, műholdas al-Dzsazírát 1996-ban alapították katari kormánypénzből, és rövidesen az arab világ legnézettebb programja lett. Mióta a térség ismét reflektorfénybe került, a nyugat is sokszor támaszkodik az al-Dzsazíra értesüléseire, melyet az arab világ CNN-jének tekintenek.

A tévécsatorna nonstop adása leginkább híradókból áll, de kulturális összeállításokat is közvetítenek. Készítői sosem hátráltak meg a keményebb társadalmi problémák elől, a műsorokban vallási, politikai kérdéseket feszegetnek, szólnak az emberi jogokról, vagy a korrupcióról. A tévéállomás nemritkán éles hangú válaszokat kap, Algériában egy alkalommal áramszünettel akadályozták meg, hogy a lakosság követhessen egy politikai vitaműsort. Jordánia négy hónapra bezárta a tévéadó ammani központját, mert egy műsorban a jordán király politikájának ellenzőjét szerepeltették, de Marokkóban, és Ramallahban sem nézik minden programját jó szemmel. Kuvaitban egy alkalommal 40 napig letiltották a sugárzását, mert egyik műsora megsértette a kuvaiti emírt. Szaddam Husszein viszont ezt az adót választotta, amikor 1999-ben Amerika ellenes harcra szólította fel az iraki lakosságot.

Az al-Dzsazíra, magyarul "a Sziget" abban is egyedülálló, hogy a tálibok csak ennek a csatornának hajlandóak interjút adni. Maga Oszama bin Laden is az al-Dzsazírának küldte faxon üzenetét, amelyben az új keresztesek elleni harcra szólított föl. A kevésbé szélsőséges politikusok ezúttal azért kritizálták az al-Dzsazírát, mert teret adott egy terrorista vezér üzenetének. Vezetői többször világossá tették, hogy az akadályok ellenére, amelyekbe bizonyos államokban ütköznek, nem kívánnak változtatni a hangvételükön.

[origo]