Súlyos pénzügyi válságban a brit Munkáspárt

Vágólapra másolva!
Fennállása óta legsúlyosabb pénzügyi válságával küszködik a Nagy-Britanniában kormányzó Munkáspárt. A BBC televízió birtokába jutott vasárnap az a párt által készített titkos pénzügyi jelentés, amelyből kitűnik, hogy a Tony Blair miniszterelnök vezette Munkáspárt adósságai meghaladják a 6 millió fontot, és kifizetetlen számlák ezt további, majdnem 2 millió fonttal toldják meg. 
Vágólapra másolva!

Londoni értesülések szerint százéves fennállása óta a Munkáspárt még soha nem volt ilyen katasztrofális pénzügyi helyzetben, amit közvetve elismert a párt szóvivője is, aki mindazonáltal azt hangoztatta: "a pártoknak elkerülhetetlenül vannak tartozásaik egy évvel a választások után."

A választási kiadások mellett szinte minden területen túlköltekezés jellemezte a Munkáspárt tevékenységét, miközben az elmúlt időszakban nagymértékben csökkentek a szakszervezeti támogatások. A kilátások sem kedvezők: a jelek szerint tovább rosszabbodik a viszony a párt és hagyományos fő szövetségesei, a szakszervezetek között, és csökkennek a tagdíjak is, mivel a Munkáspárt taglétszáma 400 ezerről 280 ezerre csökkent az utóbbi években.

Ilyen körülmények között - amint arra a pénzügyi jelentés is rámutat - rendkívül nehéz lesz a jövő évi skóciai és walesi parlamenti választások finanszírozása. Bennfentesek nem zárják ki, hogy a Munkáspárt a jövőben még inkább rákényszerül üzletemberek adományainak elfogadására, és szóba jöhet a tagdíjak emelése is.

Közben éles támadást indított a munkáspárti centrum ellen a párt baloldala és néhány tekintélyes szakszervezeti vezető. Vasárnap közzétett állásfoglalásukban bírálták a kormányt, és felszólították a Munkáspártot, hogy "térjen vissza gyökereihez". Mindenekelőtt a Blair-kormány privatizációs terveit kifogásolták, és hangoztatták: a pártnak vissza kell térnie hagyományos kötelezettségvállalásaihoz, különös tekintettel a teljes foglalkoztatás és az általános jólét biztosítására. Az egyik legtekintélyesebb baloldali munkáspárti politikus, Tony Benn azt mondta, hogy a különbség nem a párton belüli bal-, illetve a jobboldal, hanem a jó és a rossz között van. Az egykori miniszter szerint a britek egyre jobban aggódnak a lakás, a munka, az oktatás és a nyugdíjak miatt.

A Munkáspárt úgynevezett szocialista platformjának állásfoglalása alig néhány nappal azután hangzott el, hogy Angliában, Skóciában és Walesben, 1979 óta először, magasabb béreket követelve több mint egymillió közalkalmazott lépett sztrájkba, egy nappal később pedig a kormány privatizációs tervei elleni tiltakozásul a londoni metró alkalmazottai szüntették be a munkát.