Gyermekvédelmi közvetítői eljárás

Vágólapra másolva!
Jövő év elején - a gyámügyi eljárásról szóló jogszabály módosulása folytán -közvetítői (mediációs) eljárással bővül a gyermekvédelmi jogintézmények rendszere.    
Vágólapra másolva!

2004. január elsején lépnek hatályba az ún. gyermekvédelmi közvetítői eljárás szabályai. Közvetítői eljárásnak akkor van helye, ha a szülők, illetve a egyéb jogosultak (pl. nagyszülők, nagykorú testvér) a kapcsolattartás módjában vagy idejében nem tudnak egyezségre jutni. A gyámhivatal kötelessége felhívni a feleket a gyermekvédelmi közvetítői (mediációs) eljárás lehetőségére, amely folyamatban lévő végrehajtási eljárás során is igénybe vehető. Az eljárás megindításához a felek együttes kérelmére, gyámhivatali kezdeményezés esetén pedig a felek beleegyezésére van szükség. A gyámhivatal a gyermekjóléti szolgálat kapcsolatügyeletének közreműködését, a védelembe vétel elrendelését vagy a gyermekvédelmi közvetítői (mediációs) eljárás igénybevételét kezdeményezheti, ha a kapcsolattartás gyakorlása konfliktusokkal jár, folyamatosan akadályokba ütközik, illetve a szülők között kommunikációs zavarok állnak fenn.

Ha a kapcsolattartás szabályozására irányuló gyámhatósági eljárás alatt vagy a folyamatban lévő végrehajtási eljárás során a felek bejelentik a gyermekvédelmi közvetítői eljárás igénybevételére vonatkozó szándékukat, az alapeljárást négy hónapra fel kell függeszteni. Négy hónap elteltével - ha a közvetítés nem vezetett eredményre - a gyámhivatal az eljárást hivatalból folytatja. Amennyiben a közvetítői eljárás valamelyik fél együttműködésének hiánya miatt vált eredménytelenné, a másik fél kérelmére az alapeljárást négy hónapon belül is folytatni lehet.

Az Országos Gyermekvédelmi Szakértői Névjegyzékből a felek együttesen jelölik ki a közvetítőt. A közvetítő a kijelölés elfogadásától számított 15 napon belül a feleket megbeszélésre hívja meg. Az első alkalommal tájékoztatást ad az eljárás menetéről, annak lényeges elemeiről és a titoktartási kötelezettségről. Az eljárás során a feleket, valamint a 12 éven felüli gyermeket minden esetben meg kell hallgatni. A 12 évnél fiatalabb gyermeket, ha életkora, értelmi, érzelmi fejlettsége folytán ítélőképessége birtokában van, kizárólag a felek, illetve a gyámhivatal javaslata esetén lehet meghallgatni.

Amennyiben a közvetítői eljárás során a felek között egyezség jön létre, azt a közvetítő írásba foglalja, majd az aláírást követően 8 napon belül megküldi a gyámhivatalnak. A gyámhivatal a felek kérelmére az egyezséget jóváhagyja.