Hollandia megint égett, az olaszok fordítottak

hollandia csehország eb selejtező foci
Netherlands' players react at the end of the Euro 2016 qualifying fooball match Netherlands vs Czech Republic at the Amsterdam Arena in Amsterdam, October 13, 2015. AFP PHOTO/Emmanuel Dunand
Véget értek az Eb-selejtezők. Hollandia a pótselejtezőt érő harmadik helyet sem tudta elcsípni, miután otthon kapott ki a csehektől. Belgium simán, Olaszország nehezen tartotta meg a csoportelsőséget. Kialakult a pótselejtezősök mezőnye, köztük a magyar válogatottal.

Amint percről percre tudósításunkban írtuk, Törökország lett a 2016-os Európa-bajnokság selejtezőinek legjobb harmadik helyezettje, elütve ezzel a magyar válogatottat az egyenes ági kijutástól. A törökök harmadik helyét semmi sem veszélyeztette, az A csoportban két ponttal mögöttük álló hollandok ugyanis teljesen szétestek a sorozat végére, ezúttal a csehektől kaptak ki hazai pályán.

Érezhető volt némi tanácstalanság az amszterdami stadionban Forrás: AFP/Emmanuel Dunand

0-2-es félidő után a csereként beálló Robin van Persie fejelt nem is túl közelről egy nevetséges öngólt, de a vége azért nem lett annyira csúnya, előbb Huntelar, majd maga Van Persie szépített. A csehek 3-2-re győztek, és ezzel a csoportot is megnyerték Izland előtt.

Eredmények, Eb-selejtezők, A-csoport:
Törökország-Izland 1-0 (0-0)
gól: Selcuk Inan (89.)

Lettország-Kazahsztán 0-1 (0-0)
gól: Kuat (65.)

Hollandia-Csehország 2-3 (0-2)
gól: Huntelaar (70.), Van Persie (83.) ill. Kaderabek (24.), Sural (35.), Van Persie (66., öngól)

6. Lettország 10 0 5 5 6-19 5

Csehország, Izland és - legjobb harmadik helyezettként - Törökország kijutott az Eb-re.

A B-csoportban minden a papírforma szerint alakult, Belgium az élen maradt az Izrael feletti győzelemmel, a szünet után Wales is behúzta a tizedszerre is elhasaló Andorra ellen, Bosznia pedig egy fordulatos ciprusi meccsen tette biztossá a pótselejtezős helyét.

Eredmények, Eb-selejtezők, B-csoport:

Belgium-Izrael 3-1 (0-0)
gól: Mertens (64.), De Bruyne (78.), Hazard (84.), ill. Hemed (88.)

Ciprus-Bosznia-Hercegovina 2-3 (2-2)
gól: Haralambidesz (32.), Mitidisz (41.), ill. Medunjanin (13., 44.), Djuric (67.)

6. Andorra 10 0 0 10 4-36 4

Belgium és Wales kijutott az Eb-re, Bosznia pótselejtezőt játszik.

A H-csoportban sokáig úgy tűnt, hogy Norvégia nagy hajrával csoportelsőként végez, Horvátország pedig mehet pótselejtezni. Tettey góljával meglepték a norvégok az olaszokat, ha így marad, ez lett volna Olaszország első tétmeccsen elszenvedett hazai veresége ebben az évezredben.

Szokás szerint kicsit nyögvenyelősen, de megcsinálták az olaszok Forrás: NurPhoto/Silvia Lore

Haitam Aleesami azonban tett róla, hogy ne így történjen. Egy veszélytelen beadást mellel akart az ötösről a kapusa felé ügyetlenkedni, mire Florenzi ott termett, és a kapuba pöckölt. Florenzi később egy gólpasszt is adott Pellének.

Eredmények, Eb-selejtezők, H-csoport:
Bulgária-Azerbajdzsán 2-0 (1-0)
gól: Alekszandrov (20.), Rangelov (56.)

Olaszország-Norvégia 2-1 (0-1)
gól: Florenzi (73.), Pelle (82.), ill. Tettey (23.)

6. Málta 10 0 2 8 3-16 2

Olaszország és Horvátország kijutott az Eb-re, Norvégia pótselejtezőt játszik.

A többi csoport küzdelmei korábban értek véget, a végeredményüket ebben a cikkben találja.

A nyolc pótselejtezőt játszó válogatott: Bosznia-Hercegovina, Dánia, Írország, Magyarország, Norvégia, Svédország, Szlovénia, Ukrajna. A magyar válogatott valószínűleg kiemelt lesz, tehát a négy, az UEFA-rangsor szerint gyengébbnek számító csapat közül kaphat ellenfelet – erről bővebben itt olvashat.

A pótselejtezők sorsolását október 18-án, vasárnap 11.20-kor tartják. Az első meccseket november 12-14 között, a visszavágókat november 15-17 között játsszák.