Pontszerzések az uszodából, meglepő vereség vízilabdában

Hosszú Katinka úszás 400 vegyes Tokyo olympics Tokió 2020, 2020-as tokiói olimpiai játékok, olimpia, nyár, nyári olimpiai játékok, XXXII. nyári olimpiai játékok, 2021.07.25.
Hungary's Katinka Hosszu prepares to compete in the final of the women's 400m individual medley swimming event during the Tokyo 2020 Olympic Games at the Tokyo Aquatics Centre in Tokyo on July 25, 2021. (Photo by Attila KISBENEDEK / AFP)
Magyar idő szerint vasárnap hajnalban is több magyar sportolónak szurkolhattunk a XXXII. nyári olimpiai játékok második hivatalos napján. Érmet egyelőre nem szereztünk, de nem állttunk tőle távol ettől, főleg Verrasztó Dávidnak köszönhetően.

Időrendben haladva először Major Veronika lépett lőállásba a női légpisztolyosok versenyében. A 24 éves keszthelyi sportoló önmagához képest gyengén kezdett, öt lövés után kiment a lőállásból és néhány percig egyeztetett Győrik Csaba szövetségi kapitánnyal, ám a folytatásban nem tudott jelentősen javulni.

Bár az első 10 lövéses sorozatában még három telitalálata volt, a második szériában már csak kétszer lőtt tízest, ráadásul utóbbiban két nyolcast is vétett. A harmadik sorozattól kezdve aztán megtáltosodott a fegyvernem 2019-es Európa-bajnoki bronzérmese, aki a negyedik-ötödik szériában egymás után hét tízest ért el. Az elhibázott első két sorozat miatt azonban a jó befejezés nem volt elég a döntős szerepléshez, Major 566 körrel fejezte be az alapversenyt. A fináléba kerüléshez 577 körös eredményre lett volna szükség az 53 fős mezőnyben, végül a 34. helyen végzett.

Közben jött az örömhír, hogy Kreiss Fanni bravúrral a 16 közé jutott női tőrben,

miután a magyar vívó az első asszójában a világbajnoki ezüstérmes olasz Martina Batinit verte bravúrral, 15-10-re. Ugyanitt kiesett viszont a másik két magyar versenyző, Kondricz Kata és Pásztor Flóra is.

Kreiss Fanni öröme Forrás: Getty Images/2021 Getty Images/Elsa

Közben az uszodában már érmeket osztottak, abban reménykedtünk, hogy nekünk is juthat egy.

Ehhez Verrasztó Dávid volt a legközelebb, aki negyedik lett 400 méter vegyesúszásban.

A 32 éves versenyző az előző két ötkarikás játékokról csalódottan távozott, mivel esélyesként még csak döntőbe sem sikerült jutnia.

Az FTC sportolója beragadt a rajtnál, majd a pillangó után utolsóként fordult a hátra a nyolcfős mezőnyben. A második száz méteren viszont megkezdte a felzárkózást, sorra érte utol a riválisait, ennek köszönhetően a mellúszásnak már ötödikként vágott neki. A táv harmadik negyedében tovább erősítette a pozícióját, az utolsó 100 méter elején harmadik volt. Gyorson óriási verseny alakult ki a dobogós helyekért az amerikai Chase Kalisz mögött, aki jelentős előnyre tett szert. Verrasztó az utolsó méterekre mintha kissé elfáradt volna, így 4:10.59 perces idővel negyedikként csapott célba 21 századdal lemaradva a dobogóról.

Verrasztó Dávid közel volt az éremszerzéshez Forrás: MTI/Kovács Tamás

Nem sikerült érmet szereznie a címvédő Hosszú Katinkának sem, ugyanis a világcsúcstartó ötödik lett szintén 400 vegyesen.

A háromszoros ötkarikás bajnok Hosszú pillangón alaposan bekezdett, az első fordulónál még vezetett, aztán végül másodikként kezdte meg a hátúszást, amelyben egy pozíciót rontott féltávig. Mellúszásban ugyan megtartotta dobogós pozícióját, de a japán Ohasi Jui és az amerikai Emma Weyant elhúzott tőle. A szám ötszörös világbajnoka gyorson sem tudott újítani, sőt, két riválisa is utolérte, majd megelőzte, így végül a szombat esti előfutamban elért idejét jószerivel századra megismételve 4:35.98 perccel ötödikként ért célba. Ez az idő több mint egy másodperccel gyengébb, mint a budapesti Eb-n elért győztes teljesítménye volt májusban.

Hosszú Katinka a 400 vegyes előtt Forrás: AFP/Attila Kisbenedek

A mezőny másik magyar tagja, a mindössze 17 éves Mihályvári-Farkas Viktória szokás szerint lassan kezdett pillangón és háton, majd mellen indult meg a mezőny után, s végül, akit reális esélye volt, azt meg is előzte, melynek köszönhetően 4:37.75 perces idővel ő is olimpiai pontszerzőként, a hatodik helyen fejezte be a versenyt.

Az úszás után rossz hírek jöttek, ugyanis Fucsovics Márton vállsérülés miatt visszalépett a tokiói olimpia tenisztornájától.

„Nehéz szívvel, külső-belső fájdalmakkal, de idő előtt búcsút kell hogy intsek életem első olimpiájának, amelyen résztvevőként ott lehettem. Egy vállsérüléssel vágtam neki az útnak, bíztam benne, hogy a kezdésre tökéletes állapotban leszek" - írta közösségi oldalán a 29 esztendős nyíregyházi játékos, aki az idei wimbledoni elődöntős, a világranglistán 12. lengyel Hubert Hurkacz ellen kezdte volna meg szereplését. Fucsovics hangsúlyozta: sokat jelentett számára az, hogy sikerült kijutnia az ötkarikás játékokra.

A csalódás után Pupp Réka szereplése okozott kellemes meglepetést, ugyanis nagy bravúrral nyolcaddöntőbe jutott, miután az 52 kilogrammos súlycsoportjában az idei Eb-n bronzérmes

a címvédő, világ- és Európa-bajnok Majlinda Kelmendit ejtette ki.

Pupp aktívan dzsúdózott, de az alapidőben nem tudott akciót végrehajtani, koszovói ellenfelét ugyanakkor kétszer is megintették. Az aranypontig tartó hosszabbításban viszont - miután ő is kapott egy intést - 1 perc 22 másodperc elteltével földre vitte és átforgatta Kelmendit, aki a hátára került. Videózás után vazaarit ítéltek az Atomerőmű SE 25 éves dzsúdósának.

Pupp Réka (fehérben) az amerikai Delgado ellen nyert karfeszítéssel Forrás: AFP/Jack Guez

Pupp később egy karfeszítéssel az amerikai Delgadót is legyőzte egy karfeszítéssel, így a legjobb nyolc közé jutott.

Remekül kezdett a világranglista-vezető, világbajnoki címvédő Siklósi Gergely is, aki megnyerte első asszóját, ezzel bejutott a 16 közé a férfi párbajtőrözők vasárnapi egyéni versenyében a tokiói olimpián.

Siklósi Gergely (jobbra) remekül kezdett Forrás: AFP/Mohd Rasfan

A BHSE 23 éves vívója a nála tíz esztendővel idősebb kínai Csao Tung ellen győzött 15-9-re. Az első három percben alig esett találat - mindketten figyelmeztetést is kaptak passzivitásért -, a szünet után azonban Siklósi beindult, és a következő "megállóig" 11-3-as vezetésre tett szert. Kis túlzással akkor szúrta meg a 2019-as Ázsia-bajnokot, amikor akarta, és bár a végén kicsit kiengedett, a vége magabiztos győzelem lett.

A sikeres szereplők közé tartozott Pétervári-Molnár Bendegúz is,

aki negyeddöntős futamában második lett, ezzel elődöntőbe jutott egypárevezésben. A Sea Forest Evezős Pályán eredetileg hétfőn rendezték volna a szám negyeddöntőjét, de az akkorra várható kedvezőtlen időjárás miatt előrehozták vasárnapra.

Kellemetlen szájízzel fordulhattunk rá a reggeli eseményekre, miután az Európa-bajnok magyar férfi vízilabda-válogatott 10-9-re kikapott Görögországtól első csoportmérkőzésén.

A magyar csapat 3-2-re vezetett egy negyed után, majd a második negyed kimaradt helyzetekkel kezdődött, aztán Angyal, majd a következő támadásból Jansik Szilárd növelte az előnyt. Két görög találat következett, de az újabb egyenlítés elmaradt, mivel a kapitány Varga Dénes is megmutatta klasszisát. A játékrész két görög góllal zárult (6-6). A harmadik negyedben Vlahopulosz először juttatta vezetéshez a görögöket, sőt, kimaradt magyar fór után már két góllal elhúztak, azaz 6-1-es sorozatot produkáltak. Ekkor Varga Dénes vette hátára a csapatot és egalizált. A másik oldalon Genidoniasz lőtt nagy gólt távolról (8-9).

Erdélyi Balázs a labdával Forrás: MTI/Illyés Tibor

A záró negyed elején egy szépen kijátszott emberelőny végén Erdélyi húzta a hálóba a labdát. A görögök egy támadáson belül kétszer is fórhoz jutottak, és a másodikat belőtték. A magyar helyzetek sorra kimaradtak, de az ellenfél sem tudott újra betalálni, így 54 másodperccel a vége előtt - Märcz Tamás időkérése után - az egyenlítésért támadhattak Varga Dénesék. Sikerült emberelőnybe kerülni, de Manhercz lövését védte a kapus (9-10).

A mérkőzés után a játékosokkal együtt Märcz Tamás úgy vélekedett, hogy az emberelőnyük kihasználása döntött.

Itt tartunk reggel 6:30-kor. A folytatásban vívóinkért és Pupp Rékáért szoríthatunk, de később pályára lép a női kézilabda-válogatott is, férfi sportlövőink és Póta Georgina is szerephez jutnak, valamint Krausz Gábor tollaslabdázó is és délután jönnek az úszó előfutamok is.