Ingyen-sarok: multimédiás és rendszerprogramok

Vágólapra másolva!
Ezúttal olyan multimédiás és rendszerprogramokat tekintünk át, amelyek az utóbbi időkben jelentek meg, így még nem érhettek a letöltési toplisták élére, azonban abszolút sikervárományosak.
Vágólapra másolva!

Winamp3 - A multimédia-zseni

A múlt év egyik régóta várt programja a Winamp új verziója volt. A rendkívül sikeres 2.x változatok után alapjaiban újraírták a szoftvert, ám a hármas verzió erősen megosztotta a rajongótábort. Lassabb, és némileg nagyobb erőforrás-igényű lett az érdemi munkát végző lejátszómotor, a lecserélhető felhasználói felületet pedig XML alapokra helyezték. Ettől a program kissé nehézkesebben indul, és néha így is viselkedik, ám ez főleg csak a régebbi, gyengébb gépeken okozhat igazi problémát. Mindezért kárpótolnak a videók lejátszásának képessége, illetve a jelentősen továbbfejlesztett lejátszási listák.

DivX 5.03 - A legalitás küszöbén

Ez ugyan már idei újdonság, de maga a DivX kodek az elmúlt években forradalmasította a számítógépes videózás világát. Fejlesztése némileg illegális módszerekkel indult, alapjai a Microsoft-féle MPEG-4 formátumra épültek, ám az ötös verzió készítésénél elölről kezdték a munkát, így kikerült belőle minden olyan kódrészlet, amely más tulajdonában volt. Ettől függetlenül a jelenleg elérhető MPEG-4, DivX és Xvid kodekek nagyon közeli rokonok, mondhatni testvérek.

Az ötös sorozat megjelenése rengeteg újdonságot hozott a DivX világába. Különvált a teljesen ingyenesen használható verzió a professzionális, megvásárolható változattól. Az ezek közti különbségek leginkább a filmkódolásban mutatkoznak, így főleg azokat érintik, akik nemcsak néznek ilyen formátumú videókat, hanem szeretik barkácsolgatni házi videofelvételeiket. A Pro verzióba néhány olyan, a képminőséget befolyásoló lehetőséget is beépítettek, amellyel a hozzáértő tovább javíthat a végeredményen.

Zoom Player 2.90 - A "felületes" lejátszó

A Zoom Player minden bizonnyal a múlt év egyik legsikeresebb videolejátszó programja. Népszerűsége nagyban köszönhető remek képességeinek, cserélhető felületének, egyszerű kezelhetőségének. A kiváló program önmagában is csak egy felület, úgynevezett front-end a számítógépre telepített DirectShow szűrőkhöz, így a Media Player teljes repertoárját képes lejátszani. Ha rendelkezünk a DVD-k lejátszásához szükséges DirectShow kiegészítővel, elboldogul az ezüst színű korongokkal is. Funkcióit tekintve tudása megegyezik a megvehető professzionális DVD programokkal, tehát többféle sebességgel képes lejátszani a filmet, tisztességesen böngészhetünk a DVD-k menüjében, közvetlenül elérhetjük az egyes fejezeteket, és az információkat jól használható, OSD jellegű (On Screen Display; képernyőn megjelenő) üzenetek formájában kapjuk. Tartogat néhány érdekes meglepetést. Például a DVD Overlay Color control funkcióval a lejátszás színeit finomhangolhatjuk.

VirtualDub 1.4.13 - A félprofi videovágó

Újságunkban bemutattuk már, így a videózás iránt érdeklődő olvasóink előtt sem ismeretlen a nagyszerű videoszerkesztő: a VirtualDub. A főleg AVI kiterjesztésű állományok rögzítésére, vágására, szerkesztésére szolgáló program nem rendelkezik a drága, professzionális termékek (pl. Adobe Premiere) képességeivel, de amit tud, az legtöbbször bőven elegendő. A leggyakrabban fájlok összefűzésére, áttömörítésére használják, de például remek lehetőség arra is, hogy a videókból egy-egy képkockát kivéve azokat illusztrációként használjuk (a képlopás általában nem működik a médialejátszóknál). Képes kötegelt feldolgozásra, így a kívánt műveletek akár nagyszámú állományon is elvégezhetők.

Minthogy a kép- és a hangsáv szétválasztható, igényeinknek megfelelően módosíthatjuk az egyiket; általában a hangot a kép alatt (zajkiszűrés, háttérzene hozzáadása, újrakódolás más formátumba stb.). A képanyag manipulálásában könnyen használható szűrőrendszer segít. Ez olyan külső beépülőmodulokból áll, amelyek különböző speciális effektusok előállítására, a képminőség javítására vagy egyszerűbb dolgokra (például feliratozás) használhatók. A szintén ingyenes szűrőfejlesztő csomag segítségével bárki készíthet ilyen modulokat; az interneten elég sok érdekesre, izgalmasra bukkanni.

TMPGEnc 2.5.10 - MPEG-mester az élvonalból

A furcsa nevű TMPGEnc (azaz Tsunami MPEG Encoder) egyfolytában a letöltési listák élvonalában található, ami - tekintve a tulajdonságait - egyáltalán nem meglepő. Az egyik legjobban használható MPEG kódoló, amely ráadásul félig-meddig ingyenes is. Elsődleges tevékenységi köre, hogy AVI állományokat alakítson át MPEG-1, azaz VideoCD és SCVD formátumba. A program képes a DVD-ken használt MPEG-2 kódolására is, de ezt már nem ingyen: 30 napig kísérletezhetünk vele, mielőtt kifizetnénk.

Ingyen-sarok - 2002 legjobb szoftverei/techbazis/szoftver/20030226ingyensarok.html

Az ismert fájltípusok a konvertáláshoz szükséges legfontosabb paramétereket tartalmazó sablonállományok formájában vannak jelen. Minden típusnál csak annyit módosíthatunk ezeken, amennyit az adott formátum megenged. Így például VCD-kompatibilis MPEG esetén egyáltalán nem férünk hozzá a kódolási paraméterekhez, hiszen azok nagyon szigorúan definiáltak. Ám dönthetünk a művelet során alkalmazott képváltás-felismerési módszerről - ezzel egyensúlyozhatunk a képminőség és a feldolgozás sebessége között -; valamint a képarány megtartásáról, avagy az adott formátum felbontásának megfelelő torzításról; a hanganyag normalizálásáról; az előszűrők alkalmazásáról.