Valentin napi kisbolygó-randevú<br/>

Vágólapra másolva!
A szerelem napján nem mindennapi randevút tervez a NASA: NEAR nevű űrszondája pályára áll a szerelem görög istenéről elnevezett Eros kisbolygó körül. Az Eros és társai azonban igen veszélyesek lehetnek az emberekre nézve - veszélyesebbek, mint a szerelem.
Vágólapra másolva!

A NEAR az Eros mellett (fantáziarajz).A NASA 1996 februárjában indított Near Earth Asteroid Rendezvous (NEAR) nevű űrszondájának az eredeti tervek szerint 1998. december 23-án kellett volna pályára állnia az Eros kisbolygó körül, ám a manővert egy sikertelen pályakorrekció megakadályozta, s csak elrepülni tudott mellette.
Jelenleg, egy éves "üldözés" után a NEAR megint az Eros közelébe került. A találkozó tervezett időpontja 2000. február 14, vagyis Bálint/Valentin napja, ami - a kisbolygó nevét tekintve - ideális időpontnak számít.



A felvétel február 3-án, 8950 km-es távolságból készült. Az égitest egyenlítőjénél tisztán megfigyelhető egy méretéhez képest hatalmas, nyeregszerű behorpadás



Az egyik legutóbbi képsorozat az Eros kisbolygóról. A felvételeket február 9-én, 4100 km-es távolságból készítette a NEAR. Az egyes felvételek kb. ugyanolyan időközzel készültek, miközben az objektum 5,27 óra alatt egy teljes fordulatot végzett. További képek ezen az oldalon: NEAR Image of the Day Archive

Február 14-én 333 km-es távolságban megkezdik azokat a pályamódosításokat, amelyek segítségével most remélhetőleg sikerül az Eros körüli, mindössze 35 km magas pálya elfoglalása, s a NEAR lesz az első mesterséges hold egy aszteroida körül. A manőver nem lesz könnyű, mivel ilyen kis méretű, tömegű és gravitációjú objektum körül még soha nem állt pályára űreszköz. A képen: az Eros kisbolygóról 7700 km-es távolságból készült felvételeket egymás után vetítve nagyszerűen látható az objektum furcsa alakja, néhány nagy felszíni kráter és a forgás.

A NEAR eddigi eredményei

A Mathilde kisbolygó.A NEAR a tudományos célkitűzések egy részét már sikeresen teljesítette: 1997. június 27-én 1200 km-es távolságban repült el a 253 Mathilde kisbolygó mellett, több mint 500 képet készítve az égitestről. Az itt látható kép 4 felvétel összeillesztésének eredménye, amelyek 2400 km-es távolságból készültek. A legkisebb kivehető részletek 380 méteresek. Számos nagy becsapódási kráter látható, de közülük is kiemelkedik a kép közepét uraló nagy sötét alakzat, amelynek mélysége elérheti a 10 kilométert is.

A Mathilde meglátogatását követően a NEAR visszatért a Föld közelébe, hogy bolygónk gravitációs terének segítségével lendületet vegyen az út további részéhez. Az ekkor készített képek izgalmas perspektívát nyújtanak gyönyörű otthonunk megfigyeléséhez. A kép közepén az Antarktisz, középpontjában a földrajzi déli pólus van. A felbontás 20 m/pixel. A hamisszínes felvétel színei a víz, a jég és felhők (fehér-kék), a növényzet (vörösben, Dél-Amerika), illetve a kőzetek közötti különbséget hangsúlyozzák.

Ezután már a fő célpont, az Eros következett volna, de 1998. december 23-án nem várt hiba lépett fel a pályamódosítás során. A letöltődött adatokból kiderült, hogy a hiba néhány másodperccel a helyzetbeállító hajtómű működésének befejezése után lépett fel, a főhajtómű már be sem indult. A repülésirányítók azt is kiderítették, hogy a helyzetbeállító hajtómű működése meghaladott egy olyan biztonsági küszöbértéket, amit a szondát ellenőrző fedélzeti rendszerek nem tudtak "tolerálni", s megszakították a pályamódosítási műveletet. A hajtóműbegyújtás megszakadása következtében 27 órára elvesztették a kapcsolatot a szondával.



Ezek a felvételek az 1998-as elrepülés során készültek a kisbolygóról

A pályáraállás helyett így egyelőre csak elrepülés történt az Eros mellett, a tudósok azonban igyekeztek kihasználni ezt a megfigyelési lehetőséget is. A 3830 km-es távolságból készült több mint 200 fotó és a különféle műszerek adatai alapvető információkkal szolgáltak az Erosról. Meghatározták méretét és alakját, megvizsgálták forgási sajátosságait, színét, fényvisszaverésének mértékét, ásványi összetételét, mágneses tulajdonságait, sűrűségét, tömegét és anyageloszlását, illetve megbizonyosodtak arról, hogy nem kering körülötte hold. Az igazi kutatás azonban csak most kezdődik.

Ajánló:

Általános és friss információk, képek, videók. Az 1998. december 23-án, 3830 km-es távolságból készült több mint 200 fotó, az infravörös spektrométer, a magnetométer adatai valamint a Földre érkező rádiójelek Doppler-eltolódásának vizsgálata alapvető információkkal szolgált az Erosról.