Újabb hajóroncsokra bukkantak a kincsekkel teli gálya közelében

A San José pusztulása
Vágólapra másolva!
További két történelmi hajóroncsot fedeztek fel a kolumbiai haditengerészet kutatói, akik nagy teljesítményű berendezésekkel vizsgálják a Cartagena partjainál 1708-ban angol kalózok által elsüllyesztett, aranykincsekkel teli San José-gálya roncsát - jelentette be a dél-amerikai ország elnöke, Iván Duque.
Vágólapra másolva!

Az elnök és a haditengerészet illetékesei újabb, távirányítású tengeralatti búvárhajó által készített videofelvételeket is bemutattak hétfőn a 900 méter mélyen fekvő roncsról, amely régészek szerint dollármilliárdokat érő kincseket rejthet magában.

A legújabb videofelvételek minden korábbinál jobb képet kínálnak az egykori gályán lévő tárgyakról, az aranyrudakról, arany- és ezüstpénzekről, a Sevillában és Cádizban 1655-ben gyártott ágyukról és egy érintetlen kínai porcelán étkészletről, amelynek darabjai a hajó jelzését viselik magukon.

A személyzet nélküli tengeralattjáró egy, a gyarmatosítás idejéből származó másik hajót is felfedezett, továbbá egy vitorláshajót, amely a mintegy 200 évvel ezelőtti kolumbiai függetlenségi háború idejéből származik.

A San José pusztulása Forrás: Wikimedia Commons

Az elnök szerint az utóbbi években beszerzett technológiákkal minden korábbinál pontosabb vizsgálatokat tudnak végezni a gályáról. Sikerült egyebek közt megállapítani, hogy a roncsot eddig nem bolygatta meg semmiféle emberi beavatkozás.

A San José-gályát 1708. június 8-án süllyesztette el angol kalózok egy flottája, miközben az Cartagenába tartott Panamából körülbelül 11 millió arany- és ezüstpénzzel. A roncsot 2015-ben fedezték fel.

A felfedezés idején hivatalban lévő Juan Manuel Santos elnök kormánya a magántőkével együttműködve tervezte a rakomány felhozását a tenger mélyéről, a kincsek egy részéből fedezve a magánbefektetők költségét.

A jelenlegi elnök, a 2018 óta hivatalban lévő Iván Duque kormánya azonban idén márciusban feloszlatta a kiemelésre létrejött konzorciumot, mondván, hogy "nem akar osztozni senkivel a védett kulturális örökségen".

A kormány más megoldáson töri a fejét.

(MTI/Reuters/EFE)