Nyugdíjszámlát kínál az Inter-Európa Bank is

Vágólapra másolva!
Már az Inter Inter-Európa Banknál is nyitható nyugdíj-előtakarékossági számla, amelynek segítségével, akár évi 130 ezer forint állami támogatás is elérhető.
Vágólapra másolva!

Az Inter-Európa Bank Nyugdíj-előtakarékossági számla egy összevont pénz- és értékpapírszámla. A pénzszámlán jóváírják az ügyfél által befizetett, illetve a számlára utalt összegeket, az államtól érkező támogatást, valamint a befektetéseken elért hozamot. Az értékpapírszámlán pedig az ügyfél értékpapír-állományát tarják nyilván.

A magyar nyugdíjrendszer negyedik pilléreként számon tartott, nyugdíj-előtakarékossági számla segítségével a számla tulajdonosa maga döntheti el, hogy nyugdíjcélú megtakarításait milyen kockázatú és milyen várható hozamú eszközökbe fekteti, és költségei is átláthatóak.

A nyugdíj-előtakarékossági számlához állami támogatás is jár. A számlabirtokos magánszemélyek az általuk befizetett összeg 30 százalékának, de legfeljebb 100 ezer forintnak az átutalását kérhetik adójóváírás címén személyi jövedelemadójukból nyugdíj-előtakarékossági számlájukra egyéb jövedelmeiktől, illetve az adóévben igénybe vett más adó-visszaigényléseiktől függetlenül.

Aki 2020 előtt tölti be az öregségi nyugdíjkorhatárt, annak még nagyobb kedvezmény, 130 ezer forint jár. A nyugdíjba vonulás és legalább 3 év nyugdíj-előtakarékossági számlavezetés után, a számlán elért árfolyamnyereség, illetve hozam adómentes.

Az Inter-Európa Bank nyugdíj-előtekarékossági számlájának éves díja 2000 forint, ami megfelel a törvényben meghatározott minimumnak. Az értékpapír-állományra vetített kezelési díj a piacon jelenleg egyedülállóan, ingyenes.

A pénzintézet számláján egyelőre csak az általa forgalmazott IE Hunnia alapcsalád befektetési jegyeire fogad el vételi megbízást. A közeljövőben azonban bővítik a számlán elérhető termékek skáláját.

Nyugdíj-előtakarékossági számla nyitására 2006 január elseje óta van lehetőség. Az év elején hatályba lépett törvény szerint a számlán elhelyezett összeget, a számlatulajdonos különböző értékpapírokba - jelzáloglevélbe, állampapírba, befektetési jegybe, illetve részvénybe és banki betétekbe - fektetheti.

Elsőként a HVB Bank január 2-án vezette be a nyugdíj-előtakarékossági számlát. A bank Nyugdíj-előtakarékossági Programja két részből, egy pénzszámlából és egy értékpapírszámlából áll, ezek nyitása az összevont számlaszerződés megkötése után lehetséges. A számlavezetési díj2 ezer forint + az értékpapír számlán nyilvántartott éves átlagos állomány 0,1 százaléka évente. A díj teljes összege legalább 2 ezer forint, de legfeljebb az értékpapír számlán nyilvántartott éves átlagos állomány 1 százaléka lehet évente.

Másodikként az Equitas kínált nyugdíj-előtakarékossági számlát. A brókercég a számlavezetésért, a törvényben előírt 2 ezer forintos minimumdíjat számolja fel, a befizetést követő, első tranzakció ingyenes, minden azt követő pedig 150 forintba kerül.

Márciustól az OTP Bank és az MKB Bank is kínál nyugdíj-előtakarékossági számlát. Áprilisban pedig az Erste Bank is bővítette szolgáltatásainak körét ilyen számlával. Az Inter-Európa Bankkal együtt így már legalább öt bank és egy brókercég kínálja jelenleg ezt a szolgáltatást.

A pénzintézetek a hírek szerint a Magyar Bankszövetségen keresztül máris kezdeményezték a nyugdíjszámlákról szóló jogszabály módosítását. A törvény számos pontja ugyanis nem egyértelmű. Így például aki nyugdíjra jogosult, de még nem vonult nyugállományba, nem nyithat számlát a jogszabály szövege szerint.

Kérdés még az is, ha valaki nyugdíjba vonulás előtt szeretne pénzéhez jutni, ám nem veszi fel a teljes összeget, akkor előbb a befizetett tőkéhez jut hozzá, vagy az árfolyamnyereséghez. Ugyanis befizetései után nem kell adót fizetnie, míg az a feletti részt - azaz az elért árfolyamnyereséget és az államtól kapott adókedvezményt - egyéb jövedelemként leadózza.