Gyanús lehet a titkolózó munkaadó

Vágólapra másolva!
Hosszabb ideje tartó álláskeresés után vonzónak tűnhet az első jól hangzó ajánlat. Ám az első lépéstől érdemes a gyanús jelekre figyelni. Gyanakodjunk, ha a cégről vagy a munkakörről alig tudunk meg valamit, ha az interjún szinte csak előző munkaadónkról kérdeznek, ha nincs a cégnek weboldala, az interjút pedig egy városi kávéházba szervezik.
Vágólapra másolva!

Már a jelentkezés előtt célszerű a cégről akár baráti, ismeretségi körben is informálódni. "Meg kell gondolni a pályázást, ha a munkaadónak rossz híre van, ha több alkalommal, hiteles, megbízható forrásból - például egy korábbi dolgozótól - csak rosszakat hallottunk. Sokat elárulhat egy vállalatról az "internetes próba", amikor egy keresőprogramba beírjuk a cég nevét és megnézzük, milyen találatokat ad ki. Szintén érdemes megnézni az adóhivatal vagy a diszkrimináció ellen fellépő Egyenlő Bánásmód Hatóság honlapját, szerepel-e a cég neve feketelistáikon, illetve milyen újságcikkekben említik a vállalkozást. Tanácsos ellátogatni a vállalat weboldalára is. Egy magára valamit is adó cég ügyel az internetes megjelenésre, ízléses és informatív oldallal van jelen a világhálón. Nem kelt bizalmat, ha igénytelen, színvonaltalan a kivitelezés, ha nem található használható információ a cégről - például nincs vezetékes telefonszám, postacím. Előfordul, hogy internetes közösségi oldalakon érnek el ajánlattal. Gyanakodjunk, ha vezetői állást ajánlanak anélkül, hogy tudnák, pontosan mire vagyunk képesek. Ráadásul nem is közlik, pontosan milyen munkáról lenne szó.

Ne fizessünk pénzt közvetítésért

Intő jel lehet, ha magas fluktuációról érkeznek hírek. "Az egyszerre sok új munkatársat kereső cég nem feltétlenül problémás. Lehet, hogy épp termékbővítés, profilbővülés miatt van szükségük újakra "- hívja fel a figyelmet Katona Izabella, a Human Matrix Személyzeti Tanácsadó Kft. ügyvezetője. "Jó okunk van gyanakodni akkor is, ha nem kapunk a leendő munkaszerződésből előszerződést, vagy elegendő időt az áttanulmányozására"- teszi hozzá.

Álláskeresők számára ugyancsak fontos szabály: ne fizessünk az állásközvetítésért, se emelt díjas telefon hívásával, se más trükkös szolgáltatásra hivatkozva. Találkoztunk olyan vállalkozással, amely pénz fejében "uniós állásajánlatokat" küldött a nyugatra vágyóknak. Ez azt jelenttette, hogy nyugat-európai álláskereső újságok ajánlatait küldte postán, ami gyakorlatilag értéktelen segítség volt, ugyanis az interneten bárki hozzájuthatott az információkhoz, közelebb pedig nem vitt az álláshoz.

Az állásinterjú helyszíne sem mindegy

Óvatosságra adhat okot, ha az állásinterjút egy nyilvános kávézóba vagy étterembe szervezik és minimális információkat kapunk a cégről. A komoly cégek irodájukba hívják be a jelentkezőket. Ha alakulóban vannak és nincs állandó helyük, akkor is többnyire bérelt irodában vagy hotelek tárgyalóiban történik a toborzás.

A korrekt állást ajánló cégek többnyire készségesen tájékoztatják a jelölteket állásinterjún tevékenységi körükről és piaci helyzetükről. A fontosabb tudnivalók elhallgatása, a mellébeszélés azonban óvatosságra int. "Mindenképp furcsa, ha a cég sem szóban, sem írásban nem részletezi, tisztázza a felkínált munkakör feltételeit. Mit, mennyit, hogyan és mennyiért? - ezekben a kérdésekben nagyon világosan kell látnia a pályázónak, nehogy meglepetések érjék a belépés után. Ugyancsak gyanús jel, ha az interjúztató kitérő válaszokat ad. Például nem akarja megmondani, hol, kikkel, milyen körülmények között zajlik majd a munkavégzés"- hívja fel a figyelmet Lovász Sándor, az Asio Személyzeti és Gazdaságpszichológiai Tanácsadó Iroda egyik tulajdonosa, vezetési tanácsadó. Normál esetben a cég képviselője felkínálja a kérdésfeltétel lehetőségét a pályázóknak, ám ha ez elmarad, és kategorikusan elzárkóznak, nem árt résen lenni.

Ha sokat kérdeznek a korábbi munkaadóról

A tanácsadó szerint intő jel a pályázót mintegy mellékesen kezelő, ám az előző munkahely, pozíció, fizetés, piaci helyzet és szervezeti kultúra kapcsán indokolatlanul sokat faggatózó interjúztató. "Megeshet, hogy a pályázót a felvételi beszélgetésen előző munkahelye felől kérdezik elsősorban. Tehát nemcsak a pozíció és fizetés iránt érdeklődnek, hanem a cég szervezeti felépítéséről, üzletviteléről, piaci helyzetéről, döntési mechanizmusairól faggatják. "Megtörténhet - különösen nagyon jelentős pozíció esetében -, hogy az ilyen állásinterjú nem is takar konkrét ajánlatot, csupán a konkurens cégek és a piac feltérképezéséről szól, így a pályázó hiába is vár visszajelzést". Az interjúztató előző munkahelyre vonatkozó kérdései egy határig egyébként teljesen normálisak: a probléma ott kezdődik, ha az állásinterjú túlnyomó részben erről szól.

Takács Gabriella