Gönczöl a parlamenthez fordult segítségért<br/>

Vágólapra másolva!
Magyarországon sem a jogalkotás, sem a jogalkalmazás terén nincs katasztrofális helyzet - jelentette ki Gönczöl Katalin az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottságának tegnapi ülésén. Az ombudsman a tavalyi év értékelésén túl több fajsúlyos ügy megoldásához a parlament segítségét kérte. Egyebek mellett miniszteri rendelet megalkotását sürgette a dögkutak fertőtlenítésére, valamint a káros sugárzás mértékének meghatározására a nagyfeszültségű transzformátorok építésekor.
Vágólapra másolva!

Gönczöl Katalin Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa az ombudsmani hivatal 1998-as tevékenységéről szólva elmondta: állampolgári bejelentések nyomán 1266 vizsgálatot folytattak, amelyek 30 százalékában a gyanú beigazolódott, 59 százalékban pedig ártatlannak bizonyult a hatóság, vagy nem sikerül igazolni a gyanút. Hozzátette: a bejelentések 11 százalékában a hatóság az ombudsmani hivatal első megkeresésére orvosolta a panaszt. Gönczöl Katalin szólt arról is, hogy több panaszt vizsgáltak meg, mint amennyi beadvány érkezett, viszont akkora a lemaradásuk, hogy ha 1999-ben egyetlen bejelentést sem kapnak, akkor sem tudják utolérni magukat.
Az ülést követő sajtótájékoztatón nagy hangsúlyt kaptak azok a témák, amelyek rendezésében az Országgyűlés támogató segítségét kérte Gönczöl Katalin. Többek között abban, hogy a mozgáskorlátozottak is megközelíthessék a középületeket. Törvénymódosítást javasolt annak érdekében, hogy a közszolgálati televízió hírműsorainál vezessék be a jelnyelv alkalmazását siketek és nagyothallók számára.
Az állampolgári jogok biztosa nagy hangsúllyal szólt a megyei közigazgatási szervek ellenőrző szerepéről és a szakképzett gondozók alkalmazásának szükségességéről a bentlakásos szociális otthonok esetében. Arra is felhívta a képviselők figyelmét, hogy az 1989 előtti lakáshiteleket kárrendezés helyett kapták az akkori árvíz és földrengés károsultjai. Miniszteri rendelet megalkotását sürgette a dögkutak fertőtlenítésére, valamint a káros sugárzás mértékének meghatározására a nagyfeszültségű transzformátorok építésekor.
Az ombudsman javaslatot tett arra is, hogy a határőrség közösségi szállásainak rendjét törvényben szabályozzák. Jelenleg ugyanis egy tavaly augusztusban hozott ORFK-határőrség együttes rendelet szól arról, hogy az idegenrendészeti eljárás alatt álló külföldiek csak kivételes esetekben hagyhatják el a szállás területét. Ezt a kérdést egyébként a szervezett bűnözés elleni törvénycsomag 29. paragrafusa rendezi majd: eszerint a közösségi szállás mint kijelölt kötelező tartózkodási hely elhagyása "csak rendkívüli méltánylást érdemlő esetben engedélyezhető."
Az ombudsman írásos és szóbeli beszámolóját az emberi jogi bizottság egyhangúlag általános vitára alkalmasnak találta.

(Magyar Hirlap)

Ajánló:

Gönczöl Katalin életrajzi adatai