A polgári kormány első évét a koalíció sikeresnek, az ellenzék sikertelennek és demokráciaellenesnek

Vágólapra másolva!
Egy évvel ezelőtt, 1998. május 24-én, rendezték az országgyűlési választások második fordulóját. A parlamenti frakciók ennek alkalmából értékelték az elmúlt egy esztendő eseményeit. A koalíció pártjai sikerekről, az ellenzék ezzel szemben sikertelenségről tett említést. Saját tevékenységeikkel a pártok meg vannak elégedve.
Vágólapra másolva!

"Az első szabad választások óta eltelt időszakban a polgári koalíció kormánya az első, amelynek egy évvel hivatalba lépése után, nem csak megtartani, de növelni is sikerül támogatottságát" – mondta Szájer József (Fidesz). A politikus szerint a támogatottság megtartása, illetve növelése azt mutatja, hogy a polgárok elégedettséggel fogadták azt a határozottságot, amellyel a jelenlegi kabinet hozzáfogott az ország gondjainak megoldásához.
"A kormány hivatalba lépése óta megtett intézkedései megalapozzák, hogy Magyarország tekintélyre tegyen szert a világban" - jelentette ki Szájer József. A politikus megjegyezte, hogy érzése szerint az eltelt egy esztendőben az emberek optimistábbak, kezdeményezőbbek lettek.

"A Független Kisgazdapárt frakciójának egyik nagy erénye, hogy a koalíciós kormányzásban sikerült megőriznie önálló arculatát, s nem szürkült bele a koalícióba" - összegezte az FKGP országgyűlési képviselőcsoportja egyéves tevékenységét Horváth Béla. A kisgazda politikus elmondta, hogy a frakciótagok önálló kezdeményezéseikkel gyakran még a belpolitikában kialakult patthelyzeteket is fel tudták oldani, amikor hatpárti tárgyalásokat kezdeményezve biztosítani tudták a kormánypártok és az ellenzék közötti kommunikációt.
Horváth Béla emlékeztetett arra, hogy az FKGP új összetételű, 48-as létszámú országgyűlési képviselőcsoportja rendkívüli módon megerősödött, és sikerült megújítani a frakcióról korábban kialakult képet.
A szóvivő véleménye szerint kiváló munkát végez a négy kisgazda miniszter és a három politikai államtitkár. "A Torgyán József által vezetett, csúcsminisztériumként működő Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban már az első évben maradandó eredményeket tudnak felmutatni: szakmailag igen elismert folyamatok indultak el az agráriumban és a vidékfejlesztésben" - mondta Horváth Béla.

"Egy évvel a választások után elmondhatjuk, hogy a kabinet munkájának eredményeként, az Országgyűlés a polgári Magyarország programjának teljesülése érdekében meghozta nagy és jelentős döntéseit - nyilatkozta Balsai István (MDF). A Magyar Demokrata Fórum parlamenti frakciójának vezetője hozzátette: sajnálatos, hogy ez év elejétől a kormánypártok által szorgalmazott új munkarend miatt a parlamenti frakciók között olyan mély válság alakult ki, amely már az Országgyűlés munkáját és tekintélyét is veszélyezteti.
A frakcióvezető a képviselőcsoport munkáját értékelve kijelentette: a frakció nyugodt, kiegyensúlyozott kormányzati tényezőként tudja érvényesíteni elképzeléseit. "A Magyar Demokrata Fórum elnöke által vezetett igazságügyi tárca magas színvonalú törvényalkotási tevékenységet folytat"- jelentette ki az MDF képviselőcsoportjának vezetője. Balsai István szerint a családtámogatási rendszerek visszaállításával rövid idő alatt megvalósult az MDF eredeti programjának legfontosabb része.

"A választások második fordulója volt az utolsó pillanat, amikor a szavazópolgárok még bízhattak a Fidesz ígéreteiben" - mondta az elmúlt egy évet értékelő nyilatkozatában Kovács László szocialista frakcióvezető, pártelnök. Közölte: az elmúlt egy év alatt bebizonyosodott, hogy a koalíció kiszolgáltatta a Fideszt a kisgazdáknak, mivel a vezető kormánypártnak nincs meg a kormányzáshoz szükséges parlamenti többsége.
Bírálta, hogy a kabinet jövedelem és adópolitikája, családtámogatási rendszere a lakosság amúgy is jobb helyzetben lévő 20 százalékának életkörülményeit úgy javította, hogy a pénzt a nehezebben élő 80 százaléktól vonta el. "Egyre nyilvánvalóbb, hogy a kormánytöbbség felesleges tehernek érzi a parlamentet, a hatalomgyakorlás alkotmányos és törvényes korlátait, a demokratikus jogállam írott és íratlan normáit" - fogalmazott Kovács László. A politikus szerint a kormány sem az ellenzékkel, sem a civil társadalommal nem hajlandó a párbeszédre és együttműködés helyett a konfrontáció politikáját folytatja.
Kovács László úgy fogalmazott: a kormány abban kétségtelenül sikeres volt, hogy bizalmi embereit kulcsfontosságú posztokba juttassa és kiépítse klientúráját. Közvélemény-kutatási adatokra hivatkozva kijelentette: a tényleges kormányzásnál eredményesebb a Fidesz vezette kabinet kommunikációja.
Saját pártjával kapcsolatban úgy vélekedett, hogy az MSZP alkalmazkodott ellenzéki szerepéhez, és igyekszik megtalálni "a példátlanul agresszív, a demokratikus normákat figyelmen kívül hagyó kormány" magatartásának alkotmányos és törvényes ellenszerét.
Kiemelte az MSZP törekvését a lakossággal való folyamatos párbeszédre, amely szerinte hozzájárult ahhoz, hogy - a párt támogatottságát illetően - ledolgozta hátrányát a Fidesszel szemben.

Magyar Bálint szabaddemokrata pártelnök szerint a kormány első évét saját hatalmának és klientúrájának mohó építése jellemezte. A politikus úgy véli, hogy a Fidesz vezette kabinet a demokrácia minőségének csorbítására törekszik. "A botrányokat illusztrálandó elég, ha olyan neveket említek, mint Pintér, Simicska, Pelikán, Deutsch, Várhegyi, vagy Selmeczi" - mondta.
Az SZDSZ elnöke emellett úgy látja, hogy több fontos területen nem teljesültek a koalíciós pártok választási ígéretei. Kifejtette: a választási kampány során ígért 7 százalékos gazdasági növekedés helyett ma a tartós növekedés alapjainak felélése folyik, amit a beruházások visszafogása is jelez. Az ellenzéki politikus hiányolta a szervezett bűnözés visszaszorítására tett ígéretek beváltását.
Véleménye szerint a tiszta kezeket ígérő kabinet mindent megtesz a Postabanknak, illetve a Magyar Fejlesztési Banknak juttatott közpénzek, valamint a Fidesz-közeli cégek és "azok állami pozíciókba emelt vezetői" ügyeinek átláthatósága ellen.

Győri Béla, a MIÉP szóvivője nem kívánta értékelni az elmúlt évet, mivel pártja azt nem tartja időszerűnek.

(MTI)

Ajánló:

Szabadon olvashatja a szabaddemokraták gondolatait.