Nem tesznek jelentést a donorokról a kórházak<br/>

Vágólapra másolva!
Magyarországon legalább száz olyan kórház van, amelyik szervátültetésre alkalmas donort jelenthet, ám mindeddig csupán mintegy harmincból érkezett riasztás. A donorhiányra jellemző, hogy miközben tavaly itthon megközelítőleg háromszáz beteg kapott új szervet, ennek a többszörösét teszi ki azok száma, akiknek a transzplantáció az utolsó esély.
Vágólapra másolva!

Öt szív-, hét hasnyálmirigy-, 23 máj- és 262 veseátültetést végeztek tavaly hazánkban az or-vosok. Az új szervre várók szá-ma ugyanakkor többszöröse a transzplantáltakénak. Ezernél is több nevet tartalmaz a veseátültetésre várók listája, ráadásul több mint háromezer beteg jár rendszeresen dialízisre, akik előbb vagy utóbb ugyancsak transzplantációra szorulnak majd - tudtuk meg az Egészségügyi Minisztérium főosztályvezetőjétől.

Kereszty Éva elmondta: mivel a világ legtöbb országához hasonlóan nálunk sem elfogadott az élőszerv-adományozás, a szervátültetésre várók csak egy másik ember halála árán juthatnak az életben maradásukhoz nélkülözhetetlen veséhez, szívhez vagy májhoz.

A lehetséges donorok harmada azonban nemzetközi tanulmányok szerint a nagyobb transzplantációs hagyományokkal rendelkező országok közkórházaiban is elvész. Nálunk még rosszabb a helyzet: eddig csupán mintegy 30 egészségügyi intézmény küldött riasztást a transzplantációs központokba. Pedig legalább száz olyan kórház van, amelyikben intenzív osztály működik, és így donort jelenthet.

A kórházak magatartását csak részben magyarázza, hogy a donorszerv kivételéhez komoly személyi és tárgyi feltételek szükségesek. A lehetséges donor agyhalálát például a jogszabályok szerint egy háromtagú bizottságnak kell megállapítania, éjszaka azonban a magyar viszonyok között nehéz összehívni három szakorvost. Ennél is nagyobb gond, hogy az orvosok sem érdekeltek a többletmunkában. Mert hiába kapja meg a kórház nagyjából a szervkivétellel kapcsolatos költségek ellenértékét, a pénz már nem jut el a munkát végző stábhoz. Így ma leginkább egy-egy orvos megszállottságának köszönhető, hogy időnként befut a riasztás a transzplantációs központokba - mondja a tárca főosztályvezetője.

Kereszty Éva szerint ezen a helyzeten is javíthat, ha létrejön a Hungarotranszplant nevű közhasznú társaság. Ez ugyanis a tervek szerint főállású regionális transzplantációs koordinátorokat foglalkoztatna, akik állandó kapcsolatban lennének a kórházakban dolgozó úgynevezett donációs felelősökkel. Ma az intézményi szervezőkből - akik az európai gyakorlat szerint diplomás ápolók - legfeljebb mutatóban van a közkórházakban. Pedig a jó szervezéssel még az olyan országokban is sikerült jelentősen növelni a jelentett donorok számát, ahol az itthoni gyakorlattal ellentétben nem előzetes tiltakozó, hanem hozzájáruló nyilatkozatot követel meg a jogszabály az esetleges szervkivétel esetére. Az ilyen gyakorlatot követő spanyoloknál például arányaiban a legmagasabb a donorok száma egész Európában.

(Magyar Hirlap)