Folyik a francia fuvarosblokád összegzése <br/>

Vágólapra másolva!
Laurent Fabius pénzügyi, gazdasági és ipari miniszter szerint a közúti szállítók és más szervezetek vasárnap befejeződött egyhetes tiltakozása hárommilliárd frankos pótlólagos terhet ró idén és jövőre a francia büdzsére, ami azonban még "elviselhető" a költségvetés számára. Örvendetes az ország számára, hogy az Európai Bizottság (EB) bizottság nem tesz további jogi lépéseket Franciaország ellen.
Vágólapra másolva!

Fabius, aki egy hét végi vitaesten szólalt fel, egyetértését nyilvánította Lionel Jospin kormányfővel, akinek a további alkudozásokat kizáró, múlt szerdai "hadüzenetét" a francia politika különböző szintjeiről sokan nem szerencsésnek értékelték. A pénzügyminiszter elemzése szerint a miniszterelnöknek az engedmények adott szintjén már nem volt módja messzebb menni.

Az Európai Unió pénzügyminiszterei hét végi versailles-i tanácskozásukon arról győzték meg francia kollégájukat, Fabiust, hogy az egyes szektorokban tapasztalt elégedetlenség okát nem az üzemanyag adójában, hanem a nyersolajár nemzetközi méretű növekedésében kell keresni, a megoldást tehát nem az adók, hanem az árak csökkentése kínálja.

Az International Herald Tribune, Párizsban megjelenő angol nyelvű lap elemzése, a válság mérlegét megvonva, arra mutat rá, hogy Jospin számára a blokád feloldása politikai áldás volt, sikerült véget vetni az országossá növekedett elégedetlenségi hullámnak, még mielőtt az általános adóellenes lázadássá szélesedett volna, s úgy, hogy végül is elkerülték rendőri vagy katonai erő bevetését a konfliktus letörésére.

Az engedmény, melyet a fuvarosvállalkozásoknak tett a kormány - kamiononként mintegy évi 15 ezer frank pluszkiadást jelent - szélesre tárta a kaput más gázolajfüggő szakmák hasonló követelései előtt - írja az IHT, s utal a benzináremelések miatt a hét végén Nyugat-Európa más országaiban is fellángolt tiltakozási akciókra.

Párizsi politikai körökben úgy vélik, hogy Jospin pontokat szerzett az elmúlt héten, mint olyan államférfi, aki kormányzása három éve után az első nagy, utcai konfrontáció veszélyét felidéző helyzetben szilárdan állt a posztján.

Az Európai Bizottság (EB) brüsszeli szóvivője szerint a bizottság nem tesz további jogi lépéseket Franciaország ellen a közúti szállítók ottani kiterjedt útlezárási akciói miatt, mivel a tiltakozó megmozdulások gyakorlatilag véget értek. Az EB még a múlt héten, az országos méretűre duzzadt fuvarosblokád tetőpontján küldött figyelmeztető üzenetet Párizsnak, emlékeztetve a francia hatóságokat arra, hogy szerződéses kötelezettségük a személyek és az áruk szabad áramlásának biztosítása.

A brüsszeli bizottság azonban ugyanilyen élénk figyelemmel kíséri a több más EU-tagországban - köztük Belgiumban is - a francia minta nyomán kibontakozott tiltakozó megmozdulásokat, és szükség esetén ugyanolyan figyelmeztetést intéz hozzájuk is, mint Franciaországhoz - fűzte hozzá a szóvivő.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2000. szeptember 11.)