A Yahoo a cenzúrázott internetre szavaz

Vágólapra másolva!
A cég közgyűlésén a részvényesek lesöpörték az asztalról a netcenzúra visszaszorítását célzó tervezetet, mivel nekik a kínai piac - és a pénzük - fontosabb az emberi jogoknál.
Vágólapra másolva!

A Yahoo befektetői leszavazták tervezetet, amely a vállalat irányelvei közé építette volna be az internet cenzúrájának elutasítását - adta hírül a BBC. A részvényesek az az ötletet is elutasították, hogy a cég hozzon létre egy belső emberi jogi bizottságot, amely felülvizsgálná annak működését a világ különböző részein - elsősorban Kínában.

A cenzúra-ellenes tevékenységre vonatkozó javaslatot mindössze a befektetők 15 százaléka támogatta, míg az emberi jogi bizottság létrehozása mögé csupán 4 százalékuk állt a cég közgyűlésén.

Az internetes vállalatot 2005 óta támadják a különböző civil jogvédő szervezetek, mivel akkor adta át a kínai hatóságoknak több ellenzéki aktivista elektronikus levelezését, amiért többüket börtönbe is zárták. A Yahoo viszont fenntartja azon álláspontját, hogy mindenhol csak a helyi törvényekkel összhangban folytathatja tevékenységét, amibe az is beletartozik, hogy a hatósákok kéréseinek megfelelően elérhetetlenné tesz bizonyos weboldalakat, például hírportálokat.

A nagy internetes vállalatok mindegyike, beleértve a Google-t és a Microsoftot is, hasonlóan jár el a kínai piacon, amire a Human Rights Watch nevű New York-i szervezet is felhívta a figyelmet tavaly. A cégek még azt sem tették közzé, hogy mely webszájtokat kell elérhetetlenné tenniük a kommunista kormányzat kéréseinek megfelelően, de ellenérvük az, hogy még a kevesebb információ is jobb, mint ha a kínai netezők egyáltalán nem használhatnák szolgáltatásaikat.