Tervezet az erőszakos játékok ellen

Vágólapra másolva!
Egy amerikai kongresszusi képviselő, Joe Baca törvénytervezetet készül benyújtani, amely szövetségi kezelné, ha egy kölcsönző vagy üzlet 17 év alatti fiatalnak erőszakos jelenetekkel tarkított videojátékot kölcsönöz vagy elad.
Vágólapra másolva!

A 21 képviselő által aláírt tervezet konkrétan le is írja, milyen jelenetekről volna szó: lefejezés vagy megcsonkítás, gyilkosság, fegyveres autórablás, droghasználat, nemi erőszak, prostitúció, garázdaság és egyéb erőszakos bűncselekmények. A törvény megszegői első alkalommal 1000 dolláros büntetést fizetnének, második alkalommal már 5000 dollárt, innentől kezdve minden további törvénysértés már elzárást vonna maga után (maximum 90 napig), a pénzbüntetésen túl.

A tervezetet máris ellenzik, egyrészt a szólásszabadság védelmére hivatkozva, másrészt pedig arra, hogy a játékforgalmazók önként igen szigorú minősítési rendszert vezettek be - igaz, ez nem akadályozza meg, hogy egy kiskamasz a legkeményebb erőszakot megjelenítő játékot vásároljon vagy kölcsönözzön.

Az elmúlt hónapokban egyébként valóban nagy sikert arattak a piacon a "hardcore" erőszakos játékok, például a Take-Two Interactive Software cég "Grand Theft Auto 3" játéka, amelyben öregek és rendőrök elleni támadás látható. Ez a játék vezette márciusban az USA játék toplistáját, miután Ausztráliában betiltották. Németországban az erfurti ámokfutás fényében a törvényhozók a tévébeli erőszak elleni fellépést fontolgatják.

Az amerikai játékforgalmazók szerint nincs szükség külön törvényre, mert úgy vélik, hogy "ez végső soron a szülői felelősség hatáskörébe tartozik", fogalmaz Bill Cimino, a Circuit City üzletlánc képviselője. A hálózat üzleteiben igazolványt kérnek, ha a videojáték vásárlója ránézésre kiskorúnak látszik. Baca törtvényjavaslatának beterjesztésekor statisztikai adatokat is idézett: az 2-17 év közötti amerikai gyerekek 92 százaléka játszik videojátékokat, és a pszichológusok szerint e játékok során nagy mértékben azonosulnak a játékok figuráival.