Kioto: folyik az USA visszacsalogatása<br/>

Vágólapra másolva!
Az Európai Unió trojkája sikeresnek ítéli szerdán véget ért világ körüli útját, amelynek azt volt a célja, hogy támogatást toborozzanak az Egyesült Államok által egyoldalúan felmondott kiotói megállapodás életben tartásához.
Vágólapra másolva!

Kjell Larsson svéd környezetvédelmi miniszter, Olivier Deleuze belga energiaügyi miniszter és Jos Delbeke, az Európai Bizottság környezetvédelmi főigazgatóságának illetékese Kanadában, Oroszországban, Iránban, Kínában és Japánban konzultált a globális felmelegedés megfékezésére irányuló nemzetközi együttműködés jövőjéről. Körútjuk valamennyi állomásán azt tapasztalták, hogy tárgyalópartnereik komolyan veszik az éghajlati változásokkal kapcsolatos legutóbbi szakértői jelentések riasztó következtetéseit, és nagyon aggasztónak tartják az Egyesült Államok magatartását.

A megbeszélésekről beszámoló csütörtöki sajtóértekezletén Deleuze jelezte: az EU még nem adta fel a reményt, hogy a kiotói megállapodásban részt vevő országok júliusra tervezett bonni konferenciája előtt rá tudja venni Washingtont a folyamathoz való visszatérésre. Addig azonban már csak három hónap maradt, és ezalatt intenzív kapcsolatokat kell tartani az amerikaiakkal, el kell magyarázni nekik, hogy mit tartalmaz a kiotói jegyzőkönyv és mit nem - mondta.

Utalása arra vonatkozott, hogy az Egyesült Államok nézete szerint az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának korlátozásáról szóló dokumentum nem ró kötelezettségeket a fejlődő országokra. Az EU ezzel szemben azt hangoztatja, hogy ha számszerűsített kibocsátási kvótákat nem is írtak elő számukra, ezek az országok ettől még ugyanúgy részesei a folyamatnak, s be is fognak kapcsolódni a kibocsátás csökkentését szolgáló nemzetközi erőfeszítésekbe.

Jan Pronk holland környezetvédelmi miniszter a vonatkozó ENSZ-konvencióban részes felek konferenciájának elnökeként a napokban új kompromisszumcsomagot terjesztett a résztvevők elé. Javaslatai szerint az erdőségek szén-dioxid-elnyelő képességét is számításba lehetne venni a kibocsátási kvóták meghatározásakor, másfelől korlátoznák az úgynevezett "rugalmas mechanizmusoknak" - köztük a kvóták adásvételének - az alkalmazását.

Mindkét javaslat összhangban van a legfontosabb amerikai követelésekkel, így ezen az alapon fel lehetne venni a tárgyalások fonalát április 21-én, a részt vevő országok környezetvédelmi minisztereinek New York-i találkozóján. Deleuze azonban kérdésesnek nevezte, hogy Washington már ekkorra kialakítaná álláspontját.

Az Egyesült Államok most vizsgálja felül a kiotói folyamattal kapcsolatos politikáját, és bár meglepő, hogy az eredményt már a felülvizsgálat befejezése előtt eldöntötték, az EU - az amerikaiakkal vagy nélkülük - tovább halad a Kiotóban kijelölt úton - szögezte le a belga miniszter.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

2001. márciusának végén az Egyesült Államok felmondta a globális felmelegedést okozó szennyező-anyagok kibocsátásának csökkentéséről szóló kiotói egyezményt.