A nevezetes római fürdő kelta volt<br/>

Vágólapra másolva!
A brit Bath-nál található, ma is működő I. századi római kori fürdőről a művészettörténészek megállapították, hogy - bár valóban a római hódítás korában - kelták építették.
Vágólapra másolva!

Martin Henig, az Oxford Egyetem munkatársa újra átvizsgálta a Tacitus és Ptolemaiosz művekben a fürdőre vonatkozó utalásokat, és tanulmányozta a rendkívül jó állapotban megmaradt eredeti szerkezetet. A források adataiból, valamint a stilisztikai jegyekből következtetett a meglepő véleményre. Henig szerint a terület kelta uralkodója, Togidubnus (vagy Cogidubnus) kifejezetten örült a rómaiak jelenlétének, s erre jó oka is volt. A kelta uralkodó baráti viszonyban volt Claudius-szal és Vespasianus-szal, a két római vezérrel. Vespasianus például jócskán megnövelte a brit fennhatóság alá vetett területeket, ugyanakkor megengedte a kelta uralkodónak, hogy pazar palotában éljen. A hálás, s most már gazdag és hatalmas király viszonzásképpen egy pompás fürdővel emlékezett meg a római sikerről.
Az építési stílus nem felel meg a korban megszokott római épületek stílusjegyeinek. A központi timpanon reliefjén látható szem például mandulavágású, ami a kelta kultúra eleme. A fürdő neve, Aquae Sulis is a helyi kelta istenre, Sulisra utal, aki a rómaiak Minerva istennőjének felel meg a kelta kultúrában. Henig azt állítja, több olyan szobrot is talált, amely a keltáknak a római hódítás felett érzett örömét fejezte ki: az egyiken például a helyi lakosok megkoszorúzzák a két római vezért, egy másikon egy angyalszerű lény egy római katonai pajzsot emel magasra. Szakértők szerint Henig elmélete nagyon is helytállónak látszik. Az eddig is ismert volt, hogy a helyi népek általában örömmel fogadták a rómaiakat, mert azok magasabb műveltséget, ismereteket, és gazdagságot hoztak magukkal. Az I. században a hódító rómaiak száma nem volt nagy, talán ezért örültek, hogy Togibundus embereivel a rómaiak által kedvelt fürdőt építtetett nekik.

(ÉT)

Ajánló:

Római kori fürdők: 87 webhely-ajánlat. A brit Bath római fürdőjének bemutatása.