Az igazi év(ezred?)forduló<br/>

Vágólapra másolva!
Sokan már tegnap köszöntötték az új évezredet. Ők azok a napimádók, akik szerint idén ér véget az évezred.
Vágólapra másolva!

Míg a világ egy része január 1-jére vár, hogy köszönthesse az új évezredet, sok napimádó az új szoláris millennium kezdetét már kedden megünnepelte, amikor a téli napforduló első napsugarai behatoltak Írország legősibb építészeti emlékének jéghideg szívébe.
Sokak szerint azonban nem ez a téli napforduló volt az évezredben az utolsó. Ami biztos, hogy idén nem december 21-ére esett, hanem egészen pontosan ma (december 22-én) közép-európai idő szerint reggel 8.44-kor következett be. Ma éjszakától tehát ismét hosszabbodnak a nappalok, így a napimádók méltán ünnepelhetik a Nap újjászületését.

A dermesztő, de kristálytiszta téli ír hajnalon több tucatnyian a helyszínen és sok millióan a tv előtt voltak a szemtanúi annak, amint a felkelő nap első aranysugara bevilágított Newgrange-be, a Dublintól északnyugatra fekvő neolitikumi temetkezési kamrába. Egyesek már tíz éve feliratkoztak a várólistára - számolt be az eseményről az AP. Az eseményt több országban is élő adásban közvetítették a televízióban.
A masszív kőboltívet pogány "mérnökök" emelték több mint 5000 évvel ezelőtt, évszázadokkal korábban, mint ahogy a híres egyiptomi piramisok vagy az angliai Stonehenge épültek. A korabeli építők hajszálpontosan úgy helyezték el egyetlen, szűk bejáratát, hogy azon behatolhasson a felkelő nap első sugara az év legrövidebb napján.

"Ez egyike azon rendkívül ritka pillanatoknak, amikor múlt, jelen és jövő tökéletesen egymásra rakódni látszik" - kommentálta az eseményt a helyszínen tartózkodó ír miniszterelnök. Bertie Ahern néhány perccel azelőtt furakodott át a szűk nyíláson a sírkamrába, hogy a teljes sötétség egy vakító fénysugárnak adta át a helyét.
A miniszterelnök kormányzati tisztségviselőkből, régészekből, helyi lakosokból, buddhista szerzetesekből, pogány hívekből és néhány ismert környékbeli boszorkányból álló tarka társaság tagjaként vett rész a jeles eseményen.
Az ír állami televízióban Seamus Heaney Nobel-díjas költő elszavalta a "Napfordulós álom" című verset, Emer Quinn énekes pedig külön erre az alkalomra írt dalokkal festette alá a napfelkeltéről a Newgrange melletti Boyne River-völgyben készült felvételeket. Magában a newgrange-i komplexumban azonban néhány pillanat erejéig az áhítattal elmormolt imák suttogása jelentette az egyetlen neszt. "Különféle felekezetű hívek számára ez a megújulás, az újjászületés pillanata volt" - mondta egy Skóciából érkezett buddhista.

MTI híranyag nyomán

Ajánló:

Írország neolitikus építményei.