Intelligens épületek: Le Corbusier-től a szenzor-rendszerekig

Vágólapra másolva!
Gépekként felfogott épületekről először Le Corbusier, a modern architektúra úttörője írt a múlt század húszas éveiben. A forradalmi gondolathoz azonban napjainkig nem kapcsolódott megfelelő technológiai háttér. A hetvenes években az energiatakarékosság, egy évtizeddel később az automatizált vezérlés és az előre konfigurált információs rendszerek, manapság a mikro-elektromechanikai hálózatok kerültek be az építészeti eszköz- és fogalomtárba.
Vágólapra másolva!

Gépi idegrendszer

A technológia teljes mértékben jelenleg sem adott, viszont egyre közelebb kerülünk hozzá: a mikro-elektromechanikai eszközöket szenzorokkal és aktuátorokkal, vezeték nélküli érzékelőhálózatokkal, fuzzy logikán alapuló kontrollsémákkal összekapcsolva - elméletileg - létrehozható az adott épület "kifinomult" gépi idegrendszere. Az "intelligens" (smart) jelző legáltalánosabb, szinte mindenre vonatkoztatható értelemben a környezetét valamilyen úton-módon érzékelő, annak mindenkori helyzetétől függően döntést hozó, döntését kommunikáló épületekre vonatkozik. A külső, és/vagy belső környezet egyes aspektusára más aspektusokat megváltoztatva reagál. Automatikusan szabályozza például a hőmérsékletet, a füstdetektor vészjeleket ad le a tűzoltóknak, és így tovább.

Mitől intelligensek?

Mindezek aligha tekinthetők intelligens tevékenységnek. Utóbbi inkább az érzékelés, a döntéshozás és a kommunikáció sokkal komplexebb rendszereként definiálható: egynél több az input, nemcsak binárisak a választási lehetőségek, a kommunikációban két, vagy több rendszer vesz részt. A tervezésnél nem elég egy-egy alrendszerre koncentrálni, hanem különböző rendszerek szimultán, egymással összehangolt munkájában kell gondolkozni.

A kifejezést leggyakrabban széles körű telekommunikációs lehetőségekkel, a mindenkori ügyfél óhajának megfelelő gyors újrakonfigurálást biztosító irodaépületekre vonatkoztatják. A belső hőmérsékletet és az energiaellátást szabályozó alrendszereket koordináló komplex számítógépes programok használata szintén az "intelligencia" ismérve. A tervezők a közeljövőben más adottságokat is szeretnének épületeikbe integrálni: üveg- és falfelületek aktív hővezetését, a például az időjárás-előrejelzések függvényeként kialakítandó megelőző stratégiákat, a lakókhoz alkalmazkodó tanulást (adaptive learning), hiba-felderítést.

További információk és képek az Agent Portal oldalain.