A vidéki egyetemi városokban

Vágólapra másolva!
 
Vágólapra másolva!

Magyar Nemzet

Hétfőn és kedden a vidéki egyetemi városokban is gyűléseken, felvonulásokon követelte a fiatalság, a városi munkásság és az értelmiség a következetes demokratizálást.


Pécsett

az Orvostudományi Egyetem, a jogi kar és a Pedagógiai Főiskola több ezer hallgatója hétfőn délután 3 órától az éjszakai órákig vitatta meg saját problémáit és az országos ügyeket. A "Pécsi Egyetem" című lap szerkesztő bizottságát leváltották, mert nem töltötte be hivatását. A pécsi fiatalság csatlakozott a szegediek memorandumához.

A pécsi egyetem orvostudományi karán a dékán oktatási szünetet rendel el. A kari MEFESZ-vezetők elfoglaják a DISZ-irodát. Az egyetemisták agitálni mennek a megye falvaiba, üzemekbe és a bányatelepekre. 24-én az Írószövetség helyi csoportja nevében Szántó Tibor nyugalomra, higgadtságra szólító felhívást tesz közzé a Dunántúli Napló hasábjain. A Pécsi Egyetem különszáma beszámol a 22-i diákparlament eseményeiről. Pécsbányatelepen a pécsi, komlói, mohácsi, szigetvári üzemek munkástanácsainak küldöttei megalakítják a Baranya Megyei Központi Munkástanácsot. Felhívást fogadnak el, amelyben követelik a karhatalmi szerveknél lévő ÁVH-sok leszerelését és munkásokkal való felváltását, a rendőrség felülvizsgálatát, a megyei apparátus munkásellenőrzését. A sztrájk beszüntetésének feltételéül szabják a tucatnyi fogva tartott szabadon bocsátását. Dobrovics Emil vezetésével küldöttség viszi a felhívást a megyei tanácshoz, majd a megyei rendőrkapitányságra. Dobrovicsot letartóztatják, és december 15-éig fogva tartják. A megyei munkástanács emiatt általános sztrájkot hirdet, amely kisebb megszakításokkal december 23-áig tart a megyében.


A soproni egyetem

fiataljainak hétfői tanácskozásán ott voltak professzorok is. A diákság kimondotta a MEFESZ-szervezet megalakítását. Kedden délután mintegy ezer egyetemista zárt sorokban néma felvonulást rendezett a város utcáin.


Miskolcon

kétezer egyetemi hallgató gyűlt össze hétfőn a Diákparlament tanácskozásán. Az egyetemi fiatalok memorandumát eljuttatták a diósgyőri üzemek ifjúmunkásaihoz és felszólították őket, csatlakozzanak követeléseikhez.

Délelőtt a Miskolci Nehézipari Műszaki Egyetemen az évfolyamok megválasztják küldötteiket az országos diákparlamentre. A megválasztottakból alakul meg a Diákparlament, amely a forradalom idején képviseli az egyetemistákat, vezetője az előző napi gyűlés levezető elnöke, Fekete Simon. Az elnökség tagjai: Dornbach Gyula, Gáti Szabolcs, Radimeczky Lajos és Szíjj Zoltán. Az egyetem rektori tanácsa néhány pontot azonnal életbe léptet a diákok követelései közül (fakultatív orosznyelv-oktatás, kizárt hallgatók és oktatók rehabilitációja, diákotthoni önkormányzat engedélyezése stb.) Este Gerő Ernő beszédének elhangzása után nagygyűlést tartanak, amin a városi és a megyei pártbizottság képviseletében részt vesz Tóth János, Grósz Károly és Déri Ernő. A nagygyűlés résztvevői táviratot fogalmaznak, ebben újólag hitet tesznek 11 pontos követelésük mellett, egyben támogatásukról biztosítják az MDP Központi Vezetőségét. A táviratot azonban nem küldik el, mert a nagygyűlés második felében szövegét leszavazzák a hallgatók.


Debrecenben

hétfőn este, majd kedden délelőtt tartottak nagygyűléseket, háromezer diák a Nagyerdőtől végigvonult a városon át. A három egyetem hallgatói kedden délután újabb nagygyűlésre jöttek össze.

Debrecenben kora reggel a Kossuth Lajos Tudományegyetem bölcsészkarának hallgatói és fiatal oktatók tüntetést szerveznek követeléseik alátámasztására. Ennek koordinálására Tízes Bizottságot hoznak létre. 11 órakor - az országban elsőként - az egyetemisták és középiskolások nemzetiszínű zászlókkal, Lenin és Nagy Imre képeivel az MDP megyei bizottsága épülete elé vonulnak. Innen a tüntetők a város különböző üzemeihez mennek, hogy csatlakozásra bírják a munkásokat. Délután már 20-30 ezer ember tüntet a városban. Egy részük a BM megyei főosztálya elé vonul, ahol 18 óra körül az épületet dobáló tüntetőkre az ÁVH-sok először vaktölténnyel, majd éleslőszerrel tüzet nyitnak. Hatan megsebesülnek, hárman - Ács Zoltán, Ádám Mihály, Gorzsás András - életüket vesztik. Ők a forradalom első halálos áldozatai. Újabb nagygyűlésre kerül sor az egyetem aulájában: megalakítják a MEFESZ helyi csoportját. A sortűz hírére a hallgatók a városba vonulnak, és a helyi pártvezetőkkel az élen tüntetnek a vérengzés ellen.


A veszprémi egyetem

hallgatói hétfőn este megbeszélést tartottak, ahol elhatározták, hogy kedden délután a veszprémi színházban megvitatják a MEFESZ-szervezet megalakítását.